PCOS – jak bezpiecznie i skutecznie prowadzić stymulację u pacjentek z wysokim AMH
Zespół policystycznych jajników wiąże się z występowaniem wielu uciążliwych objawów, takich jak nadmierne owłosienie typu męskiego czy trądzik. Znacząco utrudnia też starania o ciążę, ponieważ prowadzi do zaburzeń miesiączkowania. Nasi goście – lek. med. Krzysztof Mirocki oraz dr n. med. Anna Horbaczewska – specjaliści leczenia niepłodności z kliniki KrakOvi – opowiedzieli nam, jak prowadzić stymulację i leczyć niepłodność u kobiet z wysokim AMH.
Jakie są przyczyny PCOS?
Zespół policystycznych jajników stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń jajeczkowania. Cechą charakterystyczną PCOS jest bardzo wysoki wskaźnik AMH. Niestety, wysoka rezerwa jajnikowa w tym wypadku nie idzie w parze z wysoką płodnością. Przeciwnie, PCOS może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę.
Przyczyny zespołu policystycznych jajników mogą być różne. Mogą to być przyczyny wrodzone, takie jak uwarunkowania genetyczne, wynikające ze zwiększonej ekspozycji na androgeny w życiu płodowym, wynikać z niedożywienia lub przeżywienia płodowego, a więc de facto mieć związek z zaburzeniami metabolicznymi u matki. Przyczyną może być też insulinooporność pojawiająca się po raz pierwszy w dzieciństwie, z czynnikami żywieniowymi takimi jak otyłość czy cukrzyca typu 2. Trzeba pamiętać, że nie zawsze samo uwarunkowanie genetyczne jest wystarczające, żeby mogło dojść do PCOS. Najczęściej jest to koincydencja uwarunkowań genetycznych i wcześniej wymienionych czynników, takich jak ekspozycja na androgeny itp. – mówi doktor Krzysztof Mirocki.
Jak przebiega stymulacja owulacji u kobiet z PCOS?
Główną przeszkodą w zajściu w ciążę u kobiet z PCOS najczęściej jest brak owulacji. Leczenie polega więc na stymulacji – wywołaniu jajeczkowania.
Stymulacja owulacji może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy to stymulacja monoowulacji – naszym celem jest osiągniecie 1-2 pęcherzyków, tak jak w naturalnym cyklu owulacyjnym u pacjentek regularnie miesiączkujących. Alternatywą jest tzw. kontrolowana hiperstymulacja jajników. To sytuacja, w której przygotowujemy pacjentkę do procedury in vitro w ramach rozrodu wspomaganego. Naszym celem jest osiągnięcie równoczesnego wzrostu wielu pęcherzyków. Wtedy już nie pozwalamy im swobodnie zowulować, ale podczas punkcji jajników pobieramy te pęcherzyki i przekazujemy do dalszych działań embriologom. U znamienitej większości pań z PCOS sukcesem kończy się przeprowadzenie stymulacji monoowulacji – wyjaśnia doktor Anna Horbaczewska.
Jakie badania wykonać przy hiperandrogenizmie?
Hiperandrogenizm to nadmiar androgenów – męskich hormonów płciowych – w organizmie. Wiąże się z rozwojem u kobiet cech typowo męskich, takich jak nadmierne owłosienie typu męskiego, obniżenie barwy głosu itp. Występowanie takich objawów może wskazywać na PCOS.
Aby można było mówić o hiperandrogenizmie przy PCOS, musi to być hiperandrogenizm wynikający z czynności jajnika. Należy więc w pierwszej kolejności wyeliminować inne przyczyny hiperandrogenizmu, takie jak np. wrodzony przerost nadnerczy. Badania to przede wszystkim poziom testosteronu, poziom białek wiążących testosteron SHBG, ewentualnie badanie androstedionu, żeby wykluczyć zespół wrodzonego przerostu nadnerczy – wymienia doktor Mirocki.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dodaj komentarz