Termin porodu - sposoby obliczania

Ile trwa ciąża – ile tygodni ma?

Ile trwa ciąża – ile tygodni ma?

Na to pytanie większość kobiet bez wahania odpowiada: ciąża trwa 40 tygodni, czyli 9 miesięcy. Nie do końca. Wiele przyszłych mam nie wie także, kiedy zaczyna się ciąża, jak obliczyć termin porodu oraz dlaczego ciąża liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Podpowiadamy, ile trwa ciąża – ile tygodni ma,  jak określić początek ciąży i obliczyć termin porodu.

Test pokazał dwie kreski, a badanie beta hCG potwierdziło, że jesteś w ciąży? Zapewne zastanawiasz się, który to tydzień ciąży oraz kiedy wypada termin porodu. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć datę porodu oraz chcesz wiedzieć, ile trwa ciąża, w której już jesteś, mamy dla ciebie podpowiedź. 

Obliczanie terminu porodu ułatwiają metody wyliczania daty porodu, do których potrzeba kilku danych, a są to m.in: pierwszy dzień ostatniej miesiączki i długość cyklu owulacyjnego, rzadziej termin porodu określa się na podstawie dnia zapłodnienia lub pierwszego dnia skoku temperatury ciała (jeśli kobieta prowadziła pomiar temperatury na etapie starań o ciążę). Najpopularniejsza metoda obliczania terminu porodu to reguła Naegelego. To na tej regule opiera się także popularny kalkulator porodu, z którego korzysta wiele przyszłych mam.

 

Ile trwa ciąża – od kiedy liczyć początek ciąży

Ciąża zaczyna się w momencie zapłodnienia, czyli połączenia plemnika z komórką jajową, a następnie zagnieżdżenia się jej w macicy  – to wiedza raczej podstawowa, z którą  w teorii nikt nie ma problemu. Obliczanie terminu porodu jest jednak nieco bardziej skomplikowane i aby odpowiedzieć sobie na pytanie „kiedy urodzę dziecko”, potrzebna jest wiedza na temat długości cyklu owulacyjnego oraz data, gdy nastąpił pierwszy dzień ostatniej miesiączki (o tym, kiedy dokładnie nastąpiło zapłodnienie raczej większość kobiet nie wie, a jedynie przypuszcza). Na podstawie tych danych można obliczyć termin porodu oraz wiek ciąży, a jednocześnie odpowiedzieć, ile tygodni ma ciąża.

Ile tygodni ma ciąża

Ile trwa ciąża – ile tygodni ma? W umownym ujęciu ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych (lub 10 miesięcy księżycowych, z których każdy ma 28 dni – tyle, ile wynosi cykl owulacyjny kobiety). Każdy miesiąc ciąży składa się z tygodni. Przyjmując, że ciąża ma 9 miesięcy – będą to 42 tygodnie, a ciąża według kalendarza księżycowego – 38 tygodni. Łącznie daje to (+/- 20) 280 dni ciąży.

O tym, ile trwa ciąża, przyszła mama dowie się od lekarza na pierwszej wizycie, na którą pójdzie, gdy zaobserwuje pierwsze objawy ciąży, czyli głównie spóźniający się okres. Lekarz na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki może już na tym etapie obliczyć termin porodu, choć będzie to data orientacyjna. 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ciąża trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, skoro okres to dowód na brak ciąży? To prawda – podczas miesiączki wraz z krwią menstruacyjną wydalane jest niezapłodnione jajeczko, ale jednocześnie w tym samym czasie w jajnikach zaczynają dojrzewać kolejne, które mogą być zapłodnione w kolejnym cyklu. Trzeba pamiętać, że cykl owulacyjny to nie tylko dni płodne i owulacja, ale także moment menstruacji, czyli miesiączki – i należy wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, ile tygodni ma ciąża i od kiedy liczyć wiek ciąży.

Jak obliczyć termin porodu

– Termin porodu jest jednocześnie łatwy i trudny do określenia. Łatwy, ponieważ na podstawie reguły Franza Naegelego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące i następnie dodać 1 rok. Reguła ta ma zastosowanie, jeśli – co oczywiste – znana jest data ostatniej miesiączki oraz przy założeniu, że były one regularne – tłumaczy dr n. med Ewa Kurowska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Medicover.

Ile trwa ciąża – badanie USG

Wyliczony w ten sposób wiek ciąży najlepiej jest potwierdzić badaniem ultrasonograficznym wykonanym jak najwcześniej – najlepiej do 10. tygodnia ciąży. – Jeśli daty potwierdzone w ten sposób są ze sobą zgodne, wówczas ustalony teoretyczny termin porodu nie ulega zmianie. Oczywiście dziecko może rosnąć nieco szybciej lub wolniej. W danym tygodniu ciąży może być np. o tydzień czy dwa większe (bo tak jest uwarunkowane genetycznie lub np. mama ma cukrzycę). To jednak wcale nie oznacza, że jest starsze i dojrzalsze. Dlatego wydaje się, że nie należy zmieniać ustalonego na początku wieku ciążowego i tym samym terminu porodu. Może to wpłynąć na możliwości wiarygodnej oceny wzrastania i dobrostanu dziecka oraz utrudnić podjęcie decyzji co do dalszego postępowania w ciąży – wyjaśnia dr Kurowska.

Reguła Naegelego a termin porodu

Reguła Naegelego to metoda obliczająca termin porodu opierająca się na pierwszym dniu ostatniej miesiączki i stosuje się ją głównie w przypadku kobiet o regularnych cyklach. 

Ogólny wzór na termin porodu według reguły Naegelego dla kobiet z 28-dniowym cyklem owulacyjnym:

pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + jeden rok = termin porodu

Np. OM (ostatnia miesiączka) 12.04.2018

  •  12.04.2018 – 3 miesiące = 12.01.2018
  •  12.01.2018 + 7 dni = 19.01.2018
  • 19.01.2018 + 1 rok = 19.01.2019 – to termin porodu.

Rozszerzona reguła Naegelego

Rozszerzona reguła Naegelego umożliwia obliczenie terminu porodu przy cyklach dłuższych i/lub krótszych niż 28 dni. Ogólny wzór na termin porodu to:

        pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + rok +/- x dni*

*+/- x dni to ilość dni ponad lub poniżej 28 (w przy dłuższym cyklu dodajemy liczbę, przy krótszym – odejmujemy)

Np.

Cykl 33-dniowy:

OM (ostatnia miesiączka): 12.04.2018

12.04.2018 – 3 miesiące + 7 dni + 1 rok + 5 dni* (*długość twojego cyklu minus 28; 33 – 28 = 5)

  • 12.04.2018 – 3 miesiące = 12.01.2018
  • 12.01.2018 + 7 dni = 19.01.2018
  • 19.01.2018 + 1 rok = 19.01.2019
  • 19.01.2019 + 5 dni = 24.01.2019 – to termin porodu

Cykl 24-dniowy:

OM (ostatnia miesiączka): 12.04.2018

12.04.2018 – 3 miesiące + 7 dni + 1 rok – 4 dni* (*długość twojego cyklu minus 28: 24 – 28 = – 4)

  • 12.04.2018 – 3 miesiące = 12.01.2018
  • 12.01.2018 + 7 dni = 19.01.2018
  • 19.01.2018 + 1 rok = 19.01.2019
  • 19.01.2019 – 4 dni = 15.01.2019 – to termin porodu

Termin porodu a ciąża przenoszona

Według statystyk tylko niewielki procent (5%) kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Większość przyszłych mam może zacząć poród przed terminem lub po wyznaczonym terminie. 

– Uważamy, że ciąża jest donoszona, a dziecko zdolne do samodzielnego życia poza organizmem mamy już po skończeniu 37 tygodni, czyli na 3 tygodnie przed terminem porodu. O ciąży, która trwa dłużej niż 41 tygodni, mówimy, że jest przeterminowana i z uwagi na zmniejszającą się wydolność łożyska powinna być ściślej monitorowana. Sprawdzamy wówczas dobrostan płodu poprzez regularne badania kardiotokograficzne. Wykonuje się także USG z oceną przepływów naczyniowych, a sama mama kilka razy dziennie liczy ruchy dziecka – tłumaczy dr Kurowska.

Według najnowszych standardów opieki okołoporodowej, jeśli dziecku nic nie zagraża, czynności wywołujące poród podjęte będą dopiero po skończonym 42. tygodniu ciąży – w zależności od okoliczności i wskazań, będą to metody ułatwiające poród siłami natury lub cesarskie cięcie.

37. tydzień ciąży to granica, kiedy ciążę uznaje się za donoszoną i na tym etapie, gdy kobieta zaczyna rodzić, nie jest to poród przedwczesny, a dziecko nie jest wcześniakiem. 

Ile trwa ciąża a termin porodu

 

Dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik, Centrum Medyczne Medicover: Ustalenie terminu porodu może stanowić pewne trudności, jeśli nie znamy daty ostatniej miesiączki, gdy były one nieregularne lub gdy pacjentka nie miała wykonanego badania USG we wczesnej ciąży. Wówczas na podstawie kolejnych badań ultrasonograficznych  staramy się w przybliżeniu tę datę określić.

Terminu porodu, a tym samym wieku ciąży, raz ustalonego nie powinno się dowolnie przesuwać z kilku powodów. Jeśli w badaniu położniczym lub/i ultrasonograficznym ciąża jest oceniana jako mniejsza w stosunku do swojego wieku ciążowego, wówczas podejrzewamy hipotrofię płodu i mamy możliwość wdrożenia odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. Gdybyśmy natomiast uznali, że ciąża jest młodsza (a nie mniejsza) i owej diagnostyki nie podjęli, wówczas mogłoby to prowadzić do poważnych konsekwencji wynikających z braku leczenia. Podobnie z ciążą większą (ale nie starszą). Dodatkowo przyspieszanie terminu porodu może zakończyć się nie tylko przejściowymi problemami oddechowymi u noworodka ale także – w skrajnych przypadkach – wcześniactwem.

Zobacz: Jak rozwija się dziecko w kolejnych tygodniach ciąży – wybierz tydzień ciąży

 

POLECAMY: Przewodnik po ciąży – od poczęcia do porodu

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl