Kwas foliowy dla kobiet z mutacją MTHFR
Artykuł sponsorowany

3-miesięczna kuracja, która zwiększa płodność kobiet – nowe doniesienia naukowe

87 procent kobiet starających się o dziecko bezskutecznie od 4 lat zaszło w ciążę po 3 miesiącach suplementacji aktywną formą folianu najnowszej IV generacji. To wynik badania*, które potwierdza, że odpowiedni kwas foliowy to nie tylko składnik diety kobiet w ciąży, ale także niezbędny element diety i suplementacji kobiet starających się o dziecko. Zwłaszcza tych, u których stwierdzono mutację genu MTHFR.

Sporej części kobiet kwas foliowy kojarzy się jedynie z ciążą – ale nie na etapie starań, a w jej trakcie. I choć to prawda, że jest to jeden z najważniejszych składników diety i suplementacji ciężarnych, to aby mówić o skuteczności działania kwasu foliowego oraz bezpieczeństwie rozwoju dziecka na etapie ciąży, przyjmowanie folianów należy rozpocząć już podczas planowania i starań o potomstwo.

Jak się okazuje, kwas foliowy ma olbrzymie znaczenie także podczas utrudnionych starań o dziecko, zwłaszcza gdy przyczyną niepłodności jest nieodpowiedni wariant genu MTHFR.

Mutacje genu MTHFR a aktywna forma kwasu foliowego najnowszej IV generacji

Częstotliwość występowania tej mutacji w Europie waha się między 20 a 30%, w Polsce wynosi ona nawet 50%. Choć posiadanie mutacji nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, a podwyższa ryzyko powikłań związanych zarówno podczas starań o ciążę, jak i w jej trakcie, to jest powodem do wszczęcia odpowiedniej suplementacji.

To właśnie mutacje w genie MTHFR powodują upośledzenie czynności wchłaniania kwasu foliowego i podniesienie poziomu homocysteiny we krwi. To z kolei może mieć bardzo groźne skutki, gdyż prowadzi m.in. do: miażdżycy, zakrzepicy żylnej i tętniczej, a także poronień i patologii ciąży.

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem dr. Edouarda J. Servy’ego potwierdziło, że odpowiednia aktywna forma folianu przyczynia się do zdecydowanego zwiększenia prawdopodobieństwa skutecznego zapłodnienia.

Celem badania była ocena wpływu soli glukozaminowej kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego (aktywny folian najnowszej IV generacji) na zwiększenie szansy zajścia w ciążę u osób posiadających mutacje genu MTHFR. W badaniu uczestniczyło 30 par, które miały przez ostatnie cztery lata problemy z płodnością, takie jak: nawracające poronienia, przedwczesne wygasanie czynności jajników, nieprawidłowe parametry nasienia.  2/3 uczestników badania miało za sobą nieudane próby  in vitro.

Większość kobiet dostawała wcześniej wysokie dawki kwasu foliowego (5 mg/dzień), jednak bez pożądanego skutku. Ze wszystkich uczestniczących w badaniu par przynajmniej jedna osoba z pary miała jedną z dwóch mutacji genu: MTHFR C677T lub MTHFR A1298C.

Aktywna forma kwasu foliowego najnowszej IV generacji a skuteczność starań o ciążę

14 na 30 kobiet ze zdiagnozowaną niepłodnością po 4 latach bezskutecznych starań zaszło w ciążę naturalnie, 13 –  miało udane in vitro. 

14 na 30 kobiet ze zdiagnozowaną niepłodnością po 4 latach bezskutecznych starań zaszło w ciążę naturalnie, 13 –  miało udane in vitro. 

Osobom posiadającym mutację genów podawano sól glukozaminową kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego (aktywny folian najnowszej IV generacji) w dawce 800 μg (0,8 mg) dziennie. Dodatkowo – podawano witaminy z grupy B i cynk. Próba zajścia w ciążę mogła nastąpić po trzech miesiącach podawania preparatu, a przez okres dwóch miesięcy, bez przerywania podawania preparatu, pary starały się o ciążę.

Wynikiem badania było 14 naturalnych ciąż – w tym u pacjentki, która wcześniej przeszła nieudane in vitro. 13 kobiet zaszło w ciążę, wykorzystując metody wspomaganego rozrodu, 3 kobiety nie uzyskały ciąży, a jedna poroniła.

Ogólny wskaźnik ciąż po przeprowadzonym badaniu wyniósł 87%. Wyniki badania opublikowano w magazynie „Journal of Assisted Reproduction and Genetics”, a do czasu publikacji urodziło się 11 dzieci.

W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że u osób posiadających mutację genu MTHFR i problemy z płodnością bardzo zasadne jest wykorzystywanie właśnie 5-MTHF (sól glukozaminowa  kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego), aktywnej formy folianów najnowszej IV generacji

Kobietom, które zaszyły w ciążę po trzymiesięcznej kuracji, doradzono kontynuację podawania produktu w czasie trwania ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Mężczyźni mogli zaś zaprzestać przyjmowania preparatu w momencie potwierdzenia ciąży.

ActiFolin – preparat zawierający złożone źródło folianów, w tym folian najnowszej IV generacji.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających zwykły kwas foliowy. Jeśli jednak kobieta wie, że posiada mutację genu MTHFR, a także jeśli nie jest pewna i nie wie, czy dobrze będzie przyswajała zwykły kwas foliowy, powinna wybierać te preparaty, które mają złożone źródło folianów: kwas foliowy oraz wysoko przyswajalną, aktywną formę folianu najnowszej generacji.

Dobrym przykładem jest ActiFolin, który przeznaczony jest dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych oraz uwzględnia potrzeby związane z ewentualnym nieprawidłowym genem MTHFR.

ActiFolin® to przełomowy preparat. Zawiera unikalne złożone źródło folianów: kwas foliowy oraz jego aktywną formę – folian najnowszej IV generacji w postaci soli glukozaminowej kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego. Taka forma kwasu foliowego jest od razu gotowa do wykorzystania przez organizm.

Preparat wyróżnia się bardzo szybką wchłanialnością i wyjątkowo dobrą biodostępnością. To najlepsza ochrona przed niedoborem folianów dla wszystkich kobiet planujących ciążę i w ciąży. Dodatkowo ma status bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognized as Safed) przyznawany przez FDA (Agencję Żywności i Leków) oraz pozytywną opinię EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności). 

ActiFolin dostępny jest w dwóch dawkach: 0,8 mg i 2 mg.
* Servy J. i wsp. MTHFR isoform carries. 5-MTHF (5-methyl tetrahydrofolate) vs folic acid: a key to pregnancy outcome: a case series. Journal of Assisted Reproduction and Genetics (2018) 35:1431-1435

Artykuł powstał we współpracy z 


 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *