Problemy z plemnikami i nieudane in vitro. Starać się dalej czy odpuścić? Odpowiada dr Robert Gizler

Niska jakość nasienia to częsta przyczyna niepłodności partnerskiej. Choć do zapłodnienia potrzebny jest tylko jeden plemnik, to gdy w ejakulacie jest ich mało, trudno znaleźć ten prawidłowo zbudowany. Co może poprawić jakość nasienia? Jak długo starać się i z jakich metod korzystać? Na pytanie Czytelniczki odpowiada dr Robert Gizler, ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności w klinice InviMed we Wrocławiu.

 

„Ponoć wystarczy jeden dobry plemnik, ale u nas tych dobrych za bardzo nie ma. Zarodki mamy, nawet dają radę do piątej doby, ale są 2BB. Mieliśmy trzy transfery, w tym taki dwóch zarodków, ale nic z tego nie wyszło, oprócz mojego płaczu i doła u męża. Lekarz mówi, żeby jeszcze spróbować podejść do jednego cyklu, ale nie wiem, czy nasz upór, żeby mieć biologiczne dziecko ma jeszcze sens, może trzeba zrobić inseminację z nasieniem dawcy i mieć to z głowy, ale to bardzo trudna decyzja. Nie wiem, co jeszcze może pomóc? A może powinniśmy poszukać dobrego androloga, żeby spróbować poprawić to nasienie?”

Odpowiada dr Robert Gizler, ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.

 

 

 

Niestety, im mniejsza ilość plemników w nasieniu, tym mniejsze szanse na trafienie na plemnik prawidłowy. Dzięki procedurom selekcji plemników (od ICSI przez IMSI do hbIMSI) mamy możliwość poszukania tego, który wygląda najlepiej i daje nam największe szanse na prawidłowe zapłodnienie. Warto skorzystać z konsultacji embriologicznej. Perspektywa embriologa może pomóc w zrozumieniu sytuacji.

Konsultacja embriologiczna – dla kogo i kiedy warto z niej skorzystać? Rozmowa z dr Martą Wojciechowską

Można też spróbować poprawić wyjściową jakość nasienia dzięki leczeniu andrologicznemu, ale szanse na powodzenie takiej terapii zależą od przyczyny choroby i od ciężkości uszkodzenia. Jeśli Pacjent nie przechodził jeszcze konsultacji andrologicznej, oczywiście warto, by skonsultował swoje wyniki ze specjalistą.

Ciągle więc mówimy tylko o prawdopodobieństwie uzyskania zdrowego zarodka, a sam zarodek jest wypadkową jakości zarówno plemników, jak i komórek jajowych. Dopóki udaje się uzyskać zarodki o prawidłowej budowie, kwalifikujące się do transferu, dopóty są szanse na uzyskanie ciąży.

Skorzystanie z nasienia z banku rozważamy dopiero na samym końcu, w sytuacjach, w których w ogóle nie udaje się uzyskać zarodków i jako jedyną przyczynę niepowodzenia można uznać czynnik męski.

 

POLECAMY PŁODNOŚĆ TV:  Niepłodność męska i wizyta u androloga. Rozmowa z dr. Piotrem Dzigowskim

Niepłodność męska i wizyta u androloga. Rozmowa z dr. Piotrem Dzigowskim

 

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *