Od paru lat gluten jest w centrum uwagi. Pozytywne skutki diety bezglutenowej poświadcza wiele osób, które wykluczyły go z diety. Czy jednak dieta bezglutenowa jest wskazana dla osób długo i bezskutecznie starających się o dziecko? Czy produkty bezglutenowe wspierają płodność?
Dieta bezglutenowa: o co cały ten szum?
Dieta bezglutenowa jest bezwzględnie wymagana u osób cierpiących na celiakię bądź nietolerancję glutenu. Te osoby muszą wybierać do spożycia tylko produkty bezglutenowe, gdyż właśnie od tego zależy ich zdrowie, a czasem nawet życie. Znaczna część osób nie ma jednak świadomości, że choruje na celiakię bądź ma nietolerancję na gluten – objawy tych schorzeń są łudząco podobne do innych zaburzeń jelitowych i łatwo o błędną diagnozę. Coraz częściej jednak pojawiają się badania naukowe potwierdzające związek różnych schorzeń ze spożyciem glutenu.
Zacznijmy jednak od podstaw – czym w ogóle jest gluten? To mocne i elastyczne białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. To właśnie dzięki właściwościom glutenu wypieki mają charakterystyczną strukturę, a świeże pieczywo jest tak wspaniale chrupiące.
U osób, które nie powinny spożywać glutenu powoduje on zanik kosmków jelitowych, doprowadzając do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Dlatego też u tych osób może występować anemia i niedożywienie. Oprócz jelit, gluten znacząco wpływa także na pracę mózgu. U osób, które nie tolerują glutenu może powodować, np. problem z utrzymaniem równowagi, może być przyczyną epilepsji bądź migren. Nie bez znaczenia jest również dla płodności, co jest ważne dla osób starających się długo i bezskutecznie o dziecko. Spożywanie glutenu przez osoby, dla których jest niewskazany, może przyczyniać się do zbyt wczesnej menopauzy, częstych poronień, a także zbyt wczesnych porodów.
Badania potwierdzają, że u kobiet borykających się z niepłodnością, celiakia występuje 3 razy częściej niż u kobiet zdrowych. Ponadto, celiakia występuje 6 razy częściej u kobiet z nieznaną przyczyną niepłodności.
Dlatego też osoby długo starające się o dziecko, powinny również zbadać się w kierunku celiakii. Warto podkreślić, że mężczyźni chorujący na celiakię są w grupie zwiększonego ryzyka dysfunkcji seksualnych i niskiej jakości nasienia. Oczywistym więc wydaje się fakt stosowania diety bezglutenowej.
Dieta bezglutenowa, czyli co jeść, aby zajść w ciążę?
Choć na początku może to być przerażające, bo przecież w myślach dudni pytanie: „Co ja teraz będę jeść?!”, to efekty, jakie niesie ze sobą ta zmiana bywają ogromne.
Co należy wykluczyć z diety?
Aby dieta była bezglutenowa należy wykluczyć z jadłospisu: mąkę pszenną, żytnią i owsianą, wszystkie produkty mączne, takie jak ciasta, pieczywo, naleśniki, pierogi i różne, inne produkty zawierające w swoim składzie mąki glutenowe, a także kaszę jęczmienną, kuskus, mannę i pęczak.
Aby mieć pewność wyeliminowania glutenu należy czytać etykiety i kupować produkty oznaczone jako bezglutenowe znakiem przekreślonego kłosa.
Jest cały szereg mąk naturalnie bezglutenowych, wśród nich mąka ryżowa, kukurydziana, amarantusowa, kokosowa, kasztanowa, z ciecierzycy, które z powodzeniem możemy używać w kuchni.
Kasze naturalnie bezglutenowe to kasza jaglana i gryczana. Wszystkie warzywa, owoce i mięsa są bezglutenowe. Warto jednak podkreślić, że wędliny i słodycze bardzo często mają w swoim składzie dodatek glutenu. Dlatego też, osoby, dla których wskazana jest dieta bezglutenowa powinny zrezygnować z żywności przetworzonej, a mięsa i wędliny kupować od sprawdzonych dostawców.
>>>Czytaj dalej: 3 przepisy, które warto znać, będąc na diecie bezglutenowej
- Strony:
- 1
- 2
Dodaj komentarz