AMH i starania o ciążę

AMH bez tajemnic: niskie, wysokie, szanse na ciążę

Rezerwa jajnikowa jest jednym z ważnych wyznaczników kobiecej płodności. Wpływa na nią wiek, ale też wiele innych czynników, m.in. nasz styl życia. Jakich informacji dostarcza nam badanie AMH? Czy przy niskim wyniku para ma szasnę na spontaniczną ciążę? Na te i wiele innych pytań w naszym nowym cyklu spotkań „Porozmawiajmy o płodności” odpowiedzieli specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości – dr n. med. Jakub Wyroba oraz dr Krzysztof Mirocki z Kliniki KrakOVI.

Jakie czynniki przyczyniają się do zmniejszenia rezerwy jajnikowej?

Kobieta rodzi się z pewną pulą komórek jajowych. Wraz z dojrzewaniem płciowym i ogólnie pojętym wiekiem w sposób naturalny rezerwa ta ulega zmniejszeniu. Niestety, nieraz sami przyczyniamy się do przyśpieszenia tego negatywnego z punktu widzenia płodności procesu.

Bardzo dobrze udokumentowanym czynnikiem zmniejszającym całościowo potencjał rozrodczy, jak i rezerwę jajnikową, jest palenie papierosów. Mamy bardzo dużo publikacji mówiących o ograniczeniu płodności zarówno u palaczek, jak i u palaczy. Bardzo szeroką literaturę ma również wpływ otyłości na potencjał rozrodczy, rezerwę jajnikową, dojrzewanie pęcherzyków. Nasze pacjentki o podwyższonym wskaźniku BMI staramy się zachęcać do redukcji wagi. Pomagają w tym specjaliści w zakresie dietetyki – mówi doktor Jakub Wyroba.

W którym momencie diagnostyki niepłodności trzeba wykonać badanie AMH?

Badanie AMH służy do podstawowej oceny rezerwy jajnikowej. Na jego podstawie można do pewnego stopnia ocenić szansę na zajście kobiety w naturalną, spontaniczną ciążę.

Nie ma sensu wykonywania badania AMH u każdej kobiety. Czasem pojawiają się osoby, które nie mając problemu z zajściem w ciążę, chcą wykonać AMH z własnej ciekawości. Nie zaleca się tego. Natomiast jeśli mamy do czynienia z parą, która ma problem z płodnością, czyli przez rok pomimo regularnego współżycia nie udaje się uzyskać ciąży, bądź mamy do czynienia z kobietą, która ma nieregularne cykle sugerujące zaburzenia jajeczkowania, to jest czas na zrobienie badania AMH – wyjaśnia doktor Krzysztof Mirocki.

Jak interpretować wyniki badania AMH?

Według uniwersalnej definicji prawidłowy poziom AMH mieści się w zakresie 1,4 a 4,5 ng/ml. Niższy wynik oznacza zmniejszoną rezerwę jajnikową. Nieprawidłowy może być też bardzo wysoki współczynnik – często bowiem wskazuje na występowanie zespołu policystycznych jajników. W interpretacji wyniku badania AMH trzeba też wziąć pod uwagę wiek kobiety.

Wiek jest o tyle istotny, że ta sama rezerwa jajnikowa u kobiety młodej będzie oznaczała większe szanse na ciążę niż u pacjentki, która już taka młoda nie jest. Wraz z wiekiem zmniejsza się bowiem ilość prawidłowych komórek jajowych. Czyli ten odsetek owulacji z prawidłowymi komórkami jajowymi wraz z wiekiem się zmniejsza. To jest problem, przez który m.in. pomimo dobrej rezerwy jajnikowej, prawidłowego AMH, trudność z zajściem w ciążę narasta wraz z wiekiem – tłumaczy doktor Mirocki.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Komórki jajowe 40-latek odmłodzone o 20 lat. Przełomowe badanie!

 

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *