Nie podlega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach internet wkracza niemal do każdej dziedziny życia codziennego. Potrafi usprawnić wiele spraw, także jeśli chodzi o leczenie. Recepta online to nowoczesna forma przepisywania leków, z której chętnie korzystają zarówno lekarze, jak i pacjenci.
Teleporada i jej zalety
Wśród pacjentów wciąż pokutuje przekonanie, że elektroniczną receptę otrzymuje się po odbyciu teleporady. Tymczasem prawda jest taka, że wystawić może ją każdy lekarz, także podczas wizyty stacjonarnej, niezależnie od tego, czy pracuje w gabinecie zakontraktowanym z NFZ czy też świadczy swoje usługi prywatne.
Elektroniczne recepty, który zostały wprowadzone w styczniu 2020 roku, na pewno wpłynęły na popularność teleporad. Osoby, które chcą uzyskać pomoc lekarza, a jednocześnie nie chcą opuszczać własnych czterech ścian, doceniają możliwość konsultacji zdalnej. Teleporady są szczególnie popularne wśród pacjentów, którzy przyjmują leki na stałe – dzięki nim nie muszą za każdym razem udawać się do gabinetu lekarza, aby uzyskać receptę na kolejne opakowanie leku. Ze zdalnych konsultacji medycznych chętnie korzystają także osoby niepełnosprawne, starsze oraz z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.
Jeśli chodzi o zalety teleporad, to są one naprawdę liczne. Przede wszystkim, dzięki nim pacjenci nie muszą tracić czasu w kolejkach do przychodni. Osoby korzystające z usług portali oferujących konsultacje lekarskie, mogą odbyć wizytę u dowolnego specjalisty jeszcze tego samego dnia – często w godzinach, kiedy ośrodki zdrowia są już zamknięte. Nie trzeba czekać w wielu miesięcy na wizytę u specjalisty – co ma szczególne znaczenie w przypadku osób zamieszkałych na terenach z ograniczonym dostępem do usług medycznych.
W tym miejscu trzeba podkreślić, że portale umożliwiające konsultacje z lekarzami oraz wystawienie e-recepty, nie gwarantują, że lekarz przepisze dany lek. To bowiem od specjalisty zależy, czy wystawi receptę. Jeśli ten uzna, że koniecznie będzie przeprowadzenie kolejnych badań bądź też uzyskanie bardziej szczegółowych informacji, może wstrzymać się z wystawieniem dokumentu.
Najważniejsze informacje o recepcie online
Recepta online jest receptą wystawioną przez lekarza w elektronicznym systemie ministerstwa zdrowia. Występuje pod postacią elektronicznego zapisu, co oznacza, że nie można jej zgubić lub zniszczyć. Wielu pacjentów zastanawia się, w jaki sposób można uzyskać dostęp do swojej recepty elektronicznej. Pacjenci, którzy posiadają Internetowe Konto Pacjenta w systemie Ministerstwa Zdrowia, zazwyczaj e-receptę otrzymują przez sms-a wysłanego na numer telefonu podany w systemie. Receptę online równie dobrze można otrzymać także poprzez e-mail bądź też logując się na IKP na komputerze lub urządzeniu mobilnym. W systemie dostępne są także informacje o wszystkich wystawionych do tej pory receptach, a także sposoby dawkowania i zażywania przepisanych leków. Dobrym rozwiązaniem jest także pobranie na swój telefon aplikacji Internetowego Konta Pacjenta – pozwala to uniknąć konieczności podawania numeru PESEL podczas realizacji recepty w aptece.
Osoby, które nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, nie muszą się obawiać. One otrzymają e-receptę w formie papierowego wydruku informacyjnego. Ten będzie zawierał kod kreskowy – wystarczy, że przy realizacji recepty farmaceuta w aptece go zeskanuje.
Konsultacje zdalne i recepta online – dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie?
Zdarza się, że lekarz prowadzący odmawia udzielania teleporad i preferuje fizyczną formę kontaktu z pacjentem. Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które chcą uzyskać pomoc medyczną bez konieczności wychodzenia z domu? Otóż, one mogą skorzystać z portali oferujących możliwość przeprowadzenia konsultacji zdalnej z dowolnym specjalistą. Elektroniczna recepta przez internet wystawiana po teleporadzie jest w pełni legalna i uznawana przez NFZ i wszystkie polskie apteki. Można zrealizować ją w dowolnej aptece, także tych, które działają online.
Tego typu portale okazują się bardzo dużą pomocą w przypadku osób chorych tak bardzo, że nie są w stanie iść samodzielnie do przychodni. Zdalne konsultacje medyczne sprawdzają się także w przypadku chorych na choroby zakaźne, które nie chcą zarażać postronnych osób w poczekalni przychodni.
Recepta online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w sytuacji osób przewlekle chorych. Dzięki niej szybko mogą uzyskać receptę na potrzebny im lek, bez konieczności umawiania wizyty za każdym razem, kiedy kończy się opakowanie.
Z konsultacji zdalnych mogą skorzystać także kobiety, które potrzebują przedłużenia recepty na tabletki antykoncepcyjne. Recepta online może dotyczyć także antykoncepcji awaryjnej, czyli tabletek dzień po. Jeśli kobieta potrzebuje tabletki dzień po, musi wypełnić rozbudowany formularz, z którym następnie zapozna się specjalista. Z uwagi na to, że czas w takiej sytuacji ma szczególne znaczenie, jeśli lekarz przepisze lek, pacjentka otrzyma e-receptę niezwłocznie, nawet w kilka minut po zakończeniu konsultacji.
E-recepty – czy to bezpieczne i legalne rozwiązanie?
Na portalach oferujących zdalne konsultacje medyczne, pracują dyplomowani lekarze, którzy posiadają prawo do wykonywania zawodu. Oznacza to, że konsultacja w formie teleporady w niczym nie odbiega od tej, którą przeprowadza pracujący na NFZ lekarz rodzinny.
Trzeba pamiętać o tym, że portale oferujące możliwość wystawienia recepty online nie są miejscem, gdzie pacjent może zakupić przepisane leki. W razie potrzeby lekarz jedynie wystawi e-receptę, którą klient może zrealizować w dowolnej aptece na terenie Polski.
Trzeba mieć świadomość tego, że lekarze udzielający medycznych konsultacji zdalnych do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie i odpowiedzialnie. Jeśli okaże się, że w danej sytuacji pacjent powinien odbyć osobistą wizytę w przychodni bądź też udać się na izbę przyjęć szpitala, lekarz na pewno go tam skieruje bez zbędnej zwłoki. Czasem konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych – te także może zalecić lekarz za pośrednictwem e-porady.
Więcej na ten temat możesz przeczytać na portalu E-recepta.net
Źródło: Materiał Partnera
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Leki stosowane w leczeniu niepłodności. O czym warto wiedzieć
Dodaj komentarz