Nowy Minister Zdrowia – czy młody kardiolog okaże więcej serca niepłodnym?

9 stycznia ze stanowiska Ministra Zdrowia odwołany został Konstanty Radziwiłł. Jego miejsce zastąpił 46-letni profesor kardiologii Łukasz Szumowski. Czy będzie miał więcej serca dla niepłodnych?

Zapowiadana jeszcze w ubiegłym roku rekonstrukcja rządu, czyli wymiana ministrów i odświeżenie poszczególnych resortów odbyła się 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Duda na wniosek obecnego premiera Mateusza Morawieckiego powołał dziewięciu nowych szefów ministerstw, w tym Ministra Zdrowia, którym został młody profesor kardiologii Łukasz Szumowski.

Poprzedni minister Konstanty Radziwiłł z pewnością nie zapisał się dobrze w pamięci wielu pacjentów, a szczególnie  tych, którzy od lat próbują leczyć niepłodność, a którym właśnie za rządów Radziwiłła odebrano m.in. możliwość korzystania z państwowej refundacji in vitro. To również za jego rządów słyszeliśmy, że niepłodni powinni brać wzór z królików, które – prowadząc zdrowy tryb życia – nie mają problemu z płodzeniem potomstwa.

Nowy Minister Zdrowia – kardiolog z pasją żeglarstwa, ojciec czwórki dzieci.

Nowy minister, do tej pory pełniący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mocno był zaangażowany w rozwój i promocję innowacji w dziedzinie medycyny i nauki, szczególnie biotechnologii i związanej z tym możliwości produkcji skuteczniejszych leków. Nie wiadomo jednak, jak nowoczesne technologie i zdobycze medycyny, które ułatwiają pacjentom leczenie wielu chorób, przełożą się za sprawą Szumowskiego na polską rzeczywistość – choćby związaną z in vitro i programem leczenia niepłodności w Polsce.

To, co wiemy na temat nowego Ministra Zdrowia, to to, że jest kardiologiem-elektrofizjologiem i profesorem nauk medycznych, który swoje zawodowe życie związał z Instytutem Kardiologii w Warszawie. Urodził się 3 czerwca 1972 r. w Warszawie, a studia medyczne ukończył w roku 1997, w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2004 do 2011 r. kierował Pracownią Elektrofizjologii, a od 2011 kieruje Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca, utworzoną przez prof. Franciszka Walczaka. Od 21 czerwca 2016 roku jest profesorem nauk medycznych – tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Warto przeczytać: Naprotechnologia to nie metoda, to słowo. In vitro go nie wyklucza

Profesor Szumowski jest współtwórcą – w resorcie nauki – NAWA – Naukowej Agencji Wymiany Akademickiej. Oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 3 października 2017 r. Instytucja działa na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej i wymiany akademickiej. Z programów stypendialnych i grantowych NAWA mogą skorzystać studenci, doktoranci, młodzi naukowcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe.

Pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie rozpoczął już w roku 1998. Pełnił także liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie-Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Co ciekawe, prezesem tej fundacji jest Cezary Jurkiewicz, obecnie radny Warszawy z ramienia PiS, którego Szumowski bardzo wspierał w 2015 r w wyborach do Rady Warszawy.

Źródło: YouYube. Tak prof. Szumowski wspierał kandydaturę Cezarego Jurkiewicza na radnego Warszawy.

Profesor Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Prywatnie mąż i ojciec czwórki dzieci, w wolnym czasie żeglarz, narciarz i muzyk. Mieszka w Warszawie.

W jednym z wywiadów dla wnp.pl w 2017 roku mówił: „Dziedziny medyczne do jeden z najważniejszych obszarów zarówno gospodarki, jak i badań, i nauki mający wpływ na innowacje.” Podkreślał również, że w Polsce trzeba wreszcie stworzyć warunki – także dotyczące modelu finansowania – dla rozwijania badań klinicznych, obserwacyjnych oraz populacyjnych. – Bardzo brakuje w naszym kraju instytucji, którą można nazwać Narodową Agencją Badań Medycznych – stwierdził.

Czy in vitro i nowoczesne technologie medyczne ułatwiające diagnozę i leczenie niepłodności znajdą się w polu zainteresowań nowego ministra? 

[AKTUALIZACJA]

Już wiemy, że to pytanie retoryczne. Nowy Minister Zdrowia kilka lat temu podpisał tzw. deklarację wiary. Przeczytaj, co to oznacza dla niepłodnych >>>  https://plodnosc.pl/nowy-minister-zdrowia-podpisal-deklaracje-wiary-i-mowi-nie-in-vitro-bedzie-jeszcze-gorzej/

Źrodło: na podstawie PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Refundacja in vitro w Warszawie: Najprostsza procedura kwalifikacji par. Sprawdź szczegóły

Refundacja in vitro w Warszawie: Najprostsza procedura rekrutacji par

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *