Niepłodność męska okiem androloga – to powinien wiedzieć mężczyzna starający się o dziecko

Czynnik męski okiem androloga – to powinien wiedzieć mężczyzna starający się o dziecko

Czynnik męski w niepowodzeniach w staraniach o ciążę odgrywa taką samą rolę jak czynnik żeński. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń płodności u mężczyzny zajmuje się androlog. Na pytania dotyczące roli androloga w leczeniu niepłodności odpowiada androlog z kliniki InviMed Piotr Dzigowski.

Czym różni się androlog od urologa?

Andrologia i urologia mają wiele wspólnych obszarów, jednak pomiędzy tymi dwoma specjalizacjami występują istotne różnice. Androlog uznawany jest za odpowiednika ginekologa. W obszarze jego zainteresowań leży męski układ rozrodczy. Specjalista ten zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką wszystkich zaburzeń z nim związanych – także niepłodnością, obniżeniem libido, problemami z uzyskaniem erekcji. Urolog skupia się przede wszystkim na układzie moczowym, także kobiet i dzieci.

Andrologia jest dziedziną, która zazębia się z urologią. Urolog to chirurg od dróg moczowych oraz męskiego narządu rozrodczego. Natomiast androlog jest specjalistą zajmującym się narządami płciowymi mężczyzny od strony rozrodczości i endokrynologii, czyli hormonów. Można też ogólnie powiedzieć, że zajmuje się zdrowiem mężczyzny, procesami związanymi z wiekiem. Trzeba jednak pamiętać, że urologia i andrologia to mocno związane ze sobą dziedziny – wyjaśnia Piotr Dzigowski.

Niepłodność: czynnik męski

Czynnik męski oznacza, że przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny. Częstość występowania takiej sytuacji jest taka sama, jak w przypadku trudności z zajściem w ciążę leżących po stronie kobiety. Wynosi ona około 35%.

Najczęściej przyczyny niepłodności po stronie mężczyzny są spowodowane obniżoną jakością nasienia. W badaniu stwierdza się m.in. zbyt małą liczbę plemników, ich ograniczoną ruchliwość lub nieprawidłową budowę. Zdarza się także, że nie zawiera ono w ogóle plemników. Wówczas mówi się o azoospermii. Problemy z uzyskaniem ciąży mogą być spowodowane także:

  • zaburzeniami ze strony układu hormonalnego,
  • nieprawidłowościami w budowie narządów płciowych,
  • chorobami narządów płciowych,
  • chorobami ogólnoustrojowymi,
  • zaburzeniami genetycznymi.

Na obniżenie jakości nasienia często wpływa niehigieniczny tryb życia. Mowa przede wszystkim o używkach (alkohol, papierosy, inne substancje odurzające), ale też niezdrowa dieta – pełna produktów wysoko przetworzonych, a uboga w świeże warzywa, owoce, ryby. Mówi się także, że plemnikom nie sprzyja również wysoka temperatura i promieniowanie emitowane np. przez telefon komórkowy.

To nie jest tak, że każdy mężczyzna, który trafił do gabinetu androloga nosi telefon w kieszeni lub zbyt długo przebywa w saunie. Czynniki środowiskowe są ważne, ale znacznie ważniejsze są czynniki medyczne. Chodzi np. o zaburzenia u matki mężczyzny, gdy była ona jeszcze w ciąży lub choroby przebyte w dzieciństwie. To przede wszystkim na nie trzeba zwracać uwagę – podkreśla Piotr Dzigowski.

Na wizytę do androloga powinien zgłosić się mężczyzna, który wraz z partnerką bezskutecznie stara się o dziecko. Specjaliści namawiają, aby w takim przypadku para przyszła do kliniki razem, ponieważ niepłodność to zawsze problem dwóch osób. Wizyta zalecana jest także wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek zaburzenia lub niepokojące objawy ze strony narządów płciowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *