Dofinansowanie do in vitro

1 mln zł na leczenie in vitro w Wielkopolsce

Rządowy program refundacji in vitro został zlikwidowany w 2016 roku, ale wiele samorządów wspiera mieszkańców we własnym zakresie. Jednym z nich jest województwo wielkopolskie, którego samorząd zdecydował się przeznaczyć 1 mln zł na wsparcie leczenia niepłodności metodą in vitro. Jakie są kryteria kwalifikacji? Które kliniki realizują program? Sprawdzamy. 

1 mln zł na leczenie niepłodności w województwie wielkopolskim

11 lutego 2020 r. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu podpisali umowę na realizację programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową z dwiema klinikami. Środki zabezpieczone na leczenie niepłodności w 2021 r. w Wielkopolsce to milion złotych.

Programem będą objęte osoby bezskutecznie starające się o ciążę, dla których in vitro jest ostatnią szansą na dziecko. Dofinansowanie dotyczy także zabezpieczenia płodności kobiet przed leczeniem gonadotoksycznym, tj. chemioterapii oraz radioterapii. Obydwie formy terapii onkologicznej mogą mieć destrukcyjny wpływ na płodność.

Szczegóły programu. Jakie kliniki biorą udział w projekcie?

W ramach programu przewidziane jest wykonanie co najmniej 200 procedur zapłodnienia in vitro. Zakładając, że jedna para skorzysta z 3 przysługujących w ramach programu procedur, to pomoc otrzyma ok. 66 niepłodnych par z województwa wielopolskiego a mrożeniu komórek jajowych podda się 10 kobiet.

Umowa na realizację projektu została podpisana z dwiema placówkami: Medi Partner (placówka InviMed Poznań) oraz Kliniką Leczenia Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu.

Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) problem niepłodności w Polsce dotyka od 10 % do 16 % par, z czego dla ok. 23-25.tys. par rocznie jedyną możliwością zostaje zapłodnienie metodą in vitro.

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego finansowany jest z budżetu województwa wielkopolskiego.

Przeczytaj także: Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy. Jak uniknąć wczesnego poronienia?

Kryteria zakwalifikowania – kto może skorzystać?

Z pozaustrojowej metody zapłodnienia i 3 procedur skorzystać mogą osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • kobieta nie może przekroczyć 40. roku życia, natomiast zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą mieć ukończone co najmniej 25 lat.
  • osoby aplikujące powinny mieszkać na terenie województwa wielkopolskiego od co najmniej 12 miesięcy.
  • koniecznie jest podpisanie oświadczenia, według którego para nie brała udziału w podobnym programie finansowanym ze środków publicznych w ciągu ostatnich 3 lat.
  • niepłodność musi być stwierdzona i potwierdzona odpowiednią dokumentacją medyczną, leczenie niepłodności powinno trwać co najmniej 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie się do programu, wraz ze wskazaniem do zapłodnienia in vitro.

Szczegółowe kryteria kwalifikacji w związku ze stanem zdrowia:

1. Czynnik jajowodowy:

– kobiety z trwale uszkodzonym jajowodem,

– kobiety z upośledzoną funkcją jajowodów, ale zachowaną drożnością lub po operacji mikrochirurgicznej i upływie 2 lat bez ciąży,

– kobiety zdyskwalifikowane z powodu leczenia operacyjnego.

2. Niepłodność idiopatyczna:

– u kobiet młodszych niż 35 lat, jeśli trwa co najmniej 2 lata

– u kobiet starszych niż 35 lat, jeśli trwa co najmniej rok

Czynnik męski:

– całkowita liczba plemników ruchomych poniżej 1 mln wskazane ICSI;

– liczba plemników ruchomych 1-10 mln w przypadku niepłodności dłuższej niż 2 lata  – liczba plemników większa niż 10 mln – podobnie jak w niepłodności idiopatycznej.

Endometrioza:

– I, II stopień – podobnie jak niepłodność idiopatyczna,

– III, IV stopień – podobnie jak czynnik jajowodowy.

3. Brak ciąży po 6 cyklach indukcji jajeczkowania.

4. 3 cykle nieudanych prób inseminacji domacicznej.

 

Szczegóły dotyczące projektu i warunki uczestnictwa: PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ LECZENIA NIEPŁODNOŚCI METODĄ ZAPŁODNIENIA POZAUSTROJOWEGO DLA MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO okres realizacji 2020-2021

Fot. pixaby.com/TerriC 

POLECAMY TAKŻE:

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności – dlaczego jest tak ważna? Czy wizyta zdalna wystarczy?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *