Program In vitro w Warszawie przedłużony do 2022 roku

Prezydent Warszawy przedłuża program in vitro i zwiększa dofinansowanie! „To dla wielu par jedyna szansa na dziecko”.

Program in vitro dla mieszkańców Warszawy miał potrwać do końca 2019 roku. Jak poinformował prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski – program będzie jednak przedłużony do roku 2022. To doskonała wiadomość dla warszawiaków, zwłaszcza że wzrośnie także kwota dofinansowania. Równolegle działać będzie program in vitro dla mieszkańców Mazowsza.

„InVitro to dla wielu par jedyna szansa na własne dziecko. Chcę, by Miasto Stołeczne Warszawa nadal wspierało osoby zmagające się z problemem niepłodności. Dlatego skierowałem do Rady Miasta projekt uchwały przedłużającej warszawski program in vitro do 2022 r.” – poinformował na Fb prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Program in vitro w Warszawie

8 czerwca 2017 r. radni m.st. Warszawy przyjęli Program Polityki Zdrowotnej „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017 – 2019”. Dzięki temu, warszawskie małżeństwa i pary mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do ponad 80% kosztów zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Zgodnie z uchwałą warszawskich radnych z dnia 14 lutego, każda para zakwalifikowana do programu do tej pory dostawała 5600 zł dofinansowania do in vitro. A jeśli pierwsza próba nie zakończyła się powodzeniem, miasto dopłaca jeszcze do dwóch kolejnych.

Jak zapowiedział Prezydent Rafał Trzaskowski – kwota dofinansowania in vitro w Warszawie może wzrosnąć do 6 tysięcy złotych za jedną procedurę .  “Program in vitro jest dla wielu par jedyną szansą na własne dziecko. Chcę, by Warszawa nadal wspierała osoby zmagające się z problemem niepłodności. Nie tylko kontynuujemy program w kolejnych 3 latach, ale także zwiększyliśmy wkład finansowy miasta” – informuje prezydent Trzaskowski.

Środki finansowe przeznaczone na program w latach 2019-22 to 33 320 510 zł.

Kto dostanie pieniądze na in vitro w Warszawie?

Pary, które zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatorów programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii spełniające dodatkowe kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 25 – 40 lat;
  • para pozostaje w związku małżeńskim lub nieformalnym;
  • w dniu kwalifikacji do programu para zamieszkuje na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat.
  • para nie uczestniczyła lub uczestniczyła maksymalnie w 2 zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego w innych programach finansowanych ze środków publicznych (wówczas przysługuje 1 próba);
  • rezerwa jajnikowa mierzona stężeniem AMH wynosi powyżej 0,7 ng/ml;

Do programu zostaną zakwalifikowane także kobiety w wieku 18-40 lat, u których z powodu choroby nowotworowej należy zastosować terapię gonadotoksyczną, zamieszkujące na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat. Zamrożenie komórek jajowych pozwoli u tych kobiet odroczyć płodność do czasu wyleczenia choroby.

W programie mogą wziąć udział także pary, u których przeprowadzono co najmniej jedną procedurę z wykorzystaniem zaawansowanych metod rozrodu wspomaganego medycznie, a także pary, które korzystały wcześniej z rządowego programu in vitro. W tym ostatnim przypadku warunkiem są jednak nie więcej niż dwie próby – wtedy dofinansowanie będzie przysługiwało tylko na jedną procedurę ivf.

Przed przystąpieniem do programu pacjenci muszą podpisywać stosowne oświadczenie o wcześniejszym korzystaniu z dofinansowania do zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego ze środków publicznych.

Według wyliczeń stołecznego Ratusza, od listopada 2017 r. do końca października 2019 r. z programu in vitro skorzystało 2718 par. Uzyskano 1537 ciąż klinicznych. Urodziło się 496 dzieci.

Program in vitro dla mieszkańców Mazowsza

Jednocześnie zaczął działać Program in vitro dla Mazowsza, który skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego (osoby fizyczne mieszkające na terenie województwa mazowieckiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego od 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu), którzy ukończyli 20 lat. Pary, które chcą wziąć udział w programie powinny mieć stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Kobiety aplikujące do programu w celu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym powinny posiadać stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobę nowotworową lub inną chorobę, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej. W programie nie określono dla tej procedury ani dolnej, ani górnej granicy wieku.

Szczegółowe warunki kwalifikacji można znaleźć na stronie Programu TUTAJ.  

 

POLECAMY TAKŻE: Moje szczęście narodziło się w nieszczęściu. Opowiem Wam moją historię

Moje szczęście narodziło się w nieszczęściu. Opowiem Wam moją historię

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *