500 plus na każde dziecko od 1 lipca 2019

500 plus na każde dziecko – także dla samotnych matek!

Zmiany wejdą w życie jeszcze w 2019 roku

500 plus na każde dziecko, także dla samotnych matek – taką obietnicę złożył Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS. Zmiany w Programie 500 plus mają wejść w życie 1 lipca 2019 r. Jak zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska rząd dotrzyma terminu. 

500 plus na pierwsze dziecko

23 lutego podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił, że od 1 lipca 2019 rodzice będą mogli ubiegać się o świadczenie 500 plus na każde dziecko – także na pierwsze. Obietnica zmian i rozszerzenia świadczeń to element programu wyborczego PiS i jak podkreślał Kaczyński – to priorytet, który jako pierwszy zostanie wdrożony w życie.

„Mamy nowy program. Program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka! Damy radę, bo potrafimy dobrze rządzić, w przeciwieństwie do naszych przeciwników.” – mówił Kaczyński.

Do tej pory świadczenie 500 plus przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Pieniądze na pierwsze dziecko mogli dostać rodzice, u których dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekraczał 800 zł, a jeśli dziecko jest niepełnosprawne – 1200 zł. Od 1 lipca 2019 500 plus wypłacane będzie na każde dziecko – bez kryteriów dochodowych.

500 plus dla samotnych rodziców

Zdaniem wiceminister Beaty Szydło 500 plus to „symbol mądrej i nowoczesnej polityki prorodzinnej”. Jak mówiła podczas konwencji – to spełnienie oczekiwań Polaków. „Wiem, że dzięki niemu [500 plus – przyp. red.] wiele polskich rodzin mogło po raz pierwszy wyjechać z dziećmi na wymarzone wakacje, wiem, że dzięki temu posyłacie dzieci na dodatkowe zajęcia i wiem, że dzięki niemu lepiej dzieje się w waszych rodzinach”.

Jej zdaniem to spełnienie oczekiwań także samotnych matek, które do tej pory nie mogły liczyć na świadczenie 500 plus, jeśli nie były w stanie przedstawić sądowego zaświadczenia o alimentach i/lub dochód na członka rodziny przekraczał w rodzinie granicę 800 zł.

W świetle zapowiedzianych zmian, jak tłumaczyła z kolei w rozmowie z „Faktem” Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, planowane jest ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko. W praktyce oznacza to, że samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać zaświadczenia o ustalonych przez sąd alimentach.

Minister Rafalska zapewnia, że rząd dotrzyma zapowiadanego terminu realizacji świadczeń, czyli pieniądze 500 plus na każde dziecko trafią do rodzin od 1 lipca.

500 plus – zmiany w programie

Planowane zmiany 500 plus to także:

  • Podniesienie kryterium dochodowego (w świetle podwyżek płac minimalnych kryterium 500 plus ma wzrosnąć o 100 zł)
  • trzymiesięczny termin na złożenie wniosku o 500 plus w przypadku noworodka;
  • wprowadzenie regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica mającego do tej pory świadczenie 500 plus.
  • ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko (pierwsze dziecko)
  • Według zapowiedzi zmiany 500 plus wejdą w życie 1 lipca 2019 r.

In vitro – bez dofinansowania

Na pomoc finansową ze strony partii rządzącej nie mogą jednak liczyć pary, które chciałyby mieć dziecko, ale z powodu niepłodności nie mogą zajść w ciążę metodami naturalnymi. Nadal nie słychać i nic nie zapowiada, by rządowy program in vitro miał powrócić. Niepłodni mogą więc liczyć albo na pomoc samorządów miast, które zdecydowały się na refundację in vitro, albo na siebie i prywatny portfel. W Warszawie rusza program “Warszawa dla najmłodszych”, w ramach którego prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada podwyższenie dopłat do in vitro dla niepłodnych warszawiaków. Więcej o programie i wysokości świadczeń dla starających się o dziecko pisaliśmy TUTAJ. 

Źródło: polskatimes.pl

 

POLECAMY TAKŻE: Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia

Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia.

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *