Wstępna procedura adopcyjna: Czego absolutnie nie mówić w OA

Oprócz omówionej wyżej motywacji pracownik będzie także pytać o:

– staż małżeński (zwykle wymagany jest trzy- lub pięcioletni, ale są też ośrodki, które nie zwracają na niego uwagi);

– status materialny (gdzie, z kim i w jakich warunkach mieszkają kandydaci, czy mają stałą pracę i jaką, ile mniej więcej zarabiają);

– spodziewane reakcje najbliższych na przysposobienie dziecka (nas pytano, czy i komu mówiliśmy już, że chcemy adoptować i czy nasze rodziny będą nas wspierać w tej decyzji);

– przyczyny braku potomstwa biologicznego (w przypadku bezdzietnych);

– oczekiwania odnośnie dziecka (wiek, stan zdrowia, pochodzenie; niektóre ośrodki pozwalają także określać płeć, choć akurat w naszym nie było wolno).

Kandydaci zostaną też poinformowani o przebiegu dalszej procedury, potrzebnych dokumentach oraz o tym, jakie dzieci w rzeczywistości trafiają do adopcji.

Działa to zwykle jak zimny prysznic, bowiem pełni nadziei i optymizmu petenci dowiadują się, że o noworodku bądź niemowlaku mogą zapomnieć, a ponadto wszystkie dzieci pochodzą z rodzin dotkniętych alkoholizmem lub/i upośledzeniem, dlatego każde z nich jest w jakiś sposób obciążone genetycznie, a co za tym idzie, ma problemy natury fizycznej bądź psychicznej.

Warto pamiętać, że nie taki diabeł straszny, a przy odpowiedzialnych i kochających rodzicach większość pociech wyrasta na wspaniałych ludzi.

Ja sobie tłumaczyłam, że zachodząc w ciążę, też nie ma się pewności, iż maluch przyjdzie na świat zdrowy, a swoim IQ przegoni samego Einsteina… choćby miał najlepsze geny pod słońcem.

Co dalej?

Gromadzenie dokumentów, zakładanie teczki i całe mnóstwo testów, ale o nich napiszę kolejnym razem.


Tekst: Gosia

Autorka bloga Takie tam stożki… , gdzie pisze nie tylko o adopcji, ale także o kobiecych zachwytach i polskich narzekaniach. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

W ciąży to ja pani nie widziałam… – czyli o niewygodnych pytaniach

 

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *