Program in vitro na Mazowszu. Klinika Gameta czeka na niepłodne pary

Kluczowy moment Programu In vitro na Mazowszu. Klinika Gameta czeka na niepłodne pary

Mazowiecki program in vitro właśnie wchodzi w fazę realizacji. Wyłonione w konkursie kliniki mogą ogłaszać nabory. Klinika Gameta już czeka na niepłodne pary.

W wtorek, 24 września, Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, i Janusz Sobolewski, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, podpisali umowę z przedstawicielami warszawskiej kliniki Gameta (Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o), która będzie realizowała mazowiecki program in vitro. Na ten moment czekało wiele niepłodnych par zamieszkujących Mazowsze. Do tej pory z refundacji zapłodnienia pozaustrojowego mogły skorzystać jedynie niepłodni z Warszawy – ten program kończy się jednak z końcem 2019 roku, jednocześnie działa wciąż program naprotechnologii.

Gameta po raz kolejny wygrywa konkurs na realizatora programu in vitro

Program in vitro dla mieszkańców Mazowsze obejmie około 440 par. Samorząd przeznaczył na ten cel blisko 6,7 mln zł. W spotkaniu finalizującym etap przygotowań do startu programu, czyli podpisanie umowy z przedstawicielami placówek wyłonionych na drodze konkursu na realizatorów programu, wziął udział dr Grzegorz Południewski, specjalista ginekolog-położnik z kliniki Gameta.

Warto dodać, że Gameta jest także realizatorem m.in. Miejskiego Programu In Vitro dla Gdańska na lata 2017-2020 oraz Miejskiego Programu In Vitro dla Łodzi na lata 2016-2020. Do placówek w Gdyni i Łodzi wciąż mogą zgłaszać się pary chcące skorzystać z możliwości finansowego wsparcia. Warunki uczestnictwa w programie gdańskim dostępne są na stronie Gamety > TUTAJ, a programu łódzkiego > TUTAJ.

Sprawdź: Inne miasta, gdzie realizatorem programu in vitro jest Klinika Gameta.

Program in vitro dla Mazowsza – można się zgłaszać!

 – Podpisanie umów, to tak naprawdę moment kluczowy. Można powiedzieć, że mazowiecki program in vitro właśnie wchodzi w fazę realizacji. Od dziś wyłonione w konkursie kliniki mogą ogłaszać nabory – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc. Jak dodała – Ten program to uzupełnienie już realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego programu naprotechnologii. Chcemy, aby mieszkańcy Mazowsza sami wybrali, z której metody skorzystają.

Pary z Mazowsza w ramach programu in vitro mogą liczyć nawet na 80 proc. dofinansowania długotrwałej i kosztownej procedury, co przekłada się na 5 tysięcy złotych dotacji dla jednego podejścia do in vitro.

Spośród 10 klinik, które się zgłosiły, Zarząd województwa wybrał 3, w których program będzie realizowany: Medi Partners Sp. z o.o. z Warszawy, Centrum Zdrowia Warszawa Sp. o.o. – czyli Gameta, i Gravida Sp. z o.o. z Płocka.

Do udziału w programie można się już zgłaszać, a chętnych nie brakuje. Warszawska Gameta cieszy się bardzo dobrymi opiniami pacjentów, a niepłodni, którzy czekali na start programu mazowieckiego, nie kryją zadowolenia, że placówka wygrała w konkursie.

„Liczymy na tych lekarzy”

– Długo podejmowaliśmy decyzję o in vitro, chcieliśmy najpierw wykorzystać wszystkie dostępne naturalne metody i pomoc. Niestety, ze względu na nasz wiek i wyniki badań, in vitro staje się jedyną i chyba ostatnią szansą i nadzieją na potomstwo. Bardzo tego pragniemy i wierzymy, że lekarze z Gamety, o których słyszeliśmy od znajomych i przyjaciół, ale także od kobiet z grup wsparcia w Social Mediach, pomogą i nam. Byłoby wspaniale móc trafić np. do dr. Południewskiego – mówi nam Elżbieta, która z mężem o ciążę stara się już blisko 4 lata.

Tomasz, jej mąż, dodaje, że jego zdaniem dostęp do in vitro powinien być zagwarantowany każdej parze z problemem niepłodności. – Trudno ukrywać fakt, że jeśli nie zakwalifikujemy się do programu, trudno nam będzie uzbierać pełną kwotę na procedurę. 3 miliony osób, które nie mogą mieć z jakiegoś powodu dziecka, to nie jest wcale mniejszość. Gdyby nie pomoc miast i województw, wiele z tych ludzi, nawet by nie śniło, że będzie je stać na kilkadziesiąt tysięcy wydatku na leczenie. O in vitro i potrzebie jego refundacji trzeba głośno mówić. W ogóle o in vitro jako medycznej metodzie poradzenia sobie z niepłodnością – mówi.

Tomek i Ela nie mogli do tej pory skorzystać z programu warszawskiego, mimo że mieszkają tylko 25 kilometrów od stolicy – jednym z bezwzględnych kryteriów kwalifikacyjnych jest bowiem zamieszkanie na terenie miasta. Teraz, gdy rusza program dla wszystkich Mazowszan, składają dokumenty i przystępują z nadzieją do programu mazowieckiego.  

Takich par jak oni w województwie mazowieckim są tysiące. – Problem niepłodności dotyka wielu par. Niestety nie wszystkim będziemy mogli pomóc. Przewidujemy, że z naszego programu skorzysta minimum 440 par. W przypadku, gdy do zapłodnienia dojdzie w pierwszej z trzech prób ta liczba będzie rosła – mówił  z-ca dyrektora w UMWM Janusz Sobolewski.

Program samorządu województwa  będzie realizowany w latach 2019–2022. To ważna inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Mazowsza zyskają większy dostęp do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności.

SPRAWDŹ: Kryteria kwalifikacji do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach Programu In vitro dla mieszkańców województwa mazowieckiego.

Więcej informacji na stronie https://www.mazovia.pl/aktualnosci oraz na stronie Kliniki Gameta .

 

POLECAMY TAKŻE: „To było idealne wyliczenie i strzał w dziesiątkę.” Sprawdź, co zdaniem kobiet może pomóc zajść w ciążę

„To było idealne wyliczenie i strzał w dziesiątkę.” Sprawdź, co zdaniem kobiet może pomóc zajść w ciążę

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *