Kalkulator ciąży

Który tydzień ciąży – to pytanie często słyszą kobiety ciężarne, zarówno od znajomych, jak i lekarzy. Wiedza, który tydzień ciąży właśnie upływa, jest niezwykle istotna, aby skontrolować prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka oraz poprawnie wyliczyć termin porodu.

Kalkulator ciąży – oblicz tydzień ciąży

Kalkulator ciąży opiera się na metodzie Naegelego. Polega ona na obliczeniach na podstawie ostatniej miesiączki i średniej długości cyklu. Sprawdzając ręcznie, który tydzień ciąży, należy wykorzystać poniższy wzór:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu.

Jednak dla ciężarnej, która woli szybszy sposób zdobycia odpowiedzi na pytanie, „w którym tygodniu ciąży jestem”, zdecydowanie należy polecić kalkulator ciąży.

Kalkulator szybko i dokładnie wyliczy, który tydzień ciąży aktualnie trwa. Planując dziecko, warto monitorować cykle i zapisywać, kiedy miała miejsce miesiączka. To znacznie ułatwia ustalenie zarówno, który to tydzień ciąży, jak i kiedy nastąpi poród.  

Warto wiedzieć: Niesamowite fakty o ciąży

Kalkulator ciąży – jak działa?

Jeśli zadajesz sobie pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem”, nasz kalkulator w prosty sposób pozwoli ci to obliczyć. Doskonale rozumiemy, że czas w ciąży upływa bardzo szybko i często można się pogubić, który to tydzień ciąży. Dlatego udostępniamy kalkulator ciąży, który znacznie ułatwi to zadanie. Wystarczy, że wpiszesz dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Kalkulator ciąży sam wyliczy, który tydzien ciąży właśnie upływa i poda dokładną liczbę.

Który tydzień ciąży – po co ta informacja?

To, który tydzień ciąży właśnie mija, to ważna informacja. Pozwala wykonywać badania w odpowiednim czasie ciąży, a to niezwykle ważne do monitorowania stanu zdrowia nienarodzonego maluszka.

Kalkulator ciąży dokładny i sprawdzony da pewność, co do wieku ciąży, dlatego warto, aby ciężarna regularnie to sprawdzała. Pogubienie się, który to tydzień ciąży, nie należy do rzadkości – szczególnie, gdy to kolejna ciąża a kobieta ma już dzieci pod opieką i wiele innych obowiązków.

Dla matki informacja o tygodniu ciąży zaspakaja potrzebę wiedzy, co aktualnie dzieje się u dziecka – czy już rozróżnia głosy, czy jest aktywne, czy powinno już ruszać się na tyle, aby było czuć ruchy, jakie narządy zdążyły się wykształcić itp.

Jeśli np. matka nie czuje ruchów, mimo że w danym tygodniu ciąży już dawno powinny być odczuwalne, jest to ważny sygnał dla lekarza. Być może konieczne będą dodatkowe badania, konsultacje, które pozwolą sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo w łonie matki. Kalkulator ciąży pozwala matce łatwo sprawdzić, który to tydzień ciąży.

Dla lekarzy ta informacja jest jeszcze bardziej cenna – wiedzą, kiedy zlecasz poszczególne badania i kiedy mija termin porodu. W razie przedłużającej się ciąży, mogą w porę interweniować. Czasami mimo upłynięcia terminu ciąży, poród nie następuje. Taką ciążę trzeba szczególnie monitorować.

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na sprawdzenie wieku ciąży, oblicz tydzień ciąży, używają dedykowanego kalkulatora. Pamiętaj jednak, że tylko 4-5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Kalkulator ciąży pokaże dokładny tydzień ciąży, ale może się zdarzyć, że poród nastąpi przed lub po 40 tygodniu ciąży.

 

POLECAMY: Kalendarz ciąży – sprawdź, co się dzieje z dzieckiem i jakie zmiany odczujesz w poszczególnych miesiącach ciąży