Adopcja często owiana jest wieloma mitami – nierzadko słyszymy, że proces adopcyjny trwa latami, są małe szanse na adopcję noworodka, trzeba mieć duże mieszkanie i wysokie zarobki, aby móc adoptować dziecko itp. Po konsultacji z pracownikiem ośrodka adopcyjnego, postanowiłam część z nich wyjaśnić i być może rozwiać wasze wątpliwości. Oto 19 faktów i mitów na temat adopcji:
- Adoptować dziecko może tylko małżeństwo. MIT (osoby samotne jak najbardziej również mogą przystąpić do procedury)
- Adoptować mogą tylko osoby zamożne. MIT
- Na adopcję czeka się latami. MIT
- Dzieci do adopcji są z patologicznych rodzin, chore lub upośledzone. FAKT (ale najczęściej są to dzieci z problemami zdrowotnymi do wyleczenia. Zdrowe rzadziej, ale też się zdarzają)
- Za dzieci do adopcji płaci się ogromne łapówki (najwięcej biorą ośrodki katolickie). MIT
- Trzeba zapłacić, aby dziecko było przed adopcją zbadane przez lekarza. MIT
- Rodzina adopcyjna spotyka się z rodziną biologiczną w celu przekazania dziecka. MIT
- Z takiego dziecka nic dobrego nie wyrośnie. MIT
- Masz za małe mieszkanie, to odmówią Ci adopcji. MIT
- W sierocińcach mieszkają sieroty. MIT (sieroty, ale społeczne)
- Brakuje osób zainteresowanych adopcją. MIT
- Najlepszy dla dziecka jest powrót do rodziców biologicznych. MIT (chyba że zmienią swój styl życia, znajdą pracę, mieszkanie, podejmą terapię uzależnień itp.)
- Większość dzieci adoptowanych przez rodziny zagraniczne trafia do USA. MIT (jest kilka organizacji zagranicznych)
- Nastoletnie dzieci są bardzo rzadko adoptowane. FAKT
- Dziecko oddane do adopcji nigdy nie pozna swoich korzeni. MIT (chyba że rodzice adopcyjni zatają fakt adopcji)
- Rodzice adopcyjni ukrywają przed dzieckiem fakt adopcji. MIT (deklarują, że powiedzą dziecku, ale być może, że niektórzy tego nie zrobią)
- Rodzice adopcyjni źle mówią o rodzicach biologicznych dziecka. MIT
- Nie ma różnicy czy matka zrzeknie się praw rodzicielskich, czy też porzuci dziecko. MIT
(jeśli porzuci, sąd pozbawi ją władzy rodzicielskiej, ale proces ten może się przedłużać, np. z powodu poszukiwań matki, ustalania tożsamości dziecka itp. Po jakimś czasie nawet, jeśli ona się nie odnajdzie, i tak władza rodzicielska zostanie jej odebrana). - Jeśli matka raz ujawni zamiar oddania dziecka do adopcji, nie może się już wycofać. MIT (Jeśli zostawi dziecko w szpitalu, ma 6 tygodni na zmianę decyzji. Jeśli tego nie zrobi, po tym czasie dziecko zostaje przysposobione przez rodzinę zastępczą, która przejęła nad nim opiekę z zamiarem przysposobienia go).
Rodzice, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, mogą zwracać się do sądu o jej przywrócenie. Zdarza się, że ich sytuacja życiowa się zmienia i dzieci wracają do domu rodzinnego (przed adopcją, oczywiście. Po uprawomocnieniu się decyzji sądu rodzice biologiczni nie mogą już starać się o odzyskanie dziecka).Odpowiedzi udzieliła pedagog Ośrodka Adopcyjnego Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej we Wrocławiu Marta Jezierska.Polecamy także książkę Magdaleny Modlibowskiej: “Odczarować adopcję”
Dodaj komentarz