Wartość AMH podczas starań o ciążę

Badanie AMH i jego znaczenie podczas starań o ciążę. Rozmowa z doktor Moniką Szymańską

Badanie AMH i jego znaczenie podczas starań o ciążę. Rozmowa z doktor Moniką Szymańską

Badanie AMH daje lekarzowi ważną informację o rezerwie jajnikowej – pomaga określić potencjał do zajścia w ciążę. O tym, jaką rolę odgrywa to badanie w leczeniu niepłodności rozmawiamy z doktor Moniką Szymańską z kliniki FertiMedica w Warszawie. Specjalistka wyjaśniła m.in., jak często wykonywać badanie AMH, jakie czynniki mogą zaburzać jego wynik, ale też w jakich okolicznościach niskie AMH stanowi bezpośrednie wskazanie do in vitro. Zapraszamy do obejrzenia nagrania!

Jaką rolę odgrywa badanie AMH w diagnostyce niepłodności?

Kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. Z wiekiem naturalną koleją rzeczy liczba ta się zmniejsza. AMH, czyli hormon antymüllerowski, pozwala na określenie rezerwy jajnikowej. Ułatwia on segregację pęcherzyków, które będą wzrastać w danym cyklu. Stężenie hormonu AMH daje specjalistom miarodajną informację o tym, ile tych pęcherzyków pozostało w jajniku.

Badanie AMH daje nam ważną informację o rezerwie jajnikowej. Wskazuje, ile komórek jajowych jeszcze nam zastało. Nie mówi natomiast nic o ich jakości. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość komórek jajowych jest wiek kobiety. Jednak znaczenie odrywają też m.in. przyjmowane leki czy choroby ogólnoustrojowe. Wskaźnik AMH mówi nam o potencjale zajścia w ciążę. Nie mówi jednak o szansach na ciążę – tutaj bowiem w grę wchodzi cała masa różnych czynników – mówi doktor Monika Szymańska.

 Czy poziom witaminy D ma wpływ na wynik AMH?

Suplementacja witaminą D3 w okresie od października do końca kwietnia ma ogromne znaczenie u wszystkich – nie tylko u pań starających się o ciążę. Przy prawidłowym stężeniu tej witaminy w organizmie, zalecana dawka wynosi 2000 j.m.

Witamina D3 zdaje się polepszać wynik AMH i spowalniać utratę pęcherzyków jajnikowych. Wstępnie warto sprawdzić, jakie jest stężenie tej witaminy w organizmie. Prawidłowe to 30-50 ng/ml, nie ma potrzeby utrzymywać wyższych wartości. Jeśli jest za niskie, dawkę suplementu warto zwiększyć do 3000, 4000, a nawet 6000 j.m. – wyjaśnia doktor Szymańska.

O czym świadczy bardzo wysokie stężenie AMH?

Wynik AMH na poziomie 6-9 może świadczyć o wysokiej rezerwie jajnikowej. W takiej sytuacji jest to czynnik pozytywny. Zdarza się jednak, iż tak wysokie AMH stanowi objaw zespołu policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników to nie tylko duża ilość pęcherzyków, ale też czynniki wpływające na ich funkcję. Często występują wtedy hiperandrogenemia, zaburzenia miesiączkowania i owulacji. Samo AMH nie jest tutaj kryterium. Natomiast oprócz PCOS nie ma innych chorób wpływających na wysoki poziom AMH. Jeśli zespół ten zostanie wykluczony w badaniach, pacjentka najwyraźniej ma po prostu wysoką rezerwę jajnikową – tłumaczy doktor Monika Szymańska.

 

Więcej rozmów ze specjalistami leczenia niepłodności na PłodnośćPL TV 

PłodnośćPL TV na Youtube

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *