ASMR – oto niesamowity sposób na relaks, sen i… ciążę!

Nadmiar spraw, które musisz zrobić, przytłacza Cię? Poznaj ASMR – technikę, która pozwoli ci się zrelaksować, rozluźnić i pobudzić płodność.

Czym jest ASMR?

ASMR (ang. autonomous sensory meridian response) to zjawisko powstające na skutek bodźców słuchowych, dotykowych, wizualnych, a nawet zapachowych, w wyniku którego odczuwa się przyjemne mrowienie na głowie, szyi oraz plecach, a także odprężenie, poprawę nastroju oraz senność. 

Przez wielu ASMR nazywane jest orgazmem głowy, gdyż różnego rodzaju bodźce stymulują uwalnianie tych samych hormonów, które wytwarzane są podczas orgazmu, czyli: endorfiny, serotoniny, dopaminy i oksytocyny.

Warto jednak podkreślić, że ASMR nie jest doświadczeniem o charakterze erotycznym, a tylko sprowadza się do silnych odczuć i stanu głębokiej relaksacji (można porównać ten stan do odczuć po orgazmie – rozluźnione mięśnie, odprężenie).

Odczucia te można podzielić na dwie grupy:

  • odczucia fizyczne – mrowienie, dreszcze, fale na ciele (głowa, okolice głowy, a także dreszcze wędrujące wzdłuż kręgosłupa),
  • odczucia psychologiczne – spokój, zrelaksowanie, komfort, przyjemność, senność, euforia, szczęście.

ASMR jest świetnym sposobem na relaks, odprężenie i dobry sen. Dlatego, metoda ta jest zalecana także osobom niepłodnym, będącym w takcie starań o dziecko. To właśnie dzięki tym sesjom, pod wpływem bodźców, które mózg odbiera jako bezpieczne i godne zaufania, uruchomione zostają pokłady endorfin (hormonów szczęścia). Te z kolei stymulują dopaminę, która umożliwia rozpoznanie i skoncentrowanie się na rzeczach i procesach, które wyzwalają endorfiny. Kolejnym stymulowanym hormonem jest oksytocyna, która zwiększenie zadowolenia, zmniejsza stres i strach, daje uczucie satysfakcji i dobre samopoczucie. To za jej przyczyną na ciele odczuwalne jest mrowienie – skutecznie zwiększa wrażliwość receptorów. Podczas ASMR wyzwalana jest także serotonina, która podobnie jak pozostałe, zwiększa poczucie komfortu, a także ułatwia zasypianie.

Co ważne, każdy ma inne, indywidualne odczucia na dane bodźce. Ponadto, nie wszyscy mogą odczuwać ASMR. Związane jest to z indywidualnym progiem dla bodźców, które wywołują odczucia. Oprócz tego na wyzwalacze i ich odczuwanie wpływ mogą mieć także czynniki takie jak: dieta, środowisko, toksyny, leki i wiele innych. 

Jak w praktyce wygląda ASMR?

ASMR zostało spopularyzowane dzięki sesjom udostępnianym na platformie YouTube. Sesje są bardzo popularne – niektóre filmy mają ponad 2 miliony wyświetleń, a liczba odsłon stale rośnie! Na kanałach prowadzących znajduje się wiele 20-minutowych (i dłuższych) filmików, z których każdy ma własny scenariusz i zakłada skupienie się na konkretnych bodźcach (wyzwalaczach).

Wśród sesji znajdują się takie, które skupiają się na bodźcach słuchowych – delikatny, powolny, monotonny szept o ciepłej barwie głosu, dmuchanie, szeleszczenie, muskanie, pukanie itp.

Wykorzystywane są także bodźce wzrokowe – powolne ruchy rąk, monotonna gestykulacja, przenikliwe spojrzenia, kolorystyka otoczenia itp. Specyficzną formą są także filmiki tzw. role-playing, które polegają na odtworzeniu scen z życia, np. wizyta w gabinecie stomatologicznym, u kosmetyczki, w gabinecie kosmetycznym czy SPA. Co ciekawe, także w podczas tych sesji, mimo że są odgrywane przez prowadzącego, wielu oglądających (bądź słuchających) odczuwa ASMR.

Czemu ASMR ułatwia zajście w ciążę?

Należy podkreślić, że kobiety długo starające się o dziecko mogą żyć w nieustannym napięciu, mieć niską samoocenę, a także żyć w przewlekłym stresie. Taki stan może utrudniać poczęcie dziecka i być traktowany jako „naturalna antykoncepcja”. 

Nadmierna produkcja kortyzolu przekłada się na obniżenie produkcji folikulotropiny (FSH) i lutropiny (LH), co prowadzi także do obniżenia poziomu progesteronu, testosteronu i estrogenów – hormony te mają wpływ na dojrzewanie jajeczka oraz jego zapłodnienie i zagnieżdżenie.

Ponadto, przedłużające się, bezowocne starania o dziecko wywołują napięcia, które mogą prowadzić do zaburzeń cyklu – stres może zatrzymać owulację (i miesiączkę), a także prowadzić do wytworzenia tzw. agresywnego śluzu, który unieruchamia plemniki i obniżenia poziomu progesteronu potrzebnego do zagnieżdżenia się zarodka.

Także u mężczyzn borykających się z niepłodnością stwierdza się wysoki poziom kortyzolu. To z kolei obniża poziom testosteronu, co skutkuje słabą jakością nasienia. Z badań wynika, że przewlekły stres może zaburzać wydzielanie hormonu uwalniającego hormon luteinizujący, przez co spermatogeneza zmniejsza się bądź może nawet ulec zatrzymaniu. 

Badania przeprowadzone w  Stanach Zjednoczonych w  okresie 1999-2005 udowodniły, że liczba przebytych sytuacji stresowych wpływa na liczbę plemników zawartych w mililitrze nasienia. Stres powodował również pogorszenie ruchliwości plemników, a także zwiększał liczbę plemników o nieprawidłowej budowie.

Dlatego też ASMR to dobra metoda na poprawienie komfortu życia osób borykających się z niepłodnością. Relaks, odprężenie i podwyższenie hormonów m.in. endorfin, serotoniny, oksytocyny oraz dopaminy jest korzystne dla osób starających się o dziecko. Dzięki takim metodom nie tylko przywrócisz równowagę hormonalną w organizmie, ale również poprawisz funkcjonowanie całego organizmu, a także wpłyniesz korzystanie na samopoczucie. 

Filmy ASMR, które wprawią cię w doskonały stan:

czytaj dalej >>>

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *