300+ wyprawka dla dziecka: kto może skorzystać z nowego świadczenia i w jaki sposób

300+ wyprawka dla dziecka w 2022 r. Gdzie i jak złożyć wniosek

Już od początku lipca można ubiegać się o świadczenie Dobry start, czyli tzw. 300+ na wyprawkę dla ucznia. W 2022 r. wnioski składamy wyłącznie przez Internet. Sprawdź, kto jest uprawniony do świadczenia 300 plus i kiedy pieniądze będą wypłacane!

300 plus to jednorazowe świadczenie pieniężne w ramach rządowego programu „Dobry start”, które funkcjonuje od września 2018 roku. Rodzice dzieci, które rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych mogą składać wnioski od początki lipca, aż do końca listopada 2022 roku. Co istotne, pieniądze na wyprawkę przysługują wszystkim uczącym się dzieciom w rodzinie – niezależnie od dochodu rodziców czy opiekunów. 

300+ wyprawka dla dziecka – kiedy składać wniosek

W 2022 r. wnioski o przyznanie świadczenia przyjmowane są wyłącznie przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub PUE ZUS – tak jak w przypadku świadczenia 500 plus, albo za pośrednictwem portalu empatia.mpips.gov.pl.

Czym szybciej złożymy wniosek o 300+, tym szybciej otrzymamy pieniądze. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwsze wypłaty ruszyły już 18 lipca 2022 r. Środki przelewane są na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 5 dni od ich przyznania.

Wniosek 300+ może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny, opiekun faktyczny oraz rodziny zastępcze lub osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Kto otrzyma 300 plus?

Wyprawkę szkolną w postaci 300 złotych otrzymają uczące się dzieci w wieku od 7 do 20 lat lub które ukończyły już 18. rok życia, ale kontynuują naukę w szkole. Świadczeniem nie objęte zostaną jednak osoby, które mimo trwającej edukacji szkolnej ukończyły 20. rok życia (wyjątkiem są uczniowie niepełnosprawni, których świadczenie obejmie do 24. roku życia) oraz dzieci, które od września rozpoczną naukę w zerówce szkolnej.

Jak podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski pytany przez TVN24 Biznes, świadczenie 300 plus – tak jak wszystkie inne świadczenia rodzinne – przysługuje także cudzoziemcom legalnie przebywającym w Polsce. Oznacza to, iż mogą z niego skorzystać m.in. uchodźcy wojenni z Ukrainy przebywający w Polsce z dziećmi w wieku szkolnym. 

300+ wyprawka dla dziecka jest świadczeniem jednorazowym i przysługuje dzieciom tylko raz w roku.

Na co można wydać 300 plus?

Pieniądze uzyskane ze świadczenia 300+ wyprawka dla dziecka – jak sama nazwa wskazuje można wydać na zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, wyposażenia i innych sprzętów potrzebnych do nauki w szkole podstawowej, średniej, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych.

Źródło:
https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/dobry-start-2022-300-plus-nabor-wnioskow-do-programu-od-kiedy-do-kiedy-terminy-5771783 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

20 mln złotych na leczenie niepłodności. Które szpitale dostały dofinansowanie?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *