Przedsiębiorcza mama, czyli kobieta z supermocą

„Jestem mamą, a jaka jest Twoja supermoc?” – to zdanie mogłaby sobie powtarzać każda matka, każdego dnia i nie byłoby to nadużycie. Codzienne zmagania z opieką nad dziećmi to szkoła życia. Dlatego po urlopie macierzyńskim wiedzą jedno – nie chcą zaprzepaścić tego, na co dzień w dzień pracowały, nie chcą stracić z dzieckiem kontaktu na 8 godzin dziennie. Ale wiedzą też, że chcą rozwijać się zawodowo. Czy to da się połączyć?

Każda mama wie, że życie po urodzeniu dziecka już nigdy nie będzie takie, jak kiedyś. Świat staje na głowie, zmieniają się priorytety. Powrót do pracy etatowej, kiedy traci się z oczu dziecko na 8 godzin (a często i więcej), jest dla wielu mam nie do przyjęcia. Jest to tym trudniejsze, że niewielu pracodawców wspiera kobiet w powrocie do pracy i łączeniu jej z życiem rodzinnym. Jak pokazują badania GUS, ponad połowa mam deklaruje, że nie ma możliwości decydowania o czasie rozpoczęcia i zakończenia pracy.[1] Możliwość pracy zdalnej jest również niedostępna dla większości rodziców.

Według raportu „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat.” najbardziej pożądane przez rodziców benefity, które ułatwiłyby im łączenie życia zawodowego z rodzinnym, są zapewniane przez co najwyżej 20% firm zatrudniających ojców i matki[2].

Kobiety idąc na urlop macierzyński, często już wtedy wiedzą, że nie wrócą do dotychczasowej pracy. Inne podejmują taką decyzję później. Ale mamy wiedzą także, że nie chcą, aby opieka nad dzieckiem była ich jedynym zajęciem. Mają ambicje, mają marzenia, mają plany. Chcą w końcu wprowadzić w życie to, o czym zawsze marzyły. Chcą pracować na własnych zasadach. Chcą zarabiać godne pieniądze nie poświęcając na ich rzecz relacji z dzieckiem. Zakładają więc swoje biznesy w nadziei, że to złoty środek na pogodzenie opieki nad dzieckiem i rozwoju zawodowego. Z optymizmem patrzą w życie i wierzą, że im się uda.

Co jest dalej? Dalej bywa różnie, jak to w życiu.

Niektóre biznesy od razu okazują się strzałem w dziesiątkę. Inne umierają w fazie planowania a mamy są bliskie porzucenia swoich marzeń. Są też takie, które ciągle ewoluują, zmieniają się, przekształcają. Choć różne są drogi biznesowe kobiet, to łączy je jedno – każda z nich potrzebuje wsparcia. Bo wsparcie, to jest to, czego najbardziej potrzebuję przedsiębiorcze mamy.

Na spotkaniach Klubu kobiety poznają się, nawiązują trwałe relacje.

Z pomocą przychodzi Klub Przedsiębiorczych Mam. To ogólnopolska społeczność kobiet, które chcą założyć swój biznes, już go prowadzą lub chcą pracować na własnych warunkach po to, aby skutecznie łączyć pracę z rolą zaangażowanego rodzica. Opiera się na spotkaniach – na żywo oraz online.

Co robią kobiety będące częścią społeczności Klubu Przedsiębiorczych Mam? Przede wszystkim dają sobie wsparcie. Nikt bowiem tak dobrze nie zrozumie przedsiębiorczej mamy jak druga przedsiębiorcza mama. Agnieszka Gasparska, liderka Klubu Przedsiębiorczych Mam w Warszawie, pisze, że bycie częścią społeczności KPM to “przede wszystkim poczucie, że mamy nie są w tej sytuacji – macierzyństwa, rozdroża decyzyjnego, co chcę robić dalej w życiu – SAME! Oprócz tego inspirują się, rozmawiają, wspierają, wymieniają doświadczeniami i tworzą własne projekty. Kobiety w grupie tworzą siłę!

Spotkania przedsiębiorczych mam to także ogrom wiedzy merytorycznej. Prelegentami na spotkaniach Klubu są marketingowcy, coachowie, prawnicy – eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Dzielą się swoją wiedzą po to, aby dać mamom narzędzia do prowadzenia swojego biznesu.

Sposób na sukces w biznesie to także kontakty i relacje. Na spotkaniach Klubu kobiety poznają się, nawiązują trwałe relacje. Mogą w ten sposób zyskać pierwszych klientów i odbiorców swoich produktów i usług. Mogą także nawiązać kontakty, które w przyszłości przełożą się na biznesową współpracę.

Jakie są biznesy mam ze społeczności Klubu?

Różne, tak jak różne są mamy, które je zakładają. Część mam prowadzi biznesy z branży parentingowej – szyją ubrania i akcesoria dla mam i dzieci (Miapka Design, Baby Muka, Karmiuszka, Szumisie). Inne mamy wyszły nieco poza tę branżę nie przestając jednocześnie wspierać kobiet. Doskonały przykład to Katarzyna Łodygowska Matka Prawnik, która udziela porad prawnych kobietom chcących wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Są też takie kobiety, które swoją działalność zawodową skierowały na tor zupełnie niezwiązany z rodzicielstwem, tak jak założycielki NOA Cowork.

Każda firma prowadzona przez mamę jest inna, ale jedno je łączy – to poważne biznesy o szerokim zasięgu. Wszystkie mamy podchodzą do swoich biznesów poważnie, poważnie myślą o ich prowadzeniu. Nie traktują tego, jako rozrywki, sposobu na zabicie czasu podczas urlopu macierzyńskiego (czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że słowo „urlop” jest tutaj żartem?). Idea każdej z tych firm zrodziła się z pasji i potrzeby zmiany w życiu kobiety po narodzinach dziecka. Takich firm są setki, a liczba ta wciąż rośnie!

Nikt tak dobrze nie zrozumie przedsiębiorczej mamy jak druga przedsiębiorcza mama.

Nikt już chyba nie ma wątpliwości co do tego, że łączenie opieki nad dzieckiem z życiem zawodowym jest trudne. Jednak można to robić na własnych zasadach. Można szukać wsparcia, motywacji u kobiet w podobnej sytuacji. Po co to robić? Po to, aby podążać za swoimi marzeniami.

Obecnie w całym kraju funkcjonują 24 kluby w 16 województwach, projekt cały czas intensywnie się rozwija. Każdy Klub Przedsiębiorczych Mam prowadzony jest przez lokalną liderkę Ciągle szukamy kobiet, które chciałyby wspierać i inspirować inne mamy. Dlaczego warto to zrobić? Halina Bernatt-Kwiatkowska, liderka Klubu Przedsiębiorczych Mam w Wałbrzychu i założycielka firmy Active Time Wałbrzych, mówi: “Dzięki projektowi poznałam inne przedsiębiorcze kobiety takie jak ja, które chcą się rozwijać i nie patrzą na świat szablonowo. Bycie Liderką spowodowało, że musiałam opuścić swoją strefę komfortu, wyjść z ukrycia do świata online. Dzięki wsparciu ze strony Organizatorów odważyłam się działać a tym samym dalej rozwijać.” Chcesz poznać szczegóły? Wejdź na stronę: http://klubprzedsiebiorczychmam.pl/zostan-liderka-klubu-przedsiebiorczych-mam/

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.


Klub Przedsiębiorczych Mam to ogólnopolska społeczność kobiet, które prowadzą własny biznes lub planują jego założenie. Powstał po to, aby wspierać kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo, jednocześnie nie rezygnując z bycia zaangażowanym rodzicem. Do tej pory spotkania odbywały się na żywo, teraz przeniosły się także do sieci. Spotykamy się już w 24 miastach na terenie 16 województw.

 

Klub Przedsiębiorczych Mam jest projektem fundacji Rodzic w mieście. Fundacja ta   powstała z potrzeby reprezentacji w debacie publicznej rodziców żyjących w miastach. Głośno mówimy o ich potrzebach, pełnym prawie do korzystania z miasta, swobodnego i bezpiecznego poruszania się po nim, godnej pracy, czyli takiej która pozwala na rozwijanie ambicji zawodowych i jednoczesne życie w rodzinach, które tworzymy.

 

 

Więcej informacji o działaniach Klubu Przedsiębiorczych Mam można znaleźć tutaj:

Więcej informacji o działaniach Fundacji Rodzic w Mieście można znaleźć tutaj:

 

[1] Badanie GUS „Praca a obowiązki rodzinne w II kwartale 2018 r.” (na podstawie wstępnych wyników badania modułowego BAEL)
[2] Raport Pracuj.pl, “Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia

 

Źródło: materiał prasowy

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *