In vitro – Łódź także chce wspierać niepłodnych i dofinansuje in vitro

Od 1 lipca 2016 roku władze Łodzi chcą stworzyć program dofinansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego. Pomysł popiera rządząca miastem koalicja PO i SLD. –

Pod względem medycznym, łódzki program nie będzie różnił się od tego rządowego, który jest wygaszany – tłumaczy Tomasz Kacprzak z PO, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Nad łódzkim programem dofinansowania in vitro pracują samorządowcy, nie ustalono jeszcze szczegółów projektu, m.in. tego ile par będzie mogło z niego skorzystać i jakie warunki muszą spełnić, nie ustalono także ile program będzie kosztował. Założenia jednak są takie, że wsparcie z budżetu miasta ma wynosić ok. 50% ceny leczenia, którego koszt to ok. 8 tys. zł.

Jak można się spodziewać, projekt radnych PO i SLD nie podoba się samorządowcom PiS, którzy swoje zdanie argumentują tym, że w obecnym czasie nie stać miasta na towar ekskluzywny. Zdaniem radnego PiS, Marka Zalewskiego, powinno się wykorzystać inne, w większości tańsze metody leczenia niepłodności. Zaś Małgorzata Niewiadomska-Cudak z SLD tłumaczy, że zwolennicy in vitro chcą po prostu pomóc parom, które nie mogą doczekać się dziecka. To wszystko, nie są tu ważne sprawy ideologiczne czy tym bardziej polityczne.

Jeżeli Łódź uchwali program wspierania zapłodnienia pozaustrojowego, będzie kolejnym miastem, po Częstochowie, wspierającym niepłodnych.

źródło: tvn24.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *