Histeroskopia to badanie, które często zlecane jest kobietom borykającym się z niepłodnością. Jakie są wskazania do zabiegu? Jak się do niego przygotować i jak wygląda jego przebieg?
Histeroskopia – na czym polega badanie i kiedy je przeprowadzić?
Histeroskopia to badanie macicy, które umożliwia ocenę: pochwy, szyjki macicy oraz jamy macicy. Aby tego dokonać, specjalista korzysta z histeroskopu, czyli przyrządu, który umożliwia obserwację i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie macicy. Histeroskopia, której celem jest szczegółowa ocena wnętrza jamy macicy nazywana jest histeroskopią diagnostyczną.
Jednak oprócz obserwacji i możliwości wykrycia zmian patologicznych, możliwe jest także pobieranie wycinków do badań histopatologicznych, a także usuwanie polipów endometrialnych, mięśniaków i zrostów. Usuwanie ich możliwe jest dzięki histeroskopii zabiegowej.
Histeroskopia nie jest bolesna, gdyż najczęściej wykonuje się ją cienkim histeroskopem o owalnym kształcie i średnicy 2-4 mm. Tym samym ta endoskopowa metoda nie wymaga mechanicznego rozszerzania szyjki macicy.
Zabieg histeroskopii przeprowadza się, gdy endometrium jest jeszcze dosyć cienkie, czyli najlepiej w pierwszej fazie cyklu. Najlepszy czas to ten tuż po miesiączce, jednak jeszcze przed owulacją, czyli między 7. a 12. dniem cyklu.
Wskazania do zabiegu
Obecnie histeroskopia jest badaniem rutynowym. Jeśli podczas badania USG specjalista wykryje zmiany patologiczne, to decyduje się na wykonanie histeroskopii. Duże powiększenie optyczne i możliwość obejrzenia ich z bliska umożliwiają dalszą diagnostykę.
Inne wskazania do histeroskopii:
- trudności z zajściem w ciążę,
- poronienia,
- zaburzenia w cyklu miesiączkowym,
- krwawienia o nieustalonej przyczynie,
- plamienia występujące w trakcie cyklu miesiączkowego poza terminem miesiączki,
- obfite lub skąpe miesiączki,
- podejrzenia wad budowy macicy,
- zrosty wewnątrzmaciczne, polipy, mięśniaki,
- pobieranie wycinków do badania histopatologicznego.
Histeroskopia – przygotowanie do zabiegu i jego przebieg
Histeroskopia może być wykonywana zarówno w warunkach szpitalnych (na sali operacyjnej) bądź w gabinecie ginekologicznym. Miejsce i rodzaj badania warunkuje jej przygotowanie. Może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym bądź bez znieczulenia. Jeśli histeroskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, to pacjentka powinna powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów na 6 godzin przed jej wykonaniem.
Histeroskopia odbywa się na zabiegowym fotelu ginekologicznym. Nie jest zabiegiem bolesnym i trwa od 10 do 40 minut. Wynik badania jest dostępny od razu.
Po podaniu znieczulenia, specjalista odkaża wejście do pochwy. Następnie do kanału szyjki macicy wprowadzony jest histeroskop, który wypełnia gazem (CO2) lub wodą wnętrze macicy. Dzięki temu, a także dzięki dużemu powiększeniu urządzenia (ok. 150 razy) możliwa jest dokładna ocena śluzówki, ujścia macicznych jajowodów oraz kanału szyjki macicy. Jeśli jest to histeroskopia zabiegowa, to poprzez użycie specjalnych narzędzi możliwe jest także pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub wycięcie zmian patologicznych takich jak: polipy, zrosty lub mięśniaki.
CZYTAJ TAKŻE >>> Laparoskopia i niepłodność – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu
Jeśli po badaniu kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, może wrócić do domu tego samego dnia. Zdarza się, że po pobraniu wycinka do badań histopatologicznych, lekarz zleca kilkudniową antybiotykoterapię, która zapobiega ewentualnej infekcji. Należy pamiętać, aby po badaniu odpoczywać i tego samego dnia nie uprawiać sportu, a także unikać dźwigania.
Możliwe powikłania po histeroskopii
Histeroskopia jest bezpiecznym badaniem, dlatego powikłania występują rzadko. Jeśli tego dnia kobieta przeciąży się (dźwigając, uprawiając sport itp.), może wywołać krwawienie z dróg rodnych. Innymi powikłaniami jakie mogą się przydarzyć są m.in.: ból podbrzusza, zakażenie, zator gazowy, gorączka i upławy. Jeśli objawy nie mijają, konieczna jest interwencja lekarska.
Polecamy także:
https://plodnosc.pl/czy-zarodek-rozwija-sie-prawidlowo-objawy-i-przyczyny-braku-rozwoju-zarodka/
Dodaj komentarz