Starasz się o dziecko? Dowiedz się, jakie badania zrobić przed ciążą

Starasz się o dziecko? Dowiedz się, jakie badania zrobić przed ciążą

Podjęliście decyzję o powiększeniu rodziny? To świetna wiadomość! Przed Wami długo wyczekiwany, nowy etap w życiu, a jak wiadomo, do ważnych momentów warto się przygotować. Aby to zrobić, przed zajściem w ciążę wykonaj poniższe badania. Warto wcześniej skupić się nie tylko na płodności, ale także kondycji całego organizmu.

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu matki i dziecka. Nie tylko tworzy się i rozwija nowe życie, ale również dotychczasowe życie kobiety zmienia się o 360 stopni. Przygotowania podjęte przed zajściem w ciążę są kluczowe – dzięki zmianie diety, wprowadzeniu suplementacji, odstawieniu szkodliwych używek, a także wprowadzeniu zdrowego trybu życia, ciąża będzie dla Ciebie czasem spokoju i radosnego oczekiwania. Długo czekaliście na tego malucha, dlatego aby zapewnić sobie i dziecku zdrowie, warto jeszcze pomyśleć o wykonaniu podstawowych i specjalistycznych badań medycznych. W ciąży organizm szaleje, dlatego lepiej wcześniej zadbać o jego kondycję, a także wykluczyć wszelkie zmiany i nieprawidłowości. Zadbaj o siebie zanim pod Twoim sercem pojawi się drugie – mniejsze, które od samego początku potrzebuje Twojej troski!

Jakie badania zrobić przed ciążą? – badania podstawowe 

Planowanie ciąży powinno być również związane z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu.

Podstawowe badania wykonywane z krwi i moczu pozwolą ocenić ogólną kondycję organizmu i co ważniejsze uniknąć komplikacji, a nawet utracie ciąży.

Aby je wykonać należy posiadać odpowiednie skierowanie i w wyznaczonym dniu udać się do gabinetu zabiegowego w celu pobrania krwi i oddania próbki moczu. Badania podstawowe może zlecić również Twój lekarz ginekolog, którego podczas wizyty poinformujesz o planowaniu ciąży.

Oto podstawowa lista badań przed ciążą:

1. Morfologia krwi 

Określa ilości i jakości składników krwi. To bardzo ważne badanie wykrywające anemię (niedokrwistość), która może utrudniać zajście w ciążę. Umożliwia także wykrycie stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń krzepliwości krwi.

2. Badanie ogólne moczu 

Dzięki niemu dowiesz się, czy w Twoim organizmie i układzie moczowym nie ma infekcji, które w czasie ciąży mogą być bardzo niebezpieczne – mogą spowodować nawet utratę ciąży!

3. Badanie grupy krwi 

Wykonywane u obojga partnerów w celu wykrycia konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny występuje, gdy ciężarna ma grupę krwi inną niż dziecka – najczęściej Rh–, a dziecko Rh+. Krew dziecka przedostająca się do krwi matki sprawia, że organizm matki traktuje ją jako intruza i zaczyna zwalczać płód. Konflikt serologiczny jest bardzo groźny i prowadzi do choroby hemolitycznej, jednak w przypadku wykrycia konfliktu lekarze mają możliwość kontroli płodu i podając leki zapobiegają powstawaniu przeciwciał u matki.

4. TSH 

To bardzo ważne badanie, gdyż nieprawidłowe działanie tarczycy może uniemożliwiać zajście w ciążę, a nawet powodować niepłodność! TSH to hormon przysadki regulujący poziom hormonów tarczycy. Nieprawidłowo działająca tarczyca jest również częstą przyczyną poronień.

5. Glukoza 

Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może utrudniać zajście w ciążę, a już w jej trakcie może powodować niebezpieczne komplikacje. Badanie glukozy wykonywane jest na czczo poprzez pobranie krwi przeważnie z palca u dłoni.

Wykonaj także badania w kierunku chorób zakaźnych!

Badania w kierunku chorób zakaźnych umożliwiają uniknięcie przekazania tej choroby dziecku. Osoby, które chorowały, na którąś z tych chorób mogą być nosicielami danego wirusa. Badania pozwalają wykryć przeciwciała powiązane z określonymi chorobami, takim jak: WZW B, toksoplazmoza, różyczka, HIV i cytomegalia.

Niestety, każda z tych chorób może być bardzo niebezpieczna dla płodu – nie tylko uszkodzić go, ale również doprowadzić do poronienia.

Jeśli zastanawiasz się, jakie badania zrobić przed ciążą, to z pewnością warto wykonać również badania w kierunku powyższych chorób zakaźnych.

Pamiętaj także o badaniach ginekologicznych!

Aby ciąża przebiegała prawidłowo należy również wykonać badania ginekologiczne. Większość z nich to badania, które każda kobieta, bez względu na to, czy planuje zajście w ciążę czy nie, powinna wykonywać przynajmniej raz w roku.

Umożliwia to poznanie kobiecie kondycji swoich narządów rodnych na długo przed zajściem w ciążę.

Oto lista badań ginekologicznych, do wykonania przed ciążą:

  • badanie ginekologiczne i USG dopochwowe – dzięki nim ginekolog oceni stan jajników, jajowodów oraz macicy.
  • cytologia – badanie umożliwia sprawdzenie stanu szyjki macicy pod kątem zakażeń i stanów nowotworowych we wczesnym stadium.
  • USG piersi – badanie umożliwia wykrycie wszelkich zmian w obrębie piersi i węzłów chłonnych.
  • badania genetyczne – takie badanie jest wskazane głównie u kobiet po 35 roku życia, a także w przypadkach, gdy w rodzinie kobiety bądź partnera wystąpiły wady genetyczne.

Planowanie ciąży – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli chcesz zapewnić sobie i dziecku bezpieczeństwo i zdrowie możesz wykonać również badania dodatkowe. Z pewnością jednym z nich będzie badanie stomatologiczne – należy pamiętać, że ciąża to czas, w którym niektórych zabiegów stomatologicznych nie można wykonywać.

Niewyleczone zęby mogą być powodem komplikacji w ciąży, a także przedwczesnego porodu!

Planując ciążę pamiętaj również o odstawieniu antykoncepcji na kilka miesięcy przed, gdyż organizm musi powrócić do naturalnego rytmu. Muszą to być co najmniej 3 miesiące (najlepiej 6 miesięcy), gdyż w przeciwnym wypadku ciąża zaraz po zaprzestaniu stosowania tych środków może być zagrożona.
Warto pomyśleć również o szczepieniach. Jeśli badanie w kierunku chorób zakaźnych wykazało, że nie masz odporności na różyczkę i WZW typu B – warto się na nie zaszczepić. Po szczepionce przeciwko wirusowi różyczki należy odczekać 3 miesiące zanim podejmie się ponowne starania związane z ciążą. Po szczepionce przeciwko wirusowi WZW B należy odczekać miesiąc po każdej dawce.

Jeśli macie problemy z zajściem w ciążę mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia – spermiogram.

Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena płodności mężczyzny, a także ewentualne wykluczenie, czy problem z zajściem w ciążę nie leży po stronie partnera.

Więcej informacji na: www.familie.pl

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Badania i normy: Estradiol, tajemnica szczęścia kobiety

Badania i normy: Testosteron, nie tylko męska sprawa

Badania, normy, wyniki: FSH, bardzo ważny hormon płodności

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *