300+ wyprawka dla dziecka: kto może skorzystać z nowego świadczenia i w jaki sposób

300+ wyprawka dla dziecka: Jak dostać pieniądze już we wrześniu? Ruszyły zapisy

1 lipca 2018 ruszył nabór wniosków o pieniądze na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”. Przez cały lipiec rodzice mogą składać wnioski tylko drogą elektroniczną, w sierpniu zaś ruszy nabór wniosków papierowych. Kto jest uprawniony do świadczenia 300 plus i kiedy pieniądze będą wypłacane?

300 plus to jednorazowe świadczenie pieniężne w ramach rządowego programu „Dobry start”, które rozpocznie się od września 2018 roku. Rodzice dzieci, które rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych już mogą składać wnioski. Pieniądze na wyprawkę przysługują wszystkim uczącym się dzieciom w rodzinie – niezależnie od dochodu rodziców.

300 plus wyprawka dla dziecka – kiedy składać wniosek

Od 1 lipca wnioski o przyznanie świadczenia mają być przyjmowane wyłącznie przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej – tak jak w przypadku świadczenia 500 plus, albo za pośrednictwem portalu empatia.mpips.gov.pl. Wnioski papierowe przyjmowane będą od sierpnia 2018 r  w ośrodkach pomocy społecznej, urzędach miast oraz gmin.

W obu przypadkach termin składania wniosków upływa 30 listopada. Rodzice, którzy złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, mają zagwarantowany termin wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Wszystkie dokumenty złożone po 31 sierpnia będą rozpatrywane maksymalnie do dwóch miesięcy.

Wniosek 300+ może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny, opiekun faktyczny oraz rodziny zastępcze lub osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Kto otrzyma 300 plus?

Wyprawkę szkolną w postaci 300 złotych otrzymają dzieci w wieku od 7 do 18 lat lub które ukończyły już 18. rok życia, ale kontynuują naukę w szkole. Świadczeniem nie objęte zostaną jednak osoby, które mimo trwającej edukacji szkolnej ukończyły 20. rok życia (wyjątkiem są uczniowie niepełnosprawni, których świadczenie obejmie do 24. roku życia) oraz dzieci, które od września rozpoczną naukę w zerówce szkolnej.

Szkolni “zerówkowicze” zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej wciąż objęci są bowiem wychowaniem przedszkolnym – inaczej zaś dzieje się w przypadku 6-latka, który trafi we wrześniu do pierwszej klasy, a tym samym nabierze praw do 300 plus.

300 plus wyprawka dla dziecka jest świadczeniem jednorazowym i przysługuje dzieciom tylko raz w roku.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

20 mln złotych na leczenie niepłodności. Które szpitale dostały dofinansowanie?

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *