W naszej Kawiarence Płodności już po raz kolejny rozmawiamy z profesorem Rafałem Kurzawą – specjalistą leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive, Dyrektorem Medycznym The Fertility Partnership Polska. Tym razem ekspert mówi m.in. o ryzyku związanym z hiperstymulacją, możliwości zmniejszenia komórek NK, wskazaniach do badania MTHFR oraz szansach na naturalne zapłodnienie po zabiegu laparoskopii u pacjentki z endometriozą. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
Jakie są wskazania do badania MTHFR?
Kwas foliowy to witamina niezbędna do zachowania stabilności materiału genetycznego dziecka – zapobiega uszkodzeniu DNA płodu. Gen MTHFR zapewnia właściwe przetwarzanie i wchłanianie folianów z pożywienia. Okazuje się jednak, iż nawet co druga Polka może być nosicielką mutacji tego genu. Aby uniknąć powikłań związanych z zaburzonym metabolizmem kwasu foliowego, wykonuje się badanie MTHFR.
Nie ma bezpośrednich rekomendacji do wykonania badania MTHFR. Badanie to ocenia, czy na matrycy genu powstają enzymy o prawidłowej aktywności. W skrajnych przypadkach zaburzenia w obszarze tego genu wiążą się z predyspozycją do występowania wad cewy nerwowej czy zakrzepicy. Aktywność tego enzymu wiążemy również ze zdolnością do implantacji zarodka. Dlatego właśnie zlecamy to badanie przy kilkukrotnym niepowodzeniu zapłodnienia pozaustrojowego – tłumaczy profesor Kurzawa.
Endometrioza: ile czasu po zabiegu laparoskopii powinniśmy się starać naturalnie, zanim podejmiemy decyzję o in vitro?
Endometrioza stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem tkanki wyściełającej macicę poza macicą. Aby zwiększyć szansę na ciążę, stosuje się leczenie operacyjne – pozwala ono na usunięcie niektórych ognisk choroby i torbieli.
Wszystko zależy od tego, czy po zabiegu nie doszło do znaczącego spadku rezerwy jajnikowej. Zasadniczo jest tak, że jeśli lekarz po leczeniu operacyjnym uzna, że osiągnął swój cel, to nawet do roku można starać się o naturalną ciążę. Zależy to też od wieku pacjentki – wyjaśnia profesor Kurzawa.
Starania po ciąży pozamacicznej: jakie jest ryzyko, że w drugim jajowodzie dojdzie do kolejnej ciąży pozamacicznej?
Czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej występują w obu jajowodach. Bardzo częstą przyczyną jest m.in. przebyte zapalenie przydatków, ale też – o czym pacjentki zwykle nie wiedzą – palenie papierosów. Tym, co można w takim przypadku zrobić, oprócz możliwego ograniczenia takich czynników – jest wczesne badanie, przeprowadzona na etapie, w którym ciąża pozamaciczna nie stanowi jeszcze zagrożenia życia.
Dodaj komentarz