Nowy Minister Zdrowia – czy młody kardiolog okaże więcej serca niepłodnym?

9 stycznia ze stanowiska Ministra Zdrowia odwołany został Konstanty Radziwiłł. Jego miejsce zastąpił 46-letni profesor kardiologii Łukasz Szumowski. Czy będzie miał więcej serca dla niepłodnych?

Zapowiadana jeszcze w ubiegłym roku rekonstrukcja rządu, czyli wymiana ministrów i odświeżenie poszczególnych resortów odbyła się 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Duda na wniosek obecnego premiera Mateusza Morawieckiego powołał dziewięciu nowych szefów ministerstw, w tym Ministra Zdrowia, którym został młody profesor kardiologii Łukasz Szumowski.

Poprzedni minister Konstanty Radziwiłł z pewnością nie zapisał się dobrze w pamięci wielu pacjentów, a szczególnie  tych, którzy od lat próbują leczyć niepłodność, a którym właśnie za rządów Radziwiłła odebrano m.in. możliwość korzystania z państwowej refundacji in vitro. To również za jego rządów słyszeliśmy, że niepłodni powinni brać wzór z królików, które – prowadząc zdrowy tryb życia – nie mają problemu z płodzeniem potomstwa.

Nowy Minister Zdrowia – kardiolog z pasją żeglarstwa, ojciec czwórki dzieci.

Nowy minister, do tej pory pełniący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mocno był zaangażowany w rozwój i promocję innowacji w dziedzinie medycyny i nauki, szczególnie biotechnologii i związanej z tym możliwości produkcji skuteczniejszych leków. Nie wiadomo jednak, jak nowoczesne technologie i zdobycze medycyny, które ułatwiają pacjentom leczenie wielu chorób, przełożą się za sprawą Szumowskiego na polską rzeczywistość – choćby związaną z in vitro i programem leczenia niepłodności w Polsce.

To, co wiemy na temat nowego Ministra Zdrowia, to to, że jest kardiologiem-elektrofizjologiem i profesorem nauk medycznych, który swoje zawodowe życie związał z Instytutem Kardiologii w Warszawie. Urodził się 3 czerwca 1972 r. w Warszawie, a studia medyczne ukończył w roku 1997, w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2004 do 2011 r. kierował Pracownią Elektrofizjologii, a od 2011 kieruje Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca, utworzoną przez prof. Franciszka Walczaka. Od 21 czerwca 2016 roku jest profesorem nauk medycznych – tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Warto przeczytać: Naprotechnologia to nie metoda, to słowo. In vitro go nie wyklucza

Profesor Szumowski jest współtwórcą – w resorcie nauki – NAWA – Naukowej Agencji Wymiany Akademickiej. Oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 3 października 2017 r. Instytucja działa na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej i wymiany akademickiej. Z programów stypendialnych i grantowych NAWA mogą skorzystać studenci, doktoranci, młodzi naukowcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe.

Pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie rozpoczął już w roku 1998. Pełnił także liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie-Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Co ciekawe, prezesem tej fundacji jest Cezary Jurkiewicz, obecnie radny Warszawy z ramienia PiS, którego Szumowski bardzo wspierał w 2015 r w wyborach do Rady Warszawy.

Źródło: YouYube. Tak prof. Szumowski wspierał kandydaturę Cezarego Jurkiewicza na radnego Warszawy.

Profesor Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Prywatnie mąż i ojciec czwórki dzieci, w wolnym czasie żeglarz, narciarz i muzyk. Mieszka w Warszawie.

W jednym z wywiadów dla wnp.pl w 2017 roku mówił: „Dziedziny medyczne do jeden z najważniejszych obszarów zarówno gospodarki, jak i badań, i nauki mający wpływ na innowacje.” Podkreślał również, że w Polsce trzeba wreszcie stworzyć warunki – także dotyczące modelu finansowania – dla rozwijania badań klinicznych, obserwacyjnych oraz populacyjnych. – Bardzo brakuje w naszym kraju instytucji, którą można nazwać Narodową Agencją Badań Medycznych – stwierdził.

Czy in vitro i nowoczesne technologie medyczne ułatwiające diagnozę i leczenie niepłodności znajdą się w polu zainteresowań nowego ministra? 

[AKTUALIZACJA]

Już wiemy, że to pytanie retoryczne. Nowy Minister Zdrowia kilka lat temu podpisał tzw. deklarację wiary. Przeczytaj, co to oznacza dla niepłodnych >>>  https://plodnosc.pl/nowy-minister-zdrowia-podpisal-deklaracje-wiary-i-mowi-nie-in-vitro-bedzie-jeszcze-gorzej/

Źrodło: na podstawie PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Refundacja in vitro w Warszawie: Najprostsza procedura kwalifikacji par. Sprawdź szczegóły

Refundacja in vitro w Warszawie: Najprostsza procedura rekrutacji par

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *