ekspert-odpowiada-nieplodnosc-nieplodnirazem

Lekarz odpowiada na wasze pytania o jakość plemników, wodniaki i inseminację

6. Inseminacja na drożnym jajowodzie – tak czy nie? Jakie ryzyko niesie laparoskopia jajowodów i na ile jest skuteczne udrażnianie laparoskopowe jajowodów?

Odpowiada: dr Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie:

Drożność jajowodów (lub przynajmniej jednego jajowodu) to jeden z warunków, który powinien zostać spełniony, by inseminacja mogła przynieść zamierzone efekty. W przypadku niedrożności obu jajowodów, szanse na powodzenie zabiegu są bliskie zeru – podobnie jak w przypadku starań naturalnych. Warto pamiętać, że leczenie metodą inseminacji jest uzasadnione po potwierdzeniu wskazań do tej procedury, np. braku upłynnienia nasienia czy czynnika szyjkowego niepłodności. Znaczenie mają również odpowiednie parametry nasienia u mężczyzny, potwierdzenie występowania owulacji u kobiety, a także brak innych, poważnych dolegliwości  w obrębie układu rozrodczego kobiety.

Jeśli chodzi o zabieg laparoskopii, jest on przeprowadzany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach medycznych. Laparoskopia operacyjna pozwala na zbadanie narządów jamy brzusznej oraz na dokonanie drobnych zabiegów korygujących. Procedurę przeprowadza się również w celu sprawdzenia drożności jajowodów.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, laparoskopia niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie tkanek, krwawienie pooperacyjne czy powikłania anestezjologiczne po znieczuleniu ogólnym. Niestety skuteczność operacji mających na celu udrażnianie jajowodów jest niewielka. Jednocześnie sam zabieg może nieść ze sobą ryzyko zmniejszenia rezerwy jajnikowej i tym samym pogorszenia płodności. W przypadku niedrożnych jajowodów, metodą z wyboru, stosowaną u pacjentek pragnących zajść w ciążę, jest zapłodnienie in vitro.   


Jeśli długo starasz się o dziecko, dołącz do grupy na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dzieckoTutaj oprócz wsparcia osób, które zmierzają w tym samym kierunku, otrzymasz także pomoc ekspercką. Wystarczy zadać tam pytanie do specjalisty, a portal NiepłodniRazem.pl postara się uzyskać odpowiedź. 


Polecamy także:

https://plodnosc.pl/sterydy-sposob-na-miesnie-a-jak-wplywaja-na-meska-plodnosc/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *