W wynikach badań cytologicznych nie zobaczysz już grup 1, 2, 3, a jeśli tak, oznacza to, że podano je w starym systemie, co powinno wzbudzić twoją czujność. Od kilku lat cytologię opisuje system Bethesda. Na czym polega i jak interpretować poszczególne skróty?
Od kilku lat cytologia opisywana jest według systemu Bethesda.
Na wynikach cytologii nie ma już grup 1, 2, 3, ale dokładny opis stwierdzonych zmian. W przeciwieństwie do starego sytemu, czyli skali Papanicolau, system Bethesda umożliwia ocenę w kierunku rozpoznania infekcji wirusowych, w tym wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który niesie ryzyko nowotworowe.
Rozpoznanie tego wirusa daje szanse na leczenie bądź usunięcie zmian, a co za tym idzie zminimalizowanie ryzyka nowotworowego. Wykrycie nowotworu szyjki macicy we wczesnej, nieinwazyjnej fazie, daje 60-80 procentowe szanse na całkowite wyleczenie.
W systemie Bethesda ważna jest także ocena preparatu, jeżeli preparat nie spełnia pewnych kryteriów diagnostycznych to nie podlega ocenie, ponieważ nie jest wiarygodny. Bardzo ważne jest także, czy narzędzia – szczoteczki czy wzierniki – mają międzynarodowy atest, co daje gwarancję, że zostanie pobrana do badania odpowiednia ilość komórek.
Stopień w skali Bethesda daje informacje, m.in. jaki jest typ preparatu, ale także jaka jest jego jakość i ogólna charakterystyka.
Dla kobiet najważniejsze jest kryterium F, czyli opis i interpretacja wyniku. W skali Bethesda mamy następującą klasyfikację obrazu cytologicznego:
FI – wynik prawidłowy, nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka
ASC-US – nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego (tego, który znajduje się w pochwie) o nieokreślonym znaczeniu – są one zmienione najczęściej w wyniku przewlekłego procesu zapalnego.
ASC-H – nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego, w której nie można wykluczyć zmian śródpłaskonabłonkowych dużego stopnia.
LSIL – zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia, określana również jako CIN I. To jest najczęściej zmiana wynikająca z infekcji HPV.
HSIL – zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia, czyli dysplazja w nabłonku wielowarstwowym płaskim oznaczana jako CIS, CIN II i CIN III. CIN III to dysplazja dużego stopnia.
Badanie cytologiczne należy przeprowadzać przynajmiej raz w roku – a jeśli trzy badania z rzędu nie wykazują niepojących sygnałów i ginekolog uzna je za bardzo dobre – raz na trzy lata. Kobiety w wieku 29-59 lat mogą korzystać z programu bezpłatnych badań, których koszt pokrywa NFZ.
Pierwsze badanie cytologiczne powinno być zrobione w okolicach 20. roku życia, a jeśli dziewczyna wcześniej zaczyna regularne współżycie seksualne – cytologię powinna zrobić najdalej rok, dwa po rozpoczęciu kontaktów seksualnych. Regularne badania nie tylko mogą uchronić przed nowotworami kobiecych narządów rodnych, ale także pozwolą wykryć ewentualne zagrożenia dla płodności.
OTO PORADNIK NA TEMAT CYTOLOGII: na czym polega cytologia, gdzie wykonać ją bezpłatnie, ile kosztuje bez refundacji, jak się do niej przygotować (warunki konieczne) i kiedy należy bezwzględnie udać się do ginekologa w celu takiego badania.
Źródło: poradnikzdrowie
Dodaj komentarz