Dofinansowanie leczenia niepłodności w powiecie olkuskim

Powiat olkuski przeznaczył 50 tys. zł na leczenie niepłodności. Dofinansowanie obejmie też in vitro

W budżecie powiatu olkuskiego przewidziano 50 tys. zł na realizację programu dofinansowania leczenia niepłodności. Jak zaznaczył starosta Bogumił Sobczyk, wsparcie będzie udzielane parom bezskutecznie starającym się o ciążę, a gdy zajdzie taka potrzeba – obejmie również in vitro.

Dofinansowanie leczenia niepłodności w powiecie olkuskim

Prace nad projektem dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców powiatu olkuskiego rozpoczęły się już w maju ubiegłego roku. Wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” stworzono analizę potrzeb mieszkańców powiatu. Według zgromadzonych statystyk, z niepłodnością zmaga się aż 4373 par zamieszkujących w powiecie olkuskim. Dla 2% z nich jedyną szansą na doczekanie się upragnionego dziecka jest in vitro.

W grudniu 2021 r., podczas XXXIV sesji Rady Powiatu, przyjęto budżet na 2022 r. w wysokości 50 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na leczenie niepłodności.

Dofinansowanie leczenia niepłodności w powiecie olkuskim obejmie nie tylko in vitro, ale też inne metody, m.in. naprotechnologię. Pary bezskutecznie starające się o ciążę będą też mogły liczyć na wsparcie w pokryciu kosztów różnego rodzaju badań – hormonalnych, nasienia, genetycznych, a nawet dietetycznych i psychologicznych. Dofinansowaniu mają podlegać badania i metody leczenia nierefundowanie przez NFZ.

Gminy zgodne: trzeba wesprzeć niepłodnych

Program dofinansowania leczenia niepłodności w Olkuszu i innych miast powiatu zostanie szczegółowo przedyskutowany z lekarzami i innymi specjalistami kompetentnymi w tym zakresie.

– Zabieram ten głos przed wszystkim jako wyraziciel, jak myślę, woli większości z państwa na tej sali jak i głosów które docierają do nas ze strony mieszkańców powiatu olkuskiego. Kwestia problemów z posiadaniem dzieci jest niezwykle ważnym i aktualnie nabiera szczególnego znaczenia – zaznaczał starosta Bogumił Sobczyk.

Wszystkie sześć gmin powiatu zgodziły się na współfinansowanie programu. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Niepłodnym parom na drodze do rodzicielstwa stanęło 550 mieszkańców, którzy złożyli podpisy na piśmie skierowanym przeciwko finansowaniu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Zbierane były m.in. w kościele.

 

Źródło:
https://gazetakrakowska.pl/50-tysiecy-zlotych-na-leczenie-nieplodnosci-w-powiecie-olkuskim-bedzie-dofinansowanie-do-in-vitro/ar/c14-16041945
https://gazetaolkuska.pl/powiat-olkuski-bedzie-refundowal-in-vitro/

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

In vitro nie zmienia natury, ale jej pomaga! Jak przygotować się do IVF

In vitro nie zmienia natury, ale jej pomaga! Jak przygotować się do IVF

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.