Jak wygląda badanie drożności jajowodów i kiedy się je wykonuje

Badanie drożności jajowodów, czyli HSG, to jedno z podstawowych badań wykonywanych podczas diagnostyki i leczenia niepłodności. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z niepłodnością, nierzadko nie wiedzą, na czym polega badanie drożności jajowodów: czy boli, jak wygląda jego przebieg i czy można je wykonać na NFZ. Zapytaliśmy o to specjalistę z Centrum Medycznego Macierzyństwo.  

Na czym polega badanie HSG i w jakim celu się je wykonuje?

Badanie HSG polega na podaniu medium do jamy macicy i obserwacji jego przechodzenia przez jajowody do jamy otrzewnowej. Może być wykonywane pod kontrolą USG lub RTG. Służy określeniu drożności jajowodów i ocenie kształty jamy macicy.

W jakim dniu cyklu należy je wykonać?

Po ukończonej miesiączce, ale przed jajeczkowaniem, więc w I połowie cyklu.

Jak należy przygotować się do badania?

Należy wykonać przynajmniej badania: posiewy z kanału szyjki i sklepień pochwy (bakterie, grzyby, mycoplasma, ureaplasma i chlamydiae; badanie HBS, HCV.

Jak wygląda jego przebieg?

Są różne techniki. Generalnie po założeniu wziernika do pochwy w jamie macicy, lub na szyjce macicy, fiksuje się odpowiedni cewnik i strzykawką podaje medium, obserwując przepływ przez jajowody.

Czy samo badanie boli?

Badanie nie jest przyjemne, zazwyczaj jednak nie daje dużych dolegliwości. Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się w sytuacji niedrożności jajowodów.

Czy badanie wymaga pobytu w szpitalu?

Różnie, w zależności od podmiotu wykonującego badanie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania HSG?

Ciąża, czynny stan zapalny, infekcja ogólna, lub w zakresie narządu rodnego.

Jakie mogą być ewentualne powikłania po badaniu?

Infekcje, bolesność, krwawienia.

Jaki może być wynik?

Jajowody drożne, niedrożne, jeden drożny.

Czy można je wykonać na NFZ?

Tak, dostępność zależy od miejsca – nie we wszystkich szpitalach jest wykonywane. Ważne, by badanie wykonywać w miejscach, gdzie jest przeprowadzanych dużo tego typu badań – daje to bardziej rzetelny wynik (doświadczenie wykonującego ma znaczenie).

Co w przypadku, gdy się okaże, że pacjentka ma niedrożne jajowody (albo jeden z nich)-czy można je udrożnić chirurgicznie lub farmakologicznie?

Obustronna niedrożność – wskazane in vitro.

Jednostronna niedrożność – możliwość zajścia w ciążę w sposób naturalny lub inseminacje.

Próby udrożniania jajowodów nie dają dobrych wyników jeżeli chodzi o uzyskanie ciąży (uzyskanie drożności nie znaczy, że jajowód będzie czynnościowo sprawny). Z tego co mi wiadomo, w Polsce nie ma ośrodka, specjalizującego się w mikrochirurgii jajowodów.

Jakie mogą być przyczyny niedrożnych jajowodów?

Wada wrodzona, endometrioza, stan zapalny, zabiegi na jamie macicy.


krzysztof_mirockiKonsultacja medyczna: dr Krzysztof Mirocki, Centrum Medyczne Macierzyństwo

 

 

logo-cmm

 

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.
Komentarze: 1

W sprawie postępowania w przypadku niedrożnych jajowodów piszą Państwo nieprawdę. W Lublinie w Zakładzie Radiologii zabiegowej wykonuje się zabieg udrożnienia jajowodów z 80% skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *