Jakie warunki muszą spełniać pary, by na terenie Konfederacji Szwajcarskiej móc wykonać zabieg sztucznego zapłodnienia, jaka jest cena in vitro w Szwajcarii oraz jakie są obostrzenia?
W 2009 roku w Szwajcarii ponad 6300 par starało się powiększyć rodzinę za pomocą metody in vitro. Wykonano 10 400 cykli zabiegowych, z czego 1/3 zakończyła się sukcesem. Spośród 1628 porodów, 1891 to narodziny zdrowych dzieci, z których prawie jedna trzecia to przyjście na świat bliźniaków. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny Szwajcarii. W roku 2014 łączna liczba urodzeń dzieci poczętych tą metodą przekroczyła 5 milionów.
Jakie warunki muszą spełniać pary
- Zabieg może być wykonany tylko w przypadku, gdy stosowanie innych metod nie przyniosło rezultatu lub gdy niebezpieczeństwa przekazania dziecku ciężkiej, nieuleczalnej choroby nie można w inny sposób uniknąć;
- Oboje partnerów (małżonków) muszą wyrazić zgodę na zabieg i wypełnić stosowne oświadczenie;
- Zapłodnione pozaustrojowo mogą być maksymalnie 3 komórki jajowe;
- Zabieg może być wykonany tylko przez uprawnionych do jego wykonania lekarzy;
- Partnerzy muszą wykonać test na obecność wirusa HIV, wyniki testów muszą być negatywne;
- Kobieta musi być zaszczepiona przeciw różyczce lub posiadać przeciwciała, co zostanie potwierdzone stosownym badaniem;
- Kobieta nie może być starsza niż 40 lat;
- Sperma może pochodzić od obcego dawcy tylko w przypadku, gdy partnerzy zawarli związek małżeński i partner jest bezpłodny. Dziecko po ukończeniu 18. roku życia ma prawo poznać tożsamość biologicznego ojca. Urząd poinformuje również dawcę o próbie zdobycia informacji przez dziecko.
Zgodnie z Ustawą o Medycynie Reprodukcyjnej zakazane są:
- Dawstwo komórek jajowych,
- Macierzyństwo zastępcze (surogacja),
- Dawstwo embrionów,
- Zamrażanie embrionów,
- Diagnostyka przedimplantacyjna.
Jakie koszty przejmuje Kasa Chorych?
- Koszty przygotowania pary do zabiegu, jego przeprowadzenia oraz koszty leków różnią się w zależności od wybranego ośrodka oraz konkretnego przypadku konkretnej pary, są jednak wysokie. Lekarz prowadzący w trakcie pierwszej wizyty przekazuje parze kompleksowe i szczegółowe informacje o przewidywanych kosztach zabiegu.
- Kasa Chorych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego pokrywa koszt badań obojga partnerów, które mają ustalić przyczynę niepłodności, oraz koszty hormonoterapii (trwającej do jednego roku).
- Inseminacja wewnątrzmaciczna jest w pełni finansowana przez obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Refundowane są jednak maksymalnie trzy cykle zabiegowe.
Zabiegi ICSI oraz IVF nie są refundowane
Koszt jednego cyklu zabiegowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu to 3500 franków. Do tego dochodzą koszty stymulacji hormonalnej (500-2000 franków). W Szpitalu Uniwersyteckim w Brnie łączny koszt zabiegu to 7000 franków. Za ewentualne zamrożenie zarodków trzeba zapłacić dodatkowo ok. 1800 franków.
W Szwajcarii w 11 kantonach istnieje 26 ośrodków uprawnionych do wykonywania zabiegu. Dokładna lista ośrodków dostępna jest TUTAJ
Ponieważ koszty zabiegu w Szwajcarii są tak wysokie, nie dziwi fakt, że wiele par szuka pomocy poza granicami kraju. Statystycznie 10 proc. par, które starają się o dziecko metodą nienaturalną, kieruje się do klinik w innych krajach europejskich. Za taką decyzją przemawiają nie tylko korzystniejsze ceny, lecz także mniej restrykcyjne przepisy, które obowiązują w innych krajach.
Opracowanie w oparciu o: www.swissmom.ch/ www.ch.ch/de/ www.familienleben.ch/
Opracowała: Ilona Turowska – Z wyboru i zamiłowania jestem germanistką. Uwielbiam język niemiecki, kulturę oraz sztukę państw niemieckojęzycznych. Studia wybrałam w pełni świadomie i nie żałuję tej decyzji. Odkąd tylko pamiętam moją partnerką w życiu jest muzyka, przeważnie funky, jazz i rock, ale nie stronię od innych gatunków. W wolnych chwilach gram na gitarze basowej. Jestem otwarta na nowe znajomości, cenię ludzi odpowiedzialnych i cieszących się swoimi pasjami. Nieodzownym elementem mojego planu dnia są również treningi. Ćwiczę głównie w domu, ale urozmaicam aktywność spacerami, pływaniem czy wizytami na siłowni. Prowadzę także blog o tematyce fitness z recenzjami kosmetyków, przepisami i ciekawostkami. Wieczorami lubię usiąść w wygodnym fotelu i zagłębić się w lekturze lub wyskoczyć na seans do kina.
Dodaj komentarz