Kiedy inseminacja, a kiedy in vitro? Oto wskazania, przeciwwskazania i przebieg

W wyniku inseminacji domacicznej uzyskuje się ciążę u około 20 proc. kobiet, a efektywność można oceniać po wykonaniu minimum 3 zabiegów. Największy odsetek powodzeń stwierdza się podczas pierwszych 3-4 cykli terapii. Jeśli po wykonaniu około 6 zabiegów nie uzyskaliśmy ciąży, wówczas para powinna rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF).

Najlepsze warunki uzyskuje się, gdy inseminację przeprowadza się w czasie okołoowulacyjnym. Nie udowodniono, że więcej niż jedna inseminacja wykonana w 1 cyklu ma wpływ na skuteczność terapii. W związku z tym nie zaleca się wykonywania więcej niż 1 IUI / cykl.

Praktyka wskazuje, że wiek pacjentki >40 lat jest górną granicą, powyżej której skuteczność leczenia metodą inseminacji jest niska. U tych pacjentek IUI nie powinna być wykonywana.

Natomiast ocena skuteczności powodzenia IVF zależy od wielu czynników: wieku kobiety, wskazania do IVF, rezerwy jajnikowej (ocena AMH), wskaźnika masy ciała (BMI), palenia papierosów, nieprawidłowości w narządzie rodnym, wcześniejszych zabiegów chirurgicznych w obrębie narządu rodnego, odpowiedzi jajników na stymulację czy parametrów nasienia. Wszystkie dane pochodzące z rejestrów leczenia oraz publikacji wskazują, ze wiek kobiety jest najważniejszym czynnikiem prognostycznym. Jak podają wyniki badań kobiety palące mają o połowę mniejszą szansę na ciążę w stosunku do swoich niepalących rówieśniczek. Dodatkowo, kobiety palące pomiędzy 20 a 30 rokiem życia mają taką samą szansę na ciążę, jak kobiety o 10 lat starsze. Z kolei kobiety z BMI > 27 kg/m2 (nadwaga wg WHO) mają o 33 proc. mniejszą szansę na ciążę w porównaniu z kobietami z prawidłowym BMI.

Te przykłady pokazują, że skuteczność powodzenia zapłodnienia in vitro nie zależy jedynie od prawidłowego przeprowadzenia stymulacji i samej procedury, ale przede wszystkim od pary starającej się o dziecko.

Kiedy lepiej zrezygnować z inseminacji, a kiedy z in vitro? 

Jeśli u pacjentki stwierdzimy obustronną niedrożność jajowodów musimy odstąpić od inseminacji i zakwalifikować parę do IVF. Poza tym, gdy występują stany zapalne w obrębie narządu, to również nie możemy przystąpić zarówno do procedury IUI, jak i IVF. W przypadku poważnie obniżonych parametrów nasienia (<1 mln plemników o ruchu prawidłowym po preparatyce nasienia) lub występowania aberracji genetycznej u męża/partnera odstępujemy od inseminacji – możliwa jest wówczas inseminacja nasieniem dawcy.

Wśród par, u których zostanie zdiagnozowane występowanie poważnej choroby jednego lub obojga partnerów, czy też niedawno przebytej chemio-/radioterapii nie przeprowadza się metod wspomaganego rozrodu.

– Pada czasem pytanie odnośnie rezygnacji z IVF w przypadku par, u których ograniczeniem jest na przykład niska rezerwa jajnikowa i tym samym zdecydowanie niższa skuteczność, określana czasami na 1 proc. powodzenia – mówi dr Estera Kłosowicz z Centrum leczenia niepłodności PARENS. – W takich przypadkach każda z par indywidualnie powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to dla nich tylko 1 czy aż 1 proc – podkreśla dr Kłosowicz.

Inseminacji (IUI) a in vitro – koszt

Koszty zabiegu, zarówno inseminacji, jak i IVF są różne, w zależności od ośrodka, w którym są przeprowadzane, od możliwości uzyskania refundacji na leki stosowane podczas stymulacji, od sytuacji klinicznej wymagającej przeprowadzenia dodatkowych badań czy procedur, mających na celu stworzenie jak najlepszych warunków powodzenia danej procedury.

Koszt inseminacji waha się między 600-1000 zł na jeden cykl zapłodnienia, a w przypadku dawstwa nasienia nawet około 2000 zł. Wachlarz kosztów w IVF jest zdecydowanie szerszy, gdyż czasami zależy od konieczności przeprowadzenia procedury mrożenia zarodków, czy też może wymagać przeprowadzenia kolejnego zabiegu celem pozyskania komórek. Orientacyjnie koszty leczenia metodą in vitro w Centrum Parens wynoszą między 6-12 tyś. zł.


Konsultacja merytoryczna: dr Estera Kłosowicz

Centrum Leczenia Niepłodności PARENS od wielu lat specjalizuje się w kompleksowej diagnostyce oraz leczeniu niepłodności. Przy zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu, wdrażając najnowsze osiągnięcia medycyny, oferujemy wszystkie rodzaje zabiegów wspomaganego rozrodu: inseminacje, AH, in vitro (IVF). 


Polecamy także:

Ile kosztuje in vitro? Oto czarno na białym: tyle muszą zapłacić przyszli rodzice

 

 

Czemu on się tak zachowuje?! Cała prawda o emocjach w męskiej niepłodności

 

 

21 pytań i odpowiedzi na temat inseminacji

 

 

 

 

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.