Ciężarna w autobusie

Stalowa Wola wprowadza przywilej dla kobiet w ciąży, jakiego w Polsce jeszcze nie było

Od 1 stycznia 2020 roku w Stalowej Woli kobiety w ciąży oraz 30 dni po ustalonej dacie porodu będą mogły nieodpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Takie udogodnienie zaproponował jeden z mieszkańców miasta, a radni na sesji Rady Miejskiej przegłosowali to rozwiązanie niemal jednogłośnie.

Ciężarne będą jeździć za darmo

Do tej pory jedynym udogodnieniem dla kobiet w ciąży poruszających się środkami transportu publicznego było oznaczone uprzywilejowane miejsce do siedzenia, które niekiedy i tak niestety jest zajęte przez osoby niebędące w ciąży. Kultura osobista innych pasażerów i ich chęć ustąpienia miejsca ciężarnej to osobny temat, na który zapewne każda z przyszłych matek jest w stanie wysunąć długą opowieść.

Radni Stalowej Woli zdecydowali, że przychylą się do pomysłu jednego z mieszkańców i zapewnią ciężarnym darmową komunikację. Uchwała została przegłosowana 18 głosami na 22 osoby głosujące. Stalowa Wola jest jedną z pierwszych gmin, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.

Ciężarne, które będą chciały korzystać z tego prawa, otrzymają tzw. bilet wolnej jazdy, który wydawany jest przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli po dostarczaniu niezbędnych dokumentów potwierdzających ciążę.

Pozostałe przywileje ciężarnych

Ciąża to wyjątkowy stan, który niekiedy całkowicie zmienia sposób funkcjonowania kobiety. Część przyszłych mam musi zrezygnować z pracy, a niektóre mają wręcz nakaz ustawicznego leżenia w łóżku.

Dla kobiety w ciąży zwykłe czynności, jak zakupy czy dłuższy spacer, mogą być wyzwaniem. Dlatego mogą liczyć na pewne udogodnienia w codziennym życiu:

  • Specjalna ochrona przed zwolnieniem w pracy oraz szereg przywilejów, m.in. zakaz pracy w nocy, skrócony czas pracy przy komputerze, zakaz pracy w warunkach szkodliwych. Więcej informacji na temat ciąży i pracy zawodowej tutaj:

>> Jakie masz prawa w ciąży i po porodzie – wywiad z Matką Prawnik

>> Czy można zwolnić ciężarną – sprawdź, jakie masz prawa [radzi mecenas Joanna Parafianowicz]

  • Ciężarna w uzasadnionych sytuacjach może się udać na zwolnienie lekarskie. Oto szczegółowy opis tych sytuacji: Zwolnienie lekarskie w ciąży. Kiedy i jak ciężarna może skorzystać z L4?
  • Darmowe leki dla kobiet w ciąży – od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie uchwała zapewniająca kobietom w ciąży szereg bezpłatnych leków. Więcej informacji na ten temat: Darmowe leki dla kobiet w ciąży od 2020 r. – rząd przyjął projekt ustawy
  • Kasy pierwszeństwa w marketach – kasy dedykowane kobietom w ciąży i rodzinom z małymi dziećmi to już standard w dużym supermarketach, ale coraz częściej rozwiązanie takie jest stosowane w mniejszych sklepach, m.in. w popularnych drogeriach Rossmann. Często przy kasie znajduje się plakietka informująca o pierwszeństwie dla ciężarnych. Kasjerka nie zawsze dostrzeże mamę z brzuszkiem, szczególnie jeśli jest mało widoczny, więc warto aby kobieta w ciąży sama zgłosiła się do kasy poza kolejką. 
  • Miejsca parkingowe przed marketem  – miejsce zaraz przy wejściu dotyczy zarówno kobiety w ciąży, jak i rodzin z małymi dziećmi. Każdy, kto próbował iść z płaczącym, zmęczonym 2-latkiem przez cały parking, wie jak takie miejsca są potrzebne. Niestety czasami nie ma wyjścia i trzeba zrobić zakupy z dzieckiem. Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży i z małymi dziećmi zaraz przy wejściu do sklepu znacząco ułatwiają zakupy. 
  • Pierwszeństwo w przychodni – każda kobieta w ciąży wykonuje przez te 9 miesięcy szereg badań i regularnie bywa w poradniach, a te, które mają dodatkowo pewne ciążowe komplikacje, odwiedzają lekarzy jeszcze częściej. W takiej sytuacji pierwszeństwo w kolejce jest niezwykle przydatnym przywilejem. Stanie w dużej kolejce do pobrania krwi czy wizyty u ginekologa dla kobiety w zaawansowanej ciąży może być wyjątkowo męczące, ale warto pamiętać, że pierwszeństwo w przychodni dotyczy każdego etapu ciąży. Pamiętajmy bowiem, że nawet kobieta w jeszcze niewidocznej ciąży może mieć fatalne samopoczucie (m.in. mdłości, wymioty), które uniemożliwi jej długie czekanie w kolejce. 

Radni i członkowie fundacji wciąż myślą też nad innymi udogodnieniami dla kobiet w ciąży. Jednym z pomysłów są miejsca parkingowe dla ciężarnych, już nie tylko pod marketami, ale w całym mieście. Tak, aby kobieta w zaawansowanej ciąży mogła zaparkować bezpośrednio pod urzędem czy przychodnią. 

Bezsprzecznie ciąża to wyjątkowy stan, a część kobiet znosi ją niestety dość ciężko. Dlatego przywileje w ciąży są potrzebne a wszystkie przyszłe mamy powinny pamiętać, jakie mają prawa. 

 

POLECAMY TAKŻE:

Jesteś w ciąży? Oto dodatkowe uprawnienia do świadczeń zdrowotnych

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *