USG endometriozy – ważny element diagnostyki
Diagnostyka endometriozy bywa długa i trudna. Alternatywą dla laparoskopii jest USG endometriozy. Jak powinno przebiegać takie badanie i czy jest wiarygodną metodą diagnostyczną? Na te i inne ważne pytania odpowiedział doktor Krzysztof Janowiec, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki PARENS, a także współzałożyciel Barska Clinic w Krakowie.
Dlaczego endometrioza diagnozowana jest tak późno?
Trudność w diagnozie endometriozy stanowi m.in. brak typowych, charakterystycznych symptomów. Jednak tak naprawdę to jedna z wielu chorób, które dają niespecyficzne objawy. Tymczasem w przypadku innych schorzeń zwykle częściej i szybciej stawiamy diagnozę. Skąd ta różnica?
Jednym z głównych problemów jest to, że ignorujemy objawy. Dotyczy to zarówno części ginekologów, jak i części pacjentów. Warto wspierać akcje uświadamiające, jakie objawy są istotne i kiedy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, by zacząć diagnozować się w kierunku endometriozy. Myślę, że winna jest też pewna niechlujność w diagnostyce lub zupełny jej brak. Bardzo często pacjentki, które zgłaszają się do lekarzy z powodu bolesnego miesiączkowania, słyszą te oklepane słowa: „Taka pani uroda”, „Przejdzie, jak urodzi pani dziecko”, „Dostanie pani tabletkę antykoncepcyjną lub założymy wkładkę”– mówi doktor Krzysztof Janowiec.
Kiedy udać się do specjalisty, który rozpozna endometriozę?
Występowanie objawów, które mogą wskazywać na endometriozę, wymaga wizyty u specjalisty. Warto jednak wybrać ginekologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu tej choroby. USG endometriozy pozwala na wczesne rozpoznanie, a co za tym idzie mniejsze ryzyko powikłań i większą szansę na powodzenie w staraniach o ciążę.
Na endometriozę mogą wskazywać objawy takie jak:
- Niepłodność
- Bolesne miesiączki
- Bóle podczas próby oddawania moczu
- Ból podczas wypróżniania
- Ból podczas stosunku
- Bóle jelit
Endometrioza jest chorobą, która stanowi aż 50% przyczyn niepłodności. Przy czym w 20% przypadków nie daje żadnych objawów. Jednym z pierwszych rozpoznanych objawów jest właśnie niepłodność. Do specjalisty powinny też pójść wszystkie pacjentki boleśnie miesiączkujące – mam na myśli te wszystkie sytuacje, gdy ból jest ogromny, wymagający dużej ilości leków, który kończy się wizytą u lekarza bądź na SOR-ze. Również wtedy, gdy zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe przedmiesiączkowe oraz gdy do tej pory te miesiączki były akceptowalne, ale w ostatnim czasie bardzo się nasiliły– wymienia doktor Janowiec.
Czym USG endometriozy różni się od zwykłego badania USG?
USG czyli Badanie ultrasonograficzne narządu rodnego pozwala ocenić m.in. stan jajników i jajowodów czy wykluczyć lub potwierdzić występowanie wad anatomicznych macicy. To badanie znacznie bardziej ogólne i powierzchowne niż USG endometriozy.
Gdy mamy konkretne objawy endometriozy, powinno zostać wykonanie USG celowane na tę chorobę. To tzw. USG transwaginalne miednicy mniejszej metodą sonowaginografii. Wcześniej przygotowujemy pacjentkę w ten sposób, że podajemy odpowiednią ilość żelu do pochwy, może być to żel USG, po to by zwiększyć zakres badania. Pozwala nam to wiedzieć więcej, zwłaszcza w kontekście pochwy, sklepień pochwy, a także granic pomiędzy pochwą a odbytnicą czy pochwą a pęcherzem moczowym. Drogie panie, nie oczekujcie od rutynowego ginekologa, który się wami zajmuje, że rozpozna endometriozę– przekonuje doktor Krzysztof Janowiec.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Laparoskopia diagnostyczna nie będzie już zalecana w przypadku podejrzenia endometriozy
kasia
2022-06-10 08:55Miałam takie usg w szpitalu medicover, to się nazywa sonovaginografia zdaje się, trafiłam tam z podejrzeniem endometriozy i muszę przyznać że nie sądziłam że tak szybko zostanę zdiagnozowana, takie badania powinny być powszechne