Badanie nasienia bez próbki nasienia – czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Lekarze z Uniwersytetu Toho w Japonii stworzyli model predykcyjny AI, który jest w stanie wykryć niepłodność męską bez analizy próbki nasienia.
Model AI opracowany został przez zespół prof. Hideyuki Kobayashiego i opisany w brytyjskim czasopiśmie naukowym Scientific Reports.
Jest w stanie jedynie na podstawie poziomu hormonów we krwi ocenić ryzyko niepłodności u mężczyzn. Dokładność badania określa się na poziomie 74 proc., a w przypadku azoospermii nieobturacyjnej – na 100 proc. Po zastosowaniu niezbędnych ulepszeń model AI może zostać podstawowym badaniem płodności męskiej, które zastąpi analizę nasienia.
Azoospermia to całkowity brak plemników w nasieniu. Azoospermia nieobturacyjna związana jest z uszkodzeniem czynności jąder, co może być powodem m.in.: wad jąder, zaburzeń hormonalnych, stosowania niektórych leków.
Jak AI bada nasienie?
Model Sztucznej Inteligencji posiada wgrane normy objętości nasienia, stężenia i ruchliwości plemników na podstawie wytycznych WHO i porównuje je z danymi poszczególnych pacjentów. Uwzględnia także poziom wielu hormonów, m.in. T/E2, LH, FSH.
Wgrane oprogramowanie o nazwie Prediction One dostępne jest obecnie wyłącznie na rynku japońskim.
Materiałem diagnostycznym jest wyłącznie krew pacjenta, bez konieczności pobierania nasienia.
Dokładność modelu
Przy tworzeniu modelu wykorzystane zostały próbki 3662 pacjentów, którzy w latach 2011-2020 w celu wykrycia niepłodności zostali poddani badaniom nasienia oraz badaniom hormonalnym (LH, FSH, PRL, E2 i testosteronu).
Następnie naukowcy przetestowali AI na danych 188 pacjentów w 2021 r., u których dokładność wyniosła ok. 58 proc. W 2022 roku dokładność z wykorzystaniem danych 166 pacjentów wyniosła około 68 proc.
W przypadku azoospermii nieobturacyjnej 100-procentową dokładność można było przewidzieć zarówno w 2011, jak i 2022 roku.
Stworzony przez zespół prof. Kobayashiego model ma jednak słabe strony. Nie jest w stanie odróżnić azoospermii, oligozoospermii, astenozoospermii, teratozoospermii i normozoospermii od poziomów hormonów w surowicy.
Prof. Hideyuki Kobayashi mówi: Ten model predykcyjny AI jest przeznaczony wyłącznie jako podstawowy etap badań przesiewowych przed badaniem nasienia i chociaż nie zastępuje badania nasienia, można go łatwo wykonać w placówkach innych niż te specjalizujące się w leczeniu niepłodności.
Trwają prace nad rozwinięciem i udoskonaleniem oprogramowania tak, by model mógł być stosowany komercyjnie w placówkach zdrowia.
Źródło: https://www.eurekalert.org/news-releases/1052087?
Fot. pixabay.com/geralt
Dodaj komentarz