Nowy limit wieku w Grecji. Od teraz in vitro do 54 lat!

W Grecji podwyższono wiek dla kobiet, które mogą skorzystać z leczenia in vitro. Do tej pory obowiązywał limit 50 lat, teraz jest 54. Granica wieku leczenia niepłodności stale się przesuwa, jednak jak tłumaczy lek. Krzysztof Mirocki, ginekolog z Kliniki KrakOvi należy się zastanowić, czy decyzja o późnym macierzyństwie zawsze jest słuszna.

Latem 2022 roku w Grecji została uchwalona ustawa, która przyniosła duże zmiany w zakresie in vitro oraz krioprezerwacji komórek jajowych, nasienia oraz zarodków. Zgodnie z nowym prawem, granica wieku dla IVF w Grecji wynosi obecnie 54 lata.

Coraz więcej dojrzałych ciąż

Dlaczego zdecydowano się na podniesienie granicy wieku?

Według opublikowanych statystyk w Grecji w 2007 roku 52 kobiety powyżej 50. roku życia urodziły dziecko, w 2009 roku dzieci dojrzałych matek urodziło się 74, w 2017 roku było ich 128, w 2019 roku 135, a w 2021 roku  urodziło się już 187 dzieci. Statystki doskonale pokazują, że dojrzałe macierzyństwo coraz częściej staje się faktem, a sytuacja jest nie tylko zauważalna w Grecji. Przykładowo Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych, Office for National Statistics, opublikował dane, z których wynika, że liczba dzieci urodzonych przez kobiety 50 plus nieustannie wzrasta. W 2001 roku matkami zostało 55 kobiet po 50-tce, a w 2016 było ich już 238.

Przeczytaj także: In vitro przed i po 40-tce. Co zrobić, żeby się udało? – Plodnosc.pl

Trudna sytuacja demograficzna Grecji

W połowie roku greccy politycy postanowili wprowadzić istotne zmiany do obowiązującej ustawy z zakresu technik wspomaganego rozrodu. Oprócz coraz większej liczby dojrzalszych pacjentek klinik leczenia niepłodności zwrócono również uwagę na poważny kryzys demograficzny Grecji, a wraz z nim rosnący kryzys gospodarczy. Politycy mają nadzieję, że zmiana prawodawstwa w kwestii leczenia niepłodności w jakimś stopniu wpłynie na polepszenie sytuacji demograficznej w państwie. Dodatkowo, jak podkreślają greccy politycy, dzięki nowej ustawie dojrzałe pary nie będą zmuszone podróżować po krajach Trzeciego Świata w celu podjęcia leczenia.

Inne ważne zmiany

Oprócz zwiększenia limitu wieku, wprowadzono również inne zmiany w ustawie, m.in.:

– możliwość kriokonserwacji komórek jajowych, nasienia, zarodków również ze względów społecznych oraz zniesienie górnej granicy 20 lat ich przechowywania;

– umożliwiono korzystanie z jawnego dawstwa komórek jajowych oraz nasienia. Wcześniej obowiązywało tylko anonimowe dawstwo. Obecnie, za zgodą zarówno dawczyni/dawcy oraz pary korzystającej z dawstwa, można poznać tożsamość dawcy. Taką możliwość otrzymuje dziecko, jeśli ukończy 18 lat.

– umożliwiono na korzystanie z dawstwa singielkom.

W Grecji dozwolone jest również skorzystanie z zarodka znanej nam osoby, np. krewnego, czy przyjaciela.

Warto zaznaczyć, że Grecja jest krajem, w którym obowiązuje jedna z najbardziej liberalnych ustaw jeśli chodzi o leczenie niepłodności. Co roku do tego państwa przyjeżdża tysiące par z całego świata, aby poddać się leczeniu.

Przeczytaj także: Gdy „leczenie ostatniej szansy” nie kończy się ciążą – przyczyny niepowodzeń in vitro – Plodnosc.pl

Bez limitu wiekowego w Polsce

Chociaż wprowadzony limit wiekowy w Grecji wydaje się być nowością, warto zaznaczyć, że w Polsce nie obowiązuje żadna górna granica leczenia niepłodności.

– Nie ma takich ustawowych wytycznych. Każdy lekarz musi opierać się na swoim doświadczeniu, stanie ogólnym pacjentki, chorobach towarzyszących i zdrowym rozsądku – wyjaśnia lek. Krzysztof Mirocki, ginekolog z Kliniki KrakOvi.

Granicy wieku nie ma w Anglii, na Ukrainie, w Rosji, w Turcji, w Polsce, na Litwie, a także w USA. Przykładowo na Cyprze i w Hiszpanii granica wieku wynosi odpowiednio 55 i 54 lata.

Przeczytaj także: SOS – in vitro. Ostateczność w leczeniu niepłodności. – Plodnosc.pl

Płodność kobiety a wiek

Jak powszechnie wiadomo, wraz z wiekiem zmniejsza się znacząco płodność kobiety. Standardowo menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia kobiety. W Polsce średni wiek ostatniej miesiączki to około 50–51 lat. Wcześniejsze wystąpienie menopauzy jest możliwe i może być spowodowane czynnikami genetycznymi, a także paleniem papierosów, leczeniem przeciwnowotworowym. Możliwe jest wystąpienie menopauzy już w wieku 35 lat (tzw. wczesna menopauza), jak również po 55 roku życia (tzw. późna menopauza). Czasem stopniowe wygasanie funkcji jajników obserwuje się nawet u 20-latek.

Chociaż ciąża teoretycznie jest możliwa nawet po 50. urodzinach to szanse na jej uzyskanie są małe, również w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego. W zdecydowanej większości w takich przypadkach korzysta się z dawstwa.

– Szanse na zajście w ciążę z własnych komórek jajowych jest znikoma. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że niestety człowiek nie jest istotą nieśmiertelną, ciąża w tym wieku wiąże się z większą ilością powikłań, do terminalnych włącznie. Z drugiej strony zachodzi pytanie czy dziecko w wieku kilkunastu lat powinno korzystać z życia, czy opiekować się starymi rodzicami? Nie róbmy z dzieci niewolników – mówi lek. Krzysztof Mirocki z Kliniki KrakOvi. –  Takie granice wyznacza biologia, to że ustawodawca zmienił zasady to biologii nie zmienia – dodaje lekarz. 

Przy późnych ciążach warto również wspomnieć o wieku partnera, który nie pozostaje bez znaczenia. Wiek partnera jest z punktu widzenia biologicznego mniej istotny, jednak ciężej jest zajść w ciążę ze starszym/starym mężczyzną, są też doniesienia o większym ryzyku pojawienia się wad wrodzonych u dzieci właśnie z tego powodu  tłumaczy lekarz z Kliniki KrakOvi.

Przeczytaj także: Po 17 latach starań, w wieku 43 lat, urodziła syna. O ciąży dowiedziała się tuż przed porodem (plodnosc.pl)

Jednym z rozwiązań, na które obecnie decydują się Panie w wielu krajach europejskich i na całym świecie jest korzystanie z możliwości mrożenia komórek jajowych w celu późniejszego ich wykorzystania. Taka decyzja umożliwia uzyskanie ciąży w dojrzałym wieku nie dzięki dawstwu, a własnym komórkom jajowym.  Na mrożenie ze względów tzw. społecznych decydują się najczęściej kobiety po 30. roku życia, dzięki czemu znacznie obniżają ryzyko niepłodności w bardziej zaawansowanym wieku oraz jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u potomstwa.

W Polsce takie rozwiązanie nie jest jednak praktykowane.

–  W Polsce krioprezerwacja z tzw. przyczyn społecznych nie jest dopuszczona prawnie, wiec przynajmniej na razie ten temat jest dość egzotyczny – mówi lek. Mirocki.

Zgodnie z ustawą, możliwe jest jedynie skorzystania z mrożenia komórek jajowych lub nasienia ze względu na problemy zdrowotne, jak np. ze względu na zaplanowaną chemioterapię, która może obniżyć płodność.

 

Źródło: www.china-cee.eu

Foto: Freepik.pl

POLECAMY TAKŻE: 

Płodność a wiek – teoria nie działa. Kiedy naprawdę najlepiej starać się o dziecko

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *