Istnieją mocne dowody naukowe, że alkohol może zmniejszać płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dlaczego alkohol zmniejsza szanse na urodzenie dziecka? Jaka dawka to za dużo, gdy próbujesz zajść w ciążę?
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Zadbaj o swoją płodność” z The Fertility Partnership Polska, specjaliści klinik – Vitrolive ze Szczecina oraz Macierzyństwo z Krakowa udzielają porad na temat zasad zachowania zdrowia reprodukcyjnego. O tym, czy – i w jakim stopniu – alkohol wpływa na płodność, mówi dr Paweł Brelik, ginekolog-położnik w Klinice Vitrolive. Poniżej pełny artykuł .
Jak alkohol wpływa na płodność kobiet
Spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia reprodukcyjnego. Badania na ludziach i modelach zwierzęcych wykazały zmiany w regularności owulacji i cyklu miesiączkowego u kobiet w przedłużonym stopniu konsumujących alkohol. Schliep i in. stwierdzili, że zwiększone spożycie alkoholu zwiększyło poziom estradiolu, testosteronu i LH, przy czym większy wzrost obserwowano u kobiet, które zgłaszały upijanie się, chociaż nie towarzyszyły im zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Dowiedziono, że intensywne spożywanie alkoholu może zmniejszać rezerwę jajników i zdolność rozrodczą u kobiet. Rezerwa jajnikowa, czyli miara potencjału rozrodczego kobiety określana przez jej pozostałe komórki jajowe, może być mierzona na różne sposoby, w tym poziomy hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu anty-Müllera (AMH), a także liczbę pęcherzyków antralnych.
Badanie przeprowadzone na Afroamerykankach w Michigan wykazało, że kobiety, które regularnie piją dwa lub więcej razy w tygodniu, miały o 26% niższy poziom AMH niż obecnie pijące, które nie piją po dostosowaniu do wieku. Istnieją również dowody na to, że kobiety cierpiące na alkoholizm mogą doświadczać menopauzy we wcześniejszym wieku niż ich powstrzymujące się od alkoholu koleżanki.
Jeśli jesteś już w ciąży i piłaś tylko niewielkie ilości alkoholu we wczesnym okresie ciąży, ryzyko uszkodzenia dziecka jest niskie. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu w czasie ciąży może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych u dziecka, takich jak wystąpienie Płodowego Zespołu Alkoholowego (Fetal Alcohol Syndrome – FAS). Z tego powodu najbezpieczniejszym podejściem dla kobiet w ciąży jest całkowite powstrzymanie się od picia alkoholu.
Jak alkohol wpływa na płodność mężczyzn
Spożycie alkoholu u mężczyzn może również powodować problemy z płodnością. W niektórych badaniach dotyczących długotrwałego, intensywnego spożywania alkoholu donoszono o zmniejszonym uwalnianiu gonadotropin, atrofii jąder oraz zmniejszonej produkcji testosteronu i nasienia. Konsekwentnie dokumentowano również obniżenie jakości parametrów nasienia u osób intensywnie spożywających alkohol, nawet przy sporadycznej azoospermii. Ponadto istnieją mocne dowody na to, że nadużywanie alkoholu i ostre odurzenie wiąże się z dysfunkcjami seksualnymi, w tym z zaburzeniami podniecenia i pożądania, a także z zaburzeniami erekcji i wytrysku, które mogą prowadzić do trudności w poczęciu.
Najważniejszy w kontekście alkoholu jest umiar. Jeśli średnio nie przekraczamy dawki 25 g alkoholu na dzień i dbamy przy tym o jakość spożywanego trunku (stawiajmy np. na dobre, czerwone wino), nie powinniśmy ucierpieć od negatywnych konsekwencji.
W przypadku alkoholu odrobina przyjemności jest dozwolona, ale z głową i umiarem!
Źródło: materiał opracowano na bazie publikacji pt. “Alcohol and fertility: how much is too much?” KV Heertum i B. Rossi, a także polskich dokumentów: „Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia” aut. A. Jeznach-Steinhagen oraz A. Czerwonogrodzkiej-Senczyny, artykułu „Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn” aut. B. Sawaniewska, D. Gajewska i E. Lange, a także materiałów „Problemy zdrowia prokreacyjnego związane z konsumpcją alkoholu” J. Moskalewicza i „Zaburzenia płodności u mężczyzn uzależnionych od alkoholu” aut. A. Czerwińska i T. Pawłowskiego oraz raz pracy „Sposób żywienia a płodność” D. Szostak-Węgierek.
POLECAMY TAKŻE: Palenie dewastuje płodność mężczyzn i kobiet!
Dodaj komentarz