Łódź in vitro

Łódzki program in vitro: 100 dzieci urodzonych, 180 w drodze. Brawo Łódź!

Gdy w 2016 r. roku PiS zlikwidował państwowy program dofinansowań do procedury in vitro, część samorządów postanowiła samodzielnie wesprzeć niepłodne pary i przeznaczyła fundusze na ten cel. Jednym z tych miast była i jest Łódź, gdzie do tej pory dzięki dofinansowaniom przyszło na świat ponad 100 dzieci, a kolejnych 180 kobiet jest w ciąży, z czego 9 to ciąże bliźniacze. To jeszcze nie koniec – na następne dwa lata przeznaczone będą kolejne fundusze.

Milion złotych na rok

Miejski program in vitro na lata 2019-2020 przewiduje po milionie złotych na dofinansowania w każdym roku. Utrzymana więc zostanie dotychczasowa kwota przeznaczona na ten cel. Łącznie do tej pory do programu zgłosiło się 580 par.

W Łodzi dwie kliniki realizują program in vitro: jedną z nich jest Gameta, a drugą Salve Medica. Jak podkreślają lekarze, Łódź pod względem organizacyjnym niemal wzorowo wprowadza w życie program, a jego efektywność na poziomie 15% przewyższa średnią europejską i Stanów Zjednoczonych.

Sprawdź: Czy za 40 lat większość mężczyzn w Europie będzie bezpłodnych?

Zdarza się, że po jednej udanej próbie pary wracają z prośbą o wsparcie przy kolejnej ciąży. Małgorzata Wójt z kliniki Salve Medica widzi głęboką potrzebę dofinansowań do metody in vitro. Bez wsparcia wiele niepłodnych par musi zapożyczać się u rodziny i w bankach, aby móc stworzyć rodzinę, a stres z tym związany to ostanie czego potrzebuje para starająca się o dziecko.

„Spełnienie marzeń bezpłodnych par”

Łódzki program dofinansowań do metody in vitro ma dwóch autorów: radną SLD Małgorzatę Moskwę-Wodnicką oraz byłego radnego PO i szefa Komisji Zdrowia w łódzkiej Radzie Miejskiej Adama Wieczorka. Jak przyznają autorzy, mimo że początkowo nie brakowało obaw i wątpliwości towarzyszących wprowadzeniu programu, to finalnie stał się on „spełnieniem marzeń bezpłodnych par”. Radni wskazują także na niebywale udaną współpracę z łódzkimi klinikami, która przyczynia się do sprawnej obsługi zainteresowanych par.

 

Sprawdź: Jak zwiększyć skuteczność in vitro. Dlaczego czasem leczenie IVF kończy się niepowodzeniem

Kto może przystąpić do programu w Łodzi?

Z programu może skorzystać każda para zamieszkała na terenie Łodzi (niekoniecznie małżeństwo), w której kobieta nie skończyła jeszcze 40 lat. Zakwalifikowana para refundowane ma 3 podejścia, a każde z nich do 5 tysięcy złotych.

Łódź nieodpłatnie udostępniła swój program innym miastom. Korzystają z niego Szczecinek, Sosnowiec i Gdańsk, a być może trafi także do powiatów z województwa łódzkiego.

POLECAMY TAKŻE

„Rozumiemy wasz ból, ale pragnienie dziecka nie usprawiedliwia in vitro… To gwałt na naturze” LIST

Agnieszka Woźniak

Redaktorka i korektorka językowa. Pisze od kiedy pamięta, a w międzyczasie zajmuje się tropieniem zagubionych przecinków i poprawianiem błędów ortograficznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *