Life Balancing Retreat – klucz do płodności

Zdrowie nie jest tylko brakiem dolegliwości. Jest stanem harmonii na wszystkich trzech poziomach: fizycznym – kiedy organizm jest zdrowy i funkcjonuje prawidłowo, emocjonalnym – kiedy czujemy się szczęśliwi, spełnieni, potrafimy się cieszyć tym, co jest tu i teraz, oraz duchowym… – mówi dr Preeti Agrawal, ginekolog-położnik, specjalistka medycyny integracyjnej, założycielka pierwszego w Polsce Centrum Medycyny Integracyjnej. I tłumaczy, dlaczego właśnie ta definicja zdrowia powinna przyświecać niepłodnym parom, które starają się o dziecko, oraz jak medycyna integracyjna oraz program Life Balancing Retreat pomagają odzyskać utraconą płodność.

Medycyna integracyjna widzi więcej

Myli się ten, kto myśli, że medycyna integracyjna – czy holistyczne podejście do leczenia – to tylko joga, akupunktura, zioła czy medytacja przy świecach. Już samo słowo integracyjna zawiera połączenie dwóch lub kilku składników, wśród których jest właśnie natura – składnik niezbędny, by móc dogłębnie zbadać człowieka.  Celem lekarza jest tu bowiem nie tylko fizyczne czy biochemiczne zbadanie pacjenta, ale przede wszystkim jego całościowy dobrostan.

W zależności od sytuacji chorego i zaawansowania danej choroby, lekarz medycyny integracyjnej może wykorzystywać zarówno osiągnięcia medycyny konwencjonalnej – czyli wszelkie dostępne badania diagnostyczne i metody leczenia, jak i korzystać z doświadczeń medycyny naturalnej. Musi być więc biegły w obu dziedzinach  i na bieżąco powinien śledzić zarówno badania naukowe, ale także zgłębiać wiedzę o tym, jak w leczeniu wykorzystać to, co daje natura.

Połączenie tego w jedną terapię pozwala nie tylko w pogłębiony sposób zbadać i odnaleźć wiele przyczyn chorobowych (i mowa tu nie tylko o niepłodności), ale także pomóc pacjentom przywrócić równowagę – życiowy balans, który jest niezbędny do osiągnięcia zdrowia.

–  Na przestrzeni lat zapomnieliśmy o tym, że nie jesteśmy tylko ciałem. Owszem – ciało to nasza fizyczność, ale na nasze zdrowie wpływają także emocje, relacje i inne czynniki, które mają olbrzymi wpływ na nasz system hormonalny i biochemiczny. Informacje, które są zawarte w człowieku, są bardzo skomplikowane i powiązane ze sobą. Układ limbiczny wysyła sygnały do podwzgórza, podwzgórze do przysadki, przysadka do jajników i nadnerczy, jajniki do macicy i dopiero wtedy cały ten system działa sprawnie i można mówić o dobrym funkcjonowaniu. Medycyna holistyczna zakłada, że zdrowie człowieka opiera się na równowadze, którą człowiek osiąga na wszystkich poziomach: fizycznym, emocjonalnym i duchowym – tłumaczy dr Agrawal.

Niepłodność – choroba czy skutek?

W myśl medycyny integracyjnej niepłodność nie jest chorobą samą w sobie. Jest raczej wynikiem – niejako objawem – działania wielu czynników i przyczyn, które istotnie wpływają na zdolność do poczęcia dziecka, a które także mają swoje przyczyny. Mogą być to przyczyny fizyczne, takie jak niedrożne jajowody u kobiet, wady w budowie narządów rozrodczych czy choroby wynikające zaburzeń hormonalnych, ale także przyczyny natury emocjonalnej i psychicznej. Medycyna konwencjonalna skupia się jednak tylko na tej pierwszej grupie przyczyn i objawów. Czyta wyniki badań i najczęściej za pomocą farmakologii próbuje wyrównać pewne nieprawidłowości.

– Lekarze zgodnie ze standardami leczenia niepłodności zazwyczaj podejmują działania skupiające się na ciele. Badają pacjenta biochemicznie i fizycznie: sprawdzają narządy obrazowo, sprawdzają układ hormonalny, a jeśli wyniki odbiegają od normy, leczą usterki. Ale to nadal wykrycie tylko przyczyn biochemicznych, fizycznych i hormonalnych. Bywa, że to za mało, by przywrócić płodność kobiety i zdjąć blokady, które utrudniają jej poczęcie dziecka – mówi dr Preeti Agrawal.

Specjalistka zwraca też uwagę na fakt, że bardzo często – wręcz coraz częściej – w klinice pojawiają się pacjenci, którzy mają idealne wyniki, a jednak nie potrafią zajść w ciążę. Od lekarza najczęściej słyszą, że jedyną metodą dla nich jest in vitro – bez zastanowienia się nad innymi niż fizyczne przyczynami problemów zajścia w ciążę.

Przyczyny ukryte poza ciałem

Tymczasem dr Agrawal od ponad 20 lat skutecznie leczy niepłodność w Polsce, stosując metody łączące medycynę konwencjonalną z elementami terapii naturalnych i jak mówi, to podczas wieloletniej praktyki z pacjentkami, zauważyła, że leczenie kobiet tylko na poziomie fizycznym często nie przynosiło oczekiwanych rezultatów.

– Medycyna konwencjonalna i terapie fizyczne są w stanie usunąć objawy czy zewnętrzne symptomy choroby, które po jakimś czasie zazwyczaj dają ponownie o sobie znać, a pacjentki ponownie przychodzą do gabinetu lekarza. Z biegiem czasu zrozumiałam, że troska o fizyczność nie wystarczy, potrzebne jest poznanie głębszych przyczyn choroby, szukanie jej ukrytych znaczeń. W rozmowach z pacjentkami zaczęłam poruszać kwestie dotyczące ich życia emocjonalnego, kondycji psychicznej. Wspólnie szukałyśmy rozwiązań. Leczenie przebiegało inaczej, efekty też były coraz bardziej wymierne – mówi.

Dr Agrawal zaznacza jednak, że dopiero, kiedy jest pewna, że w sferze medycznej wszystko jest w porządku, czyli po koniecznych badaniach i analizie ich wyników, zaczyna badać czynniki emocjonalne i wdraża leczenie naturalne, wykorzystując różnego rodzaju zioła, suplementy, hormony naturalne, sposób odżywiania oraz różnorodne terapie dla ciała.

– Spotykam wiele kobiet, które mówią mi, że stosowały zarówno zioła, chodziły na akupunkturę czy zmieniły odżywianie, ale efektów nie widzą, bo wciąż nie mogą zajść w ciążę. Problem polega jednak na tym, że naturalne metody wymagają także odpowiedniego momentu ich wdrożenia. Czasem istotny jest nawet dzień cyklu – mówi dr Agrawal. 

– Zawsze powtarzam, że wszystko jest procesem, wymaga czasu, cierpliwości, zaangażowania na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Przede wszystkim jednak wiary – takiej na poziomie przekonania, nie religii – że to ma sens, że chcę coś zmienić w sposobie dbania o swoje zdrowie, o swoją płodność. Proszę zwrócić uwagę, że z zasianego nasiona nie wyrośnie nam za tydzień piękny kwiat. Potrzeba na to i czasu, ale i troski, odpowiedniej gleby, pielęgnacji. Tak samo jest z płodnością – każdy człowiek ma ją zapisaną w swoim kodzie, jednak wiele czynników utrudnia poczęcie – często tych, na które uwagę zwraca się na samym końcu – przekonuje dr Agrawal.

Life Balancing Retreat – w drodze do zdrowej ciąży

Korzystając ze wschodnich terapii, dr Agrawal proponuje parom wiele możliwości. Elementem leczenia niepłodności w IMC (Centrum Medycyny Integracyjnej) są m.in. autorskie programy: Detox and Life Balancing Retreat oraz Medyczny program regenarycyjny. To właśnie program Life Balancing Retreat przygotowuje kobiety do zdrowego poczęcia.

Opiera się on na sztuce życia według Ajurwedy, która postrzega człowieka jako całość: jego ciało, umysł, emocje oraz relacje z samym sobą i z otoczeniem. Program skupia się na starożytnej idei okresowego zwrócenia uwagi na świadome pielęgnowanie ciała, umysłu oraz ducha, żeby lepiej sobie radzić z zadaniami życiowymi – także tym związanym z poczęciem dziecka, a potem z macierzyństwem.

W programie szczególnie istotne dla płodności są ayurwedyjskie zabiegi na ciało abhayanga, shirodhara,  pizhichil, udhavartanam, nasyam i kizhi, które poprawiają krążenie krwi i limfy, stymuluja pracę organów wewnętrznych – także tych odpowiedzialnych za poczęcie i przyjęcie ciąży, a do tego odprężają i oczyszczają ciało i umysł, uwalniają z tzw. blokad psychologicznych.

Ale Life Balancing Retreat to także zrównoważone oczyszczające posiłki, które składają się ze specjalnie przygotowanych dań jak Kichri –  z ryżem basmati i fasoli mung, przypraw i ziół oczyszczających jelita, warzyw i owoców. – Szczególnie ważny dla płodności i funkcjonowania układu rozrodczego jest system trawienny, ponieważ niewłaściwa praca jelit może zaburzyć system hormonalny. Dlatego w programie dużo uwagi zwracamy nie tylko na produkty o właściwościach poprawiających proces trawienny, ale także na inne aspekty odżywiania – między innymi kolory i zapachy, uważność i ciszę przy posiłku. To ma ogromne znaczenie i kobiety to bardzo szybko zauważają i przenoszą to do swojej codzienności – mówi dr Agrawal.

Program szczególnie dedykowany jest parom przygotowującym się do poczęcia, osobom z problemami płodności, ale także osobom z dobrymi wynikami laboratoryjnymi, a pomimo tego odczuwających zmęczenie, bezsenność, nerwicę, depresję, niepłodność idiopatyczną.

–  Zdaję sobie sprawę z tego, że czasem jest trudno wziąć się w garść, zmobilizować się. Najważniejszym, kluczowym momentem (wiem to z własnego doświadczenia) jest zrobienie pierwszego kroku. Jeśli stać nas na odrobinę wiary i zdobywamy się na mały krok w przód, na najdrobniejszy nawet ruch w odpowiednim kierunku, to jest to już bardzo dobry początek. Po nim bowiem następuje zmiana. Możemy jej początkowo nie dostrzegać, przez długi czas może się nam wydawać, że nic się nie dzieje. W rzeczywistości jednak zmieniamy się, zmieniamy nasze życie. Najmniejszy, minimalny nawet ruch pociąga bowiem kolejne drobne ruchy. Tak działa natura – wszystko płynie – zachęca dr Agrawal.

 

Dr n. med. Preeti Agrawal, specjalista medycyny integracyjnej, doktor nauk medycznych, specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa. Prezes Fundacji Kobieta i Natura, założycielka pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego Centrum Medycyny Integracyjnej Od wielu lat leczy i propaguje holistyczne podejście do zdrowia i choroby. Za swoją działalność na rzecz kobiet otrzymała w 2009 roku Kryształowe Zwierciadło, jest także laureatką nagrody Niezwykła Polka Roku 2008 w woj. dolnośląskim, a w 2017 roku została odznaczona Złotym krzyżem od Prezydenta RP za zasługi w działalności społecznej na rzecz rozwoju świadomości zdrowotnej społeczeństwa.  Odbyła szereg staży naukowych specjalizacyjnych w Niemczech, Danii, Anglii i Kanadzie. W 2018 r. ukończyła prestiżową specjalizację w dziedzinie integrative medicine na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Arizonie (University of Arizona College of Medicine–Tucson).

 

Źródło:
„KOBIETA I NATURA, jak zachować zdrowie na każdym etapie życia”, Preeti Agrawal w rozmowie z Dorotą Hartwich
https://imc.wroc.pl/imc-wellness/joga-wellness/
https://plodnosc.pl/nieplodnosc-rozebrana-na-czynniki-pierwsze-czyli-integracyjne-leczenie-nieplodnosci/
https://plodnosc.pl/dr-preeti-agrawal-pomagam-odzyskaniu-utraconej-plodnosci/

 

Polecamy także: 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *