5 KROKÓW DO SUKCESU I SZCZĘŚCIA WE WŁASNYM BIZNESIE

POZNAJ 5 SPRAWDZONYCH KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ CI TAK ZAPROJEKTOWAĆ WŁASNY BIZNES, BY PRZYNOSIŁ CI ZARÓWNO SUKCES, JAK I SZCZĘŚCIE.

W życiu przede wszystkim chcemy czuć się szczęśliwi. Warto o tym pamiętać projektując swój biznes, aby pośród starań o to, by zaistnieć na rynku i osiągnąć sukces, nie zgubić siebie. Oto 5 sprawdzonych kroków, które pomogą ci osiągnąć sukces i szczęście w biznesie.

Krok 1. Poznaj lepiej siebie – swoje mocne strony i potencjał

Największy sukces odnoszą w biznesie te osoby, które wykorzystują w pracy swoje mocne strony i robią to, co lubią! Wtedy czujemy się także szczęśliwi! Zanim rozpoczniesz własny biznes, warto poświęcić trochę czasu na to, aby poprzyglądać się sobie i odkryć swoje mocne strony i potencjał, aby to na nich właśnie budować swój sukces. Robiąc to, co kochasz będziesz najbardziej skuteczny i zarazem pełen radości. Steve Jobs miał talent do wydobywania z innych ich potencjału. Korzystając z kreatywności i innowacyjności umysłów swoich współpracowników tworzył przełomowe produkty Aple’a. A w czym ty jesteś dobry? Co lubisz robić? Jakie talenty widzą w tobie inni? Wypisz swoje mocne strony, skorzystaj z dostępnych na rynku kwestionariuszy osobowości i poproś swoich bliskich i współpracowników o informacje zwrotną jakie widzą w tobie mocne strony. Zaangażuj się całym sobą w obserwowanie siebie w działaniu już teraz. Zwracaj uwagę jakie ujawniają się w nim twoje naturalne talenty i mocne strony.

Krok 2. Odkryj czego naprawdę w życiu chcesz

Co jest dla ciebie ważne, co sprawia ci radość, co daje ci poczucie wpływu i sensu? Koniecznie musisz to odkryć i nazwać jeśli twój biznes ma dawać ci i sukces i szczęście. Nie ma sensu wspinać się po drabinie, jeśli jest ona przystawiona do niewłaściwej ściany. Cennej wskazówki udziela nam w tym zakresie dr Marshall Goldsmith, autor książki „Pozytywne nastawienie”. Pisze: „Prawdziwi ludzie sukcesu spędzają znaczną część swojego życia na angażowaniu się w działania, w wykonywaniu których znajdują szczęście i sens życia. Jedyną osobą, która może określić czym jest dla ciebie szczęście i co nadaje twojemu życiu sens, jesteś ty sam.” Do dzieła! Zrób listę swoich kluczowych wartości. Aby wyzwolić kreatywność i dotrzeć do swoich prawdziwych marzeń, wyobraź sobie, że masz nieograniczoną ilość pieniędzy i czasu. Czym byś się wtedy zajmował? Spisz wizję i nazwij co daje ci największe poczucie sensu i wpływu? Na rzecz jakiej idei angażujesz się całym sercem?

Krok 3. Wyzwól moc – sprawdź się w działaniu

Świetnie! Pierwsze dwa ważne kroki za tobą. Teraz czas przyjrzeć się temu jak możesz uczynić z tego biznes. Załóżmy, że twoją mocną stroną jest organizowanie. Masz do tego naturalny talent. Rodzinna impreza, wszystko na twojej głowie? Doskonale! Wiesz jak sprawić, żeby była udana a goście czuli się dopieszczeni. Uwielbiasz to robić i jest tylko pytanie, jak uczynić z tego biznes, na którym mógłbyś zarabiać tyle ile chcesz. Zaproś przynajmniej troje swoich przyjaciół i poszukajcie kreatywnych pomysłów! A potem, małymi krokami zacznij robić to, czego naprawdę pragniesz, to co cię kręci i cieszy. Przechodząc do działania, od razu weryfikujesz swoje pomysły, idee i nabierasz bezcennego doświadczenia. Nie przejmuj się, jeśli coś nie wychodzi. Traktuj to jako cenną lekcję jak czegoś nie robić, a nie jak porażkę. Ona nie istnieje, jest tylko doświadczenie, które możesz zdobyć, a które ogromnie zaprocentuje w prowadzeniu własnego biznesu. Nie czekaj, żeby podjąć działanie i nie wyolbrzymiaj problemów, które mogą się pojawić!

Krok 4. Koryguj kurs dzięki zdobytym doświadczeniom

Kiedy z myślenia przechodzisz w działanie, natychmiast pojawiają się nowe doświadczenia. Uczysz się jak coś robić, aby było efektywne oraz jakie działanie nie przynosi pożądanych rezultatów (i mam tu na myśli zarówno zewnętrzny sukces jak i wewnętrzne poczucie szczęścia). To pozwala ci natychmiast korygować kurs. Pamiętaj, że miarą prawdy jest efektywność. Jeśli coś działa, wspaniale, rób tak dalej. Jeśli nie, zmieniaj to od razu. Jak mówią twórcy wytwórni Pixar, która wprowadziła na rynek kinowy takie hity jak „Toy Story” i „Gdzie jest Nemo”, im szybciej zauważysz, że coś nie działa tak jak należy, tym lepiej, bo możesz od razu poszukać innych, efektywniejszych opcji. Zwróć też uwagę, czy robienie tego daje ci poczucie szczęścia. Jeśli zająłeś się organizowaniem przyjęć weselnych, możesz na przykład zauważyć, że jednak nie odpowiada ci ten rodzaj biznesu, bo wiąże się ze stale zajętymi weekendami, a jedną z twoich wartości jest spędzanie weekendów z rodziną. Koryguj kurs, aby podążać dokładnie tam, gdzie chcesz się znaleźć i żyć takim życiem jakiego pragniesz.

Krok 5. Ciesz się własną mocą i rozkwitem

Dziel się tym z innymi. Poznając siebie, odkrywając czego naprawdę w życiu chcesz, co ma dla ciebie sens i co sprawia, że czujesz się szczęśliwy i wreszcie wdrażając to w życie, metodą małych kroków, naturalnych dla każdego uczenia się prób i błędów szybko zauważysz jak bardzo się rozwinąłeś, jak bardzo nabierasz wewnętrznej mocy i przekonania, że wszystko jest możliwe. Nie przegap tego momentu! To jak tankowanie paliwa do samochodu, niezbędne, aby móc odbyć kolejną długą podróż. Nagradzaj się za każdy mały sukces i dziel z innymi tym, co masz najlepszego.

Źródło: Coaching.focus.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *