Możliwe, że za niepłodność kobiet odpowiedzialny jest wirus

Czy niepłodność to choroba wirusowa? Tego nie można powiedzieć, ale badacze z Uniwersytetu w Ferrarze we Włoszech zaobserwowali, że mało znany wirus z rodziny herpeswirusów – human herpesvirus 6 (HHV-6) – jest obecny w śluzówce macicy 43 proc. kobiet, u których stwierdzono niepłodność. Co ciekawe, nie wykryto tego wirusa u kobiet płodnych.

Czy za niepłodność odpowiedzialny jest wirus? Tak pozwalają przypuszczać badania włoskich naukowców, którzy – jak podaje gazeta.pl – w pracy opublikowanej w ”PLOS One’’ wskazują, że to nie tyle sam wirus, ale reakcja organizmu na obecność wirusa może sprawiać, że zapłodniona komórka jajowa ma trudności z zagnieżdżeniem się w śluzówce macicy.

z20366034Q,Wirus-HHV-6-pod-mikroskopem-elektronowym

Wirus HHV-6 pod mikroskopem elektronowym (Bernard Kramarsky / National Cancer Institute); gazeta.pl

Według włoskich badaczy zakażenie pobudza do pracy limfocyty NKT, te z kolei pobudzają komórki do wytwarzania cytokin – białek pobudzających komórki biorące udział w atakowaniu intruzów. To właśnie podwyższony poziom cytokin sprawia, że zapłodniona komórka jajowa może mieć problem z zagnieżdżeniem się.

Próby odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę powoduje niepłodność, wciąż podejmowane są przez naukowców na całym świecie. Niepłodność dotyka 10-15 proc. par, które starają się o dziecko. Ale w ok. 25 proc. przypadków nie daje się ustalić przyczyn choroby.

Polecamy >>> Badania, normy, interpretacja wyników: wszystko, co powinniście wiedzieć, starając się o dziecko

Źródło: gazeta.pl

 


Dziennikarka, life coach, redaktor naczelna Plodnosc.pl. Pisząc o psychologii i zdrowym stylu życia, pamięta, że szczęściu trzeba trochę pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *