Palenie tytoniu wpływa na każdy etap procesu reprodukcji – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nie ma bezpiecznego limitu dla palenia papierosów, jedynym sposobem ochrony siebie i swojego nienarodzonego dziecka przed skutkami ubocznymi wywoływanymi przez palenie jest rzucenie go.
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Zadbaj o swoją płodność” z The Fertility Partnership Polska, specjaliści klinik – Vitrolive ze Szczecina oraz Macierzyństwo z Krakowa przez 10 tygodni udzielają porad na temat zasad zachowania zdrowia reprodukcyjnego. O zgubnych dla płodności skutkach palenia przestrzega lek. Marta Dąbrowska-Węgrzyn, specjalistka położnictwa i ginekologii w Klinice Vitrolive. Jak palenie wpływa na płodność i w jakim stopniu może być przyczyną niepłodności? Poniżej pełny artykuł .
Palenie zabija komórki jajowe!
Substancje chemiczne (takie jak nikotyna, cyjanek i tlenek węgla) zawarte w dymie papierosowym przyspieszają u kobiety utratę komórek jajowych. Niestety, gdy jajeczka obumierają, nie można ich zregenerować ani wymienić. Oznacza to, że menopauza występuje od 1 do 4 lat wcześniej u palących kobiet (w porównaniu z niepalącymi). Kobiety, które palą w ciąży, są bardziej narażone na poronienie niż osoby niepalące. Ich dzieci mają zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego urodzenia i wad wrodzonych.
Palenie zwiększa też u kobiety ryzyko ciąży pozamacicznej, w której dziecko zaczyna rozwijać się poza macicą, najczęściej w jajowodzie, gdzie nie przeżyje. Jest to też zjawisko niebezpieczne dla matki.
Aby podkreślić znaczącą wagę dowodów w piśmiennictwie, w ostatnim opublikowanym badaniu Hulla wykorzystującym dużą populacyjną próbę kobiet w ciąży, stwierdzono, że palenie może znacznie opóźnić czas poczęcia. Ta ważna obserwacja jest pierwszym badaniem populacyjnym na dużą skalę, która wykazała, że palenie ma negatywny wpływ na płodność, niezależnie od innych czynników.
U poddanych analizie pań aktywne palenie wiązało się z brakiem poczęcia w ciągu 6 lub 12 miesięcy ze zwiększonym opóźnieniem skorelowanym ze wzrostem liczby wypalanych dziennie papierosów. Odsetek kobiet, u których wystąpiło opóźnienie poczęcia trwające ponad 12 miesięcy, był o 54% wyższy w przypadku palaczy w porównaniu z niepalącymi. Narażenie na bierne palenie dodatkowo zwiększyło szanse na poczęcie kobiety w ciągu 6 miesięcy.
Palenie obniża jakość nasienia!
Palacze płci męskiej mogą cierpieć na obniżoną jakość nasienia z niższą liczbą i ruchliwością plemników oraz zwiększoną liczbą plemników o nieprawidłowym kształcie. Palenie może również zmniejszyć zdolność plemników do zapłodnienia jajeczek. Dodatkowo, mężczyźni, którzy palą, mogą mieć problemy z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji. Intensywne palenie (ponad 20 papierosów dziennie) przez ojców w momencie poczęcia zwiększa ryzyko dziecięcej białaczki.
Ponieważ palenie uszkadza materiał genetyczny zarówno jajeczek i nasienia, wskaźniki poronień i wad wrodzonych potomstwa są wyższe wśród palaczy. Tytoń bezdymny prowadzi również do zwiększonej liczby poronień.
Rzucenie palenia na co najmniej trzy miesiące przed staraniem się o dziecko jest ważne, aby upewnić się, że nasienie jest zdrowe w momencie poczęcia.
Warto wiedzieć: Nie palisz? Palenie bierne też wpływa na twoją płodność!
Źródło: Vitrolive/materiał opracowany na bazie informacji American Society of Reproductive Medicine/ (https://www.reproductivefacts.org/globalassets/asrm/asrm-content/learning–resources/patient-resources/protect-your-fertility3/smoking_infertility.pdf) oraz https://www.yourfertility.org.au/everyone/lifestyle/smoking, tekstów z bazy Cohrane oraz opracowania “Delayed conception and active and passive smoking” aut. Hull, M., North K., Taylor, H., Farrow, A., Ford, W.C., et al.,. Fertil Steril 2000; 74, 724 – 732.
POLECAMY TAKŻE: Jak waga wpływa na płodność?
Dodaj komentarz