500 plus na każde dziecko od 1 lipca 2019

500 plus na każde dziecko – także dla samotnych matek!

Zmiany wejdą w życie jeszcze w 2019 roku

500 plus na każde dziecko, także dla samotnych matek – taką obietnicę złożył Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS. Zmiany w Programie 500 plus mają wejść w życie 1 lipca 2019 r. Jak zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska rząd dotrzyma terminu. 

500 plus na pierwsze dziecko

23 lutego podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił, że od 1 lipca 2019 rodzice będą mogli ubiegać się o świadczenie 500 plus na każde dziecko – także na pierwsze. Obietnica zmian i rozszerzenia świadczeń to element programu wyborczego PiS i jak podkreślał Kaczyński – to priorytet, który jako pierwszy zostanie wdrożony w życie.

„Mamy nowy program. Program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka! Damy radę, bo potrafimy dobrze rządzić, w przeciwieństwie do naszych przeciwników.” – mówił Kaczyński.

Do tej pory świadczenie 500 plus przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Pieniądze na pierwsze dziecko mogli dostać rodzice, u których dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekraczał 800 zł, a jeśli dziecko jest niepełnosprawne – 1200 zł. Od 1 lipca 2019 500 plus wypłacane będzie na każde dziecko – bez kryteriów dochodowych.

500 plus dla samotnych rodziców

Zdaniem wiceminister Beaty Szydło 500 plus to „symbol mądrej i nowoczesnej polityki prorodzinnej”. Jak mówiła podczas konwencji – to spełnienie oczekiwań Polaków. „Wiem, że dzięki niemu [500 plus – przyp. red.] wiele polskich rodzin mogło po raz pierwszy wyjechać z dziećmi na wymarzone wakacje, wiem, że dzięki temu posyłacie dzieci na dodatkowe zajęcia i wiem, że dzięki niemu lepiej dzieje się w waszych rodzinach”.

Jej zdaniem to spełnienie oczekiwań także samotnych matek, które do tej pory nie mogły liczyć na świadczenie 500 plus, jeśli nie były w stanie przedstawić sądowego zaświadczenia o alimentach i/lub dochód na członka rodziny przekraczał w rodzinie granicę 800 zł.

W świetle zapowiedzianych zmian, jak tłumaczyła z kolei w rozmowie z „Faktem” Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, planowane jest ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko. W praktyce oznacza to, że samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać zaświadczenia o ustalonych przez sąd alimentach.

Minister Rafalska zapewnia, że rząd dotrzyma zapowiadanego terminu realizacji świadczeń, czyli pieniądze 500 plus na każde dziecko trafią do rodzin od 1 lipca.

500 plus – zmiany w programie

Planowane zmiany 500 plus to także:

  • Podniesienie kryterium dochodowego (w świetle podwyżek płac minimalnych kryterium 500 plus ma wzrosnąć o 100 zł)
  • trzymiesięczny termin na złożenie wniosku o 500 plus w przypadku noworodka;
  • wprowadzenie regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica mającego do tej pory świadczenie 500 plus.
  • ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko (pierwsze dziecko)
  • Według zapowiedzi zmiany 500 plus wejdą w życie 1 lipca 2019 r.

In vitro – bez dofinansowania

Na pomoc finansową ze strony partii rządzącej nie mogą jednak liczyć pary, które chciałyby mieć dziecko, ale z powodu niepłodności nie mogą zajść w ciążę metodami naturalnymi. Nadal nie słychać i nic nie zapowiada, by rządowy program in vitro miał powrócić. Niepłodni mogą więc liczyć albo na pomoc samorządów miast, które zdecydowały się na refundację in vitro, albo na siebie i prywatny portfel. W Warszawie rusza program “Warszawa dla najmłodszych”, w ramach którego prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada podwyższenie dopłat do in vitro dla niepłodnych warszawiaków. Więcej o programie i wysokości świadczeń dla starających się o dziecko pisaliśmy TUTAJ. 

Źródło: polskatimes.pl

 

POLECAMY TAKŻE: Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia

Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia.

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *