Podstawowe badanie nasienia wykonuje się, aby rozpoznać nieprawidłowości wpływające na jakość nasienia. Odchylenia od normy w badaniu ogólnym (szczególnie w budowie oraz ruchliwości plemników) wpływają ograniczająco na możliwość naturalnego poczęcia dziecka.
Większość mężczyzn decydując się wykonać test na płodność, w pierwszej kolejności po odebraniu wyniku badania laboratoryjnego spogląda, jaka jest całkowita ilość plemników. Jest to spowodowane faktem utarcia się mylnego przekonania, że wystarczy żeby plemników było dużo.
Należy jednak pamiętać, że nie duża ilość plemników, ale odpowiednia jakość nasienia pozwala na zapłodnienie. Jak wskazują badania naukowe prawidłowa ruchliwość plemników jest najistotniejszym pojedynczym czynnikiem determinującym Twoją płodność!
3 najważniejsze fakty dotyczące męskiej płodności
- 20% wszystkich mężczyzn ma słabą jakość nasienia
- 50% niepłodności związana jest z niską jakością nasienia
- ilość ruchliwych plemników (ruch progresywny) jest najlepszym wyznacznikiem męskiej płodności!
Najczęściej zdarza się, że mężczyzna ma w nasieniu całkiem sporo plemników, lecz czy każdy z nich jest zdolny dotrzeć do komórki jajowej? Niestety nie…
Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie plemniki tworzą nasienie..
Wyobraź sobie próbkę nasienia jako „torebkę pełną wymieszanych kulek” w różnych kolorach. Całkowita liczba plemników, to wszystkie kulki, wśród których są:
- czerwone = plemniki o nieprawidłowej budowie (morfologii)
- zielone = progresywne ruchliwe plemniki
- żółte = plemniki nieruchliwe lub o nieprawidłowym ruchu
- niebieskie = plemniki tworzące agregaty/aglutynaty
- czarne = martwe plemniki
Z całej tej puli tylko „zielone” – ruchliwe plemniki są zdolne do zapłodnienia. Duża liczba plemników w nasieniu nie świadczy o potencjale prokreacyjnym mężczyzny!
Za potencjał męskiej płodności, odpowiadają głównie plemniki progresywne (mające ruch postępowy). Ruchliwość plemników oznacza ich zdolność do przemieszczania się w śluzie szyjkowym oraz w kobiecym układzie rozrodczym. Są to jedyne plemniki zdolne do naturalnego zapłodnienia jajeczka i umożliwiające zajście kobiety w ciążę.
Pamiętaj, plemniki muszą potrafić prawidłowo „pływać”, aby móc dokończyć swoją misję.
Stąd najważniejszym parametrem w badaniu nasienia jest bezwzględna liczba plemników o ruchu prawidłowym (progresywnym, postępowym). Wartość ta określana jest na podstawie dwóch parametrów – liczby plemników w 1 mililitrze nasienia oraz odsetka plemników progresywnych.
Test nasienia – co może być przyczyną obniżonej ruchliwości plemników?
- zaburzenie czynności lub stan zapalny prostaty
- zwiększona lepkość nasienia
- aglutynacja (przyleganie ruchliwych plemników do siebie nawzajem) lub agregacja (przyleganie nieruchliwych plemników do siebie nawzajem) plemników w nasieniu
- obecność przeciwciał przeciwplemnikowych
- stany zapalny w układzie moczowo-płciowym
- pacjent chory na mukowiscydozę
- występowanie żylaków powrózków nasiennych
- działanie czynników toksycznych np. metale ciężkie
- podwyższona temperatura
- nadmierne spożycie używek – alkoholu czy palenie papierosów
Żeby ocenić podstawowe parametry plemników (budowę, ilość czy ruchliwość), wykonuje się ogólne badanie nasienia. W laboratorium możesz spotkać dwa typy badań:
- Metoda mikroskopowa – polega na manualnym wykonywaniu czynności związanych z analiza nasienia przez diagnostę laboratoryjnego. Policzenie ilości plemników, a szczególnie ocena ich ruchliwości jest bardzo trudna, głównie ze względu na fakt ze plemniki ‘pływają’ i przez to są trudno uchwytne. Mikroskopowa ocena nasienia jak każda metoda badawcza, jest również obarczona pewnym odsetkiem błędów – oko ludzkie nie jest niezawodne.
- Metoda komputerowa CASA – jest to badanie spermy, w którym obraz mikroskopowy jest przetwarzany i analizowany komputerowo. Pozwala to na uzyskanie informacji dotyczących najważniejszych parametrów nasienia, w tym ruchliwości plemników, którą najtrudniej ocenić metodą mikroskopową. Metoda badania CASA zapewnia obiektywność wyników, eliminuje błędy diagnostyczne i umożliwia porównywanie wyników wykonanych w różnych laboratoriach.
Czy Twoje plemniki to dobrzy pływacy? Badanie płodności u mężczyzn możesz wykonać w domu!
Test płodności dla mężczyzn SwimCount jest pierwszym na świecie, testem oceniający ruchliwość plemników, który można wykonać samodzielnie w domu. Jest to zaawansowany test do badania męskiej płodności, wykorzystywany również na całym świecie przez kliniki in vitro.
Jak wygląda badanie nasienia testem SwimCount?
Po wprowadzenia nasienia do dołka próbkowego testu, wszystkie plemniki (1) zawarte w spermie zostają wprowadzone do urządzenia testowego. Tylko ruchliwe plemniki, są w stanie dotrzeć po 30 min do okna wyniku (2), gdzie zostają w kolejnym etapie zabarwione. Im więcej ruchliwych plemników, tym ciemniejsze okno wyniku.
Dlaczego SwimCount ma tak wysoką wiarygodność?
- 100% wyników testu SwimCount ma zgodność z badaniem CASA
- wynik zgodny z rekomendacjami WHO – 5 milionów/ml jako wartość cut off (granicę uważaną za prawidłowy poziom ruchliwych plemników)
- nie jest testem typu „TAK/NIE” – pozwala półilościowy pomiar (3 możliwe do uzyskania wyniki stężeń)
- stworzony przez profesjonalistów od lat zajmujących się problemem męskiej płodności
Kiedy wynik odbiega od normy, udaj się do lekarza, żeby sprawdzić, jak poprawić ruchliwość plemników i gdzie leży przyczyna.
Artykuł powstał we współpracy z LAB.HOME
Więcej informacji znajdziesz na stronie labhome.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE:
7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pójdziesz badać nasienie
Dodaj komentarz