Dofinansowanie in vitro w Kielcach - urodziła się dziewczynka

Pierwsze dziecko urodzone dzięki programowi in vitro w Kielcach! To zdrowa dziewczynka

Uruchomiony rok temu program dofinansowania in vitro w Kielcach przyniósł piękny rezultat! W czwartek urodziła się zdrowa, silna dziewczynka. To pierwsze dziecko, które przyszło na świat dzięki miejskiemu wsparciu. Na przełomie kwietnia i maja trzy kolejne pary spodziewają się szczęśliwego rozwiązania ciąży!

Radość nie tylko dla rodziców!

Dobrą wiadomość mieszkańcom Kielc i nie tylko przekazał radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz, który jest również specjalistą ginekologii i położnictwa.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ten program, tak ważny dla miasta i kraju, przyniósł pierwszy efekt w postaci zdrowej dziewczynki. Dziewczynka urodziła się w czwartek, 7 kwietnia, nad ranem drogą cięcia cesarskiego, ponieważ poród nie postępował tak, jak byśmy tego chcieli. Ale zarówno dziecko, jak i mama czują się bardzo dobrze – mówi doktor Grzegorz Świercz.

O dofinansowanie in vitro w Kielcach nie było łatwo. Zarówno mieszkańcy, jak i radni wychodzili z taką inicjatywą w zasadzie od razu po likwidacji rządowego programu, jednak długo nie udawało się jej przeforsować. Ostatecznie program został uruchomiony wiosną 2021 r. Zyskał jednak niebagatelny budżet w wysokości 1,5 mln zł do wykorzystania w latach 2021-2024.

Jak podkreśla doktor Świercz, dofinansowanie in vitro w Kielcach przyniesie korzyść nie tylko rodzicom, którzy od długiego czasu bezskutecznie starali się o dziecko, ale też całemu społeczeństwu.

Odnotowaliśmy duży spadek urodzeń w roku 2021 w stosunku do roku 2020. W Polsce był to aż 20-procentowy spadek. W latach 50’ w czasie baby boom rodziło się w naszym kraju rocznie około 780 tysięcy dzieci, a obecnie 330 tysięcy. Więc każdy sposób, dzięki któremu możemy zwiększyć liczbę urodzeń jest na wagę złota – dodaje doktor Świercz.

Jak uzyskać dofinansowanie in vitro w Kielcach

Para zakwalifikowana do programu in vitro w Kielcach może otrzymać wsparcie w wysokości 5 tys. do jednej procedury. Przy czym każda z nich może skorzystać maksymalnie z 3 procedur.

Z wnioskiem należy kierować się bezpośrednio do jednej z placówek wybranych przez miasto do realizacji programu:

Invicta Management z Sopotu

Klinika Gameta Kielce

Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa

Centrum Zdrowia Kielce z Podzamcza Chęcińskiego

Centrum Ginekologii Artemida z Białegostoku

Warunkiem skorzystania z dofinansowania in vitro w Kielcach jest m.in. nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie oraz wskazanie do in vitro. Przyszli rodzice muszą mieć ukończone 20 lat oraz zamieszkiwać na terenie Kielc.

 

Źródło:
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/urodzilo-sie-pierwsze-dziecko-z-kieleckiego-programu-in-vitro-to-zdrowa-dziewczynka/ar/c14-16255875
https://gameta.pl/dofinansowanie-in-vitro/kielce/
https://kielce.tvp.pl/53090648/poczatek-miejskiego-programu-in-vitro-w-kielcach

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kobiecość = macierzyństwo?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *