AH to procedura embriologiczna wspomagająca wylęganie zarodka. Dzięki niej kobiety powyżej 37. roku życia oraz pacjentki z podwyższonym poziomem FSH lub obniżonym poziomem AMH mają większą szansę na prawidłową implantację zarodka. Koszt tej procedury zależy od wybranego przez pacjenta programu in vitro – w niektórych pakietach jest ona już uwzględniona, w innych dodatkowo płatna. Warto więc spytać o taką możliwość w swojej klinice.
Na czym polega Assisted Hatching (AH)?
Zarodek, w początkowym stadium rozwoju, otoczony jest tzw. osłonką przejrzystą, która chroni go przed działaniem czynników zewnętrznych. Gdy osiągnie on stadium blastocysty, napiera na osłonkę, by ostatecznie przerwać ją i opuścić. Zdarza się, że osłonka jest zbyt gruba i stwardniała, by zarodek mógł się z niej „wykluć”. Assisted Hatching to procedura embriologiczna, wspomagająca wylęganie zarodka.
Zabieg polega na nacięciu otoczki przejrzystej. Procedurę przeprowadza się przed transferem zarodka do jamy macicy.
Jakie są wskazania do AH?
Procedura jest zalecana w szczególności kobietom powyżej 37. roku życia oraz pacjentkom z podwyższonym poziomem FSH lub obniżonym poziomem AMH. Zabieg powinny rozważyć pary, które doświadczyły dwóch lub więcej niepowodzeń leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
AH przeprowadza się również w przypadku uzyskania w procedurze in vitro zarodków o osłabionym potencjale rozwojowym, a także przed transferem zarodków kriokonserwowanych.
Jakie są metody AH wykorzystywane przez embriologów?
Do przerwania osłonki przejrzystej zarodka wykorzystywane są metody mechaniczne, chemiczne (związki, które rozpuszczają białka, z których zbudowana jest osłonka) oraz techniki laserowe.
Jaka jest skuteczność tej metody?
Jak wynika ze statystyk, zastosowanie procedury AH zwiększa skuteczność implantacji zarodków oraz wskaźnik uzyskiwanych ciąż.
Czy ten „zabieg” jest dodatkowo płatny?
Jest to uzależnione od programu in vitro, który wybierze pacjent – w niektórych pakietach procedura ta jest już uwzględniona, jako jeden z elementów leczenia, w innych jest dodatkowo płatna.
Koszt przeprowadzenia procedury AH to ok. 500 zł.
Czy są możliwe jakiekolwiek skutki uboczne przy skorzystaniu z AH?
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, ryzyko uszkodzenia zarodka związane z wykonaniem tego zabiegu jest minimalne, jednak nie można go całkowicie wykluczyć. Niektóre doniesienia naukowe sugerują, że zastosowanie AH może zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania ciąży jednojajowej mnogiej, której przebieg jest zwykle nieco bardziej skomplikowany niż przebieg ciąży pojedynczej.
Konsultacja medyczna: dr n. med. Joanna Liss, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierownik Laboratoriów In Vitro INVICTA.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Jak zatrzymać przedwczesne wygasanie jajników
FSH – od poziomu tego hormony zależy płodność. Znasz normy?
Dodaj komentarz