Kalkulator beta HCG

Sprawdź przyrost hormonu HCG!

Kalkulator beta HCG

Monitorowanie poziomu beta hCG daje wiele informacji: czy ciąża rozwija się zdrowo i czy w ogóle do ciąży doszło. To drugie, po domowym teście ciążowym, badanie, które pozwoli wykryć ciążę. Beta hCG kalkulator – to tym narzędziem możesz sprawdzić przyrost tego hormonu. 

Co to jest kalkulator beta hCG?

Kalkulator beta hCG to proste i łatwe w użyciu narzędzie, które pozwoli ci sprawdzić, jaki jest przyrost hormonu hCG w Ciąży. Aby to zrobić, musisz wpisać dokładną datę, godzinę i wyniki pierwszego oraz drugiego badania beta hCG. Nasz kalkulator beta hCG będzie dla ciebie wskazówką, czy przyrost hCG jest prawidłowy czy poniżej normy.

Oblicz, jaki jest przyrost beta hCG, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lub wyniku poniżej normy, skonsultuj się z lekarzem.

W przypadku hormonu beta hCG ważne jest to, kiedy mierzy się jego poziom. U kobiet w ciąży wzrasta on dwukrotnie co drugi dzień – te wyniki określają, czy doszło do ciąży i czy rozwija się ona prawidłowo. Obserwacja przyrostu beta hCG pozwoli m.in. zdiagnozować ciążę pozamaciczną (choć bywają przypadki, gdy beta hCG w przypadku tej choroby ginekologicznej rośnie książkowo).

Wykorzystując kalkulator hcg, porównasz wynik badań i otrzymasz informację, czy beta hcg jest w normie czy poniżej normy. Jednak pamiętaj, że wszelkie diagnozy powinien postawić lekarz-ginekolog. Kalkulator beta hCG niech będzie twoim pierwszym punktem wyjścia po wystąpieniu objawów ciąży, a szczegółowa konsultacja powinna nastąpić w gabinecie lekarskim.

 

WARTO WIEDZIEĆ: Wysoka beta hCG nie zawsze oznacza ciążę…

Co to jest beta hCG?

Beta hCG, inaczej gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany przez organizm kobiety od 7. dnia po zapłodnieniu. Zależy od niego utrzymanie i rozwój ciąży w jej początkowym okresie. Rolą hormonu beta hCG jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego oraz wytwarzanie progesteronu do momentu, gdy wykształci się łożysko.

Hormon beta hCG oznacza się, aby potwierdzić ciążę i sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Jest to badanie, które potwierdzi ciążę, jeszcze przed prześwietleniem USG. Charakterystyczne dla beta hCG jest systematyczne wzrastanie: w ciągu pierwszych 4 tygodni wzrasta podwójnie co 2 dni. Poziom beta hCG rośnie do momentu, gdy wykształci się łożysko. Najwyższą wartość osiąga między 8. a 10. tygodniem ciąży. Następnie spada – w ciągu 2 dni aż o 35%.

Normy beta hCG – który tydzień ciąży 

Poniżej 5 mlU/ml ciąża pozamaciczna lub poronienie
Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży

5–50 mlU/ml 3. tydzień ciąży

5–426 mlU/ml 4. tydzień ciąży

18–7 340 mlU/ml 5. tydzień ciąży

1 080–56 500 mlU/ml 6. tydzień ciąży

7 650–229 000 mlU/ml 7-8. tydzień ciąży

25 700–288 000 mlU/ml 9-12. tydzień ciąży

13 300–254 000 mlU/ml 13-16. tydzień ciąży

4 060–165 400 mlU/ml 17-24. tydzień ciąży

3 640–117 000 mlU/ml 25-40. tydzień ciąży

 

U wielu kobiet wątpliwości budzi fakt, czy trzeba wykonywać badanie beta hCG, gdy domowy test ciążowy pokaże pozytywny wynik. Należy mieć na względzie, że wynik tego badania nie tylko potwierdza lub wyklucza ciążę, ale pomaga również zweryfikować rozwój płodu: Co to jest beta hCG – czy muszę ją robić, gdy test ciążowy jest pozytywny?

 

WARTO WIEDZIEĆ: Złudna nadzieja jest najgorsza – ciąża pozamaciczna: objawy i co dalej?