Post dr Ewy Dąbrowskiej

Post dr Ewy Dąbrowskiej – w jaki sposób wpływa na płodność?

Jednym z głównych czynników wpływających na niepłodność jest nasz styl życia – to, jak żyjemy, czy dbamy o aktywność fizyczną, ale też jak się odżywiamy. Czy post dr Ewy Dąbrowskiej pomoże w staraniach o ciążę? Naszym gościem jest autorka bijącej rekordy popularności diety owocowo-warzywnej – dr n. med. Ewa Dąbrowska, specjalista ds. chorób wewnętrznych, wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku.

Na czym polega post dr Ewy Dąbrowskiej?

Post dr Ewy Dąbrowskiej wykorzystuje różne naturalne mechanizmy, które nie tylko pozwalają pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale też oczyścić komórki ze złogów, usunąć zwyrodniałe mitochondria, poprawić odporność itp.

To częste pytanie: dlaczego to jest post, skoro je się do syta? Głównie niesłodkie, bezskrobiowe warzywa i owoce. Istota polega na tym, że te rośliny, które spożywamy, mają bardzo mało cukru, bo nie mają po prostu skrobi, tak jak np. ziemniaki. W naszym organizmie mamy zapas cukru, który wątrobie jako glikogen starcza na 12 godzin niejedzenia. Gdy nie jemy, zużywamy ten cukier z wątroby. W przypadku, gdy dowóz cukru jest tak niski jak w naszym poście – 5-krotnie mniej niż normalnie jemy – wyczerpiemy do zera właśnie ten glikogen. Wtedy zaczyna się produkcja kwasów tłuszczowych z naszego tłuszczu. Kwasy te służą za materiał energetyczny. Ale ze względu na fakt, że te cząsteczki kwasów tłuszczowych są za duże, żeby odżywić mózg, natura tak sprytnie zrządziła, że w przypadku postu część tych kwasów tłuszczowych jest zamieniana w wątrobie na ciała ketonowe. Ketony to nie tylko super paliwo dla mózgu, niesamowity czynnik regeneracji, ale też cząsteczka sygnalizacyjna dla naszych genów, która uruchamia wszystkie te cudowne mechanizmy – mówi doktor Ewa Dąbrowska.

Jak post dr Ewy Dąbrowskiej może wpłynąć na płodność?

Pozytywny wpływ na płodność został odkryty przez doktor Ewę Dąbrowską jakiś czas po opracowaniu postu. Okazało się, iż pozwala on oczyścić organizm z czynników, które negatywnie wpływają na starania o ciążę.

Jeżeli znamy przyczynę, to leczenie jest po prostu przeciwieństwem. Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, czyli m.in. ważny jest styl żywienia. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim żywność, która jest oczyszczona z błonnika, przede wszystkim biała mąka. Zamiast buraka cukrowego je się sam wybrany z niego cukier. Do tego nadmiar białka zwierzęcego. Żywność rafinowana i za dużo białka zwierzęcego to przyczyna wszystkich chorób, które my wspólną nazwą nazywamy metabolicznymi albo cywilizacyjnymi – wyjaśnia doktor Dąbrowska.

Jaka jest optymalna długość postu?

Post dr Ewy Dąbrowskiej dzieli się na etapy. Pierwszy z nich powinien trwać minimum 10, a maksimum 40 dni. To faza oczyszczająca, która dla niektórych pacjentów może okazać się trudna – część z nich skarży się m.in. na osłabienie.

Zawsze zostawiam pacjentowi decyzję. Ważne, żeby robił te posty, albo przerwy pomiędzy nimi, ale żeby one były – żeby nie było tego ciągłego dojadania. Aby dać szansę organizmowi wejścia w ketozę. Utrata wagi, oczywiście jeśli ktoś ma z czego chudnąć, jest rzeczą oczywistą. Pojawiają się osoby bardzo otyłe, które fajnie chudną. Potem takiego pacjenta nie poznaję, bo ktoś np. schudł 100 kg. Taki człowiek ważył 200 kg, a w ciągu roku schudł 100 kg. On się świetnie czuł, tu nie było wcale osłabienia. Jeżeli człowiek czuje się słabo, jeśli widać, że post nie działa, to trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o przyczynę. W pierwszym etapie nie powinno być osłabienia, powinien być przybytek energii – przekonuje dr Dąbrowska.

ZOBACZ TAKŻE:

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Naturalny sposób wspomagania płodności?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *