dofinansowanie in vitro w gminie Baranów

Większy budżet na dofinansowanie in vitro w gminie Baranów! Wsparcie wielkopolskiego programu

Kolejna gmina przystąpiła do programu polityki zdrowotnej realizowanego przez województwo wielkopolskie. Przeznaczony budżet pozwoli na dofinansowanie in vitro w gminie Baranów dla 8 kolejnych par! Podczas burzliwej sesji radnych padło wiele słów krytyki i wyrazów niezrozumienia samej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Ostatecznie projekt przegłosowano.

Dofinansowanie in vitro w gminie Baranów dla 8 par

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego opracowany dla mieszkańców województwa wielkopolskiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Chęć dofinansowania zgłosiło już 37 gmin, a łączny budżet na 2022 r. wynosi 4 mln złotych! Według założeń samorządu, każda gmina, która przeznaczy środki na wsparcie programu, uzyska podwojenie zadeklarowanego budżetu.

Na dofinansowanie in vitro gmina Baranów przeznaczy 20 tys. zł. Drugie tyle dołoży samorząd województwa. Oznacza to, iż w 2022 r. budżet wyniesie 40 tys. zł. Skorzystają z niego mieszkańcy gminy Baranów – 8 niepłodnych par może liczyć na refundację w wysokości 5 tys. zł.

Za przyjęciem uchwały głosowało 6 radnych gminy Baranów. Przeciw opowiedziało się 5 osób, pozostałe 3 wstrzymały się od głosu, jedna nie stawiła się na sesji.

Głosy aprobaty i głosy niezrozumienia

Przyjęcie uchwały o dofinansowaniu in vitro w gminie Baranów poprzedziła burzliwa dyskusja radnych.

Część głosujących wykazała się nie tylko brakami w wiedzy na temat in vitro, ale też niezrozumieniem tematu niepłodności. Świadczy o tym m.in. głos radnego Piotra Marciniaka, który na sesję przybył tuż przed głosowaniem i sam przyznał, że informacje na temat tej metody zaczął zdobywać dzień wcześniej:

Wczoraj zacząłem trochę czytać na ten temat. Wiedziałem tylko tyle, że kościół Rzymsko-Katolicki do którego należę, sprzeciwia się jednoznacznie temu i zacząłem to zgłębiać. Udało mi się dotrzeć do osoby, która interesuje się tematem leczenia niepłodności i ustaliłem, że generalnie in-vitro, to jak sama nazwa mówi z łacińskiego „w szkle”. Czyli dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej i plemnika poza ustrojem kobiety. Więc nie jest to żadne leczenie niepłodności (…) Część zarodków jest zamrażana i de facto, co się z nimi później dzieje tak do końca nie wiadomo. Nie wiem czy z tych zamrożonych urodziło się kiedyś jakieś dziecko (…) jako katolik nie mogę podnieść ręki za tym, aby taki projekt był współfinansowany także z moich pieniędzy – powiedział radny Piotr Marciniak.

Na szczęście nie zabrakło też głosów rozsądku, odcinających się od kwestii religijnych czy światopoglądowych:

Pomagamy ludziom niezamożnym. My nie dyskutujemy o tym czy ma być in vitro czy nie, tylko stwarzamy możliwość spełnienia marzeń wielu osób, których na to nie stać. Osoby zamożne nie przyjdą po to wsparcie, tylko na własną rękę będą starać się o dziecko – mówiła radna Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Do tej pory w województwie wielkopolskim dzięki wsparciu z programu urodziło się 12 dzieci, a kolejne 130 kobiet jest w ciąży. Po dofinansowanie można zgłaszać się do Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Poznaniu oraz do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

 

Źródło:
https://www.radiosud.pl/fakty/baranow-gmina-baranow-dofinansuje-in-vitro-21823

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ginekolog w Radiu Maryja skandalicznie o in vitro. “Metoda in vitro jest niegodziwością wobec początków ludzkiego życia”

Ginekolog w Radiu Maryja skandalicznie o in vitro. „Metoda in vitro jest niegodziwością wobec początków ludzkiego życia.”

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *