Czy grzybica układu pokarmowego to przeciwwskazanie do rozpoczęcia starań o dziecko? Na pytanie czytelniczki odpowiada Aleksandra Janus, położna i koordynator opieki medycznej w InviMed Katowice.
Witam,
Mam 10-miesięczna córkę, którą karmię piersią. Będę ją już odstawiać. Chcielibyśmy zacząć się starać o następne dziecko. Od prawie pół roku mam jednak grzybicę układu pokarmowego. Jest to nawrót choroby, gdyż już wcześniej (2 lata temu) zmagałam się z nią. Czy to uniemożliwia mi zajście w ciążę? Czy zagraża jakoś płodowi-dzidziusiowi w brzuszku? Leczę się metodami naturalnymi: głównie ziołami i dietą. Nie biorę antybiotyków, gdyż są bezskuteczne. Grzybicy pochwy czy okolic intymnych nie mam i nigdy nie miałam do tej pory.
Proszę o odpowiedź i radę.
Szanowna Pani,
Odpowiadając na pytanie, czy z grzybicą układu pokarmowego można planować zajście w ciążę, odpowiedź brzmi – nie. Ponieważ zajście w ciążę bez wcześniejszego wyleczenia takiej przypadłości może wiązać się z bardzo niebezpiecznymi powikłaniami.
Terapia antybiotykowa z dobraniem odpowiednich preparatów mogłaby zwiększyć skuteczność leczenia, a w przyszłości zagwarantować bezpieczny i zdrowy rozwój ciąży. W Pani przypadku należy zgłosić się do gastroenterologa, który ustali odpowiednią terapię, oraz w przypadku chęci rozpoczęcia starań o dziecko – także do ginekologa.
Grzybica układu pokarmowego – co warto wiedzieć
Co to jest grzybica układu pokarmowego
Grzybica układu pokarmowego to zakażenie drożdżakami z rodzaju Candida. Dotyczy jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i jelit. Choć w przewodzie pokarmowym w naturalny sposób obecne są różne mikroorganizmy (bakterie i grzyby) odpowiedzialne za tworzenie flory bakteryjnej, w określonych warunkach może dojść do namnożenia się grzybów, co prowadzi do rozwinięcia się grzybicy układu pokarmowego.
Grzybica układu pokarmowego – przyczyny
- Obniżona odporność
- Leki immunosupresyjne i przeciwnowotworowe,
- Antybiotyki
- Dieta bogata w cukry proste,
- Niedożywienie
- Cukrzyca, AIDS, nowotwory
Objawy grzybicy układu pokarmowego
W zależności od obszaru zajętego grzybicą, mogą wystąpić następujące objawy:
Grzybica żołądka i jelit:
- niestrawność,
- uczucie pełności,
- ból brzucha,
- wzdęcia,
- nudności,
- biegunka,
- wymioty,
- brak apetytu,
- spadek masy ciała,
- krwawienie z przewodu pokarmowego.
Grzybica jamy ustnej i gardła
- zaczerwienienie,
- obrzęk
- biały nalot na błonach śluzowych, dziąsłach i języku
- ból gardła
- trudności z połykaniem
- owrzodzenia,
- ból za mostkiem
Objawy grzybicy układu pokarmowego mogą również dotyczyć skóry w okolicy odbytu. Objawami mogą być:
- Mocny świąd,
- maceracja naskórka,
- nadżerki,
- stan zapalny
- ból podczas wypróżniania
Grzybica układu pokarmowego – badania
Diagnostyka grzybicy układu pokarmowego składa się zarówno ze szczegółowego wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, jak również badań laboratoryjnych, które w pierwszej kolejności opierają się na wymazie z zakażonego obszaru. Jeśli choroba zaatakowała niedostępne odcinki układu pokarmowego, wskazane jest także badanie endoskopowe, dzięki któremu lekarz może pobrać wycinki tkanek i poddać je analizie pod mikroskopem.
Grzybica układu pokarmowego – leczenie
Leczenie grzybicy układu pokarmowego opiera się w głównej mierze na farmakoterapii oraz diecie eliminacyjnej. W zależności od diagnozy i rodzaju grzyba, lekarz zaleca doustne środki przeciwgrzybiczne na receptę. W diecie chorej osoby bezwzględnie powinien zniknąć cukier i produkty, które go zawierają. To właśnie cukry proste są pożywką dla grzybów i przyspieszaczem ich namnażania. Nie zaleca się także produktów pszennych i mleka. Dieta na grzybicę układu pokarmowego powinna składać się w dużej mierze z warzyw, kwaśnych owoców i dużej ilości płynów. Walkę z grzybicą z pewnością wesprą zioła, np. tymianek, oregano, czosnek.
INFEKCJE INTYMNE I GRZYBICA POCHWY – Sprawdź, jak wpływa na starania o ciążę
Świąd, pieczenie, upławy? 8 sposobów, by uniknąć infekcji intymnych
Dodaj komentarz