37 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Objawy porodu przed terminem

37 tydzień ciąży - kalendarz ciąży, trzeci trymestr

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz już bezpiecznie urodzić dziecko – ciąża jest uznana za donoszoną, a twoje maleństwo w pełni gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza macicą. Ty jednak coraz bardziej denerwujesz się i odczuwasz stres związany z porodem. 

37 tydzień ciąży – co się dzieje z dzieckiem

W 37 tygodniu ciąży dziecko może się już urodzić, a jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jest w pełni rozwinięte, a narządy wewnętrzne i poszczególne układy gotowe do samodzielnego funkcjonowania.

37 tydzień ciąży – wymiary dziecka: długość sięga 51 cm, a waga może nieznacznie przekraczać 3 kg.

Jeśli się teraz nie urodzi, w kolejnych tygodniach będzie rosło i przybierało na wadze.

37 tydzień ciąży: jak się czuje kobieta i o czym powinna pamiętać przed porodem

• Dno macicy się opuszcza, możesz obserwować także zmianę położenia brzucha, który tuż przed porodem zaczyna opadać. Niski brzuch to jeden z objawów zbliżającego się porodu.

• Zaczynasz lżej oddychać, nie masz już uczucia zgagi, ale dużo częściej odwiedzasz toaletę. 

Zobacz, jak ciąża zmienia kobiece ciało od środka

 

• Nogi do samego porodu mogą być opuchnięte – staraj się jak najwięcej odpoczywać w pozycji z nogami uniesionymi lekko do góry (oprzyj je np. na kilku poduszkach albo oparciu kanapy).  

  37 tydzień ciąży – skurcze przepowiadające stają się częstsze, aż w końcu zmienią się w takie, które będą przypominać ból przed miesiączką – po tym również poznasz, że poród tuż, tuż.

•  Jesteś prawdopodobnie podenerwowana oczekiwaniem na poród – nic dziwnego, możesz urodzić w każdej chwili. Jeśli to twoje pierwsze dziecko – z pewnością czujesz strach przed porodem. Mimo to, staraj się zachować spokój i ostatnie kilkanaście dni wykorzystaj na relaks i odpoczynek.

W momencie, gdy maluszek pojawi się na świecie, czeka cię nowa rzeczywistość, w której może być niewiele czasu na chwile tylko dla siebie. Dlatego, jeśli czujesz się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrała się do kosmetyczki czy fryzjera – wybieraj zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Czy podczas porodu można mieć pomalowane paznokcie?

Wiele kobiet zadaje pytanie, czy paznokcie do porodu powinny być naturalne, czy jednak mogą być pomalowane lakierem? Zdania są podzielone – zarówno wśród ciężarnych, jak i lekarzy. Część ginekologów podkreśla, że pomalowane paznokcie podczas porodu mogą zaburzać lub zupełnie uniemożliwić odczyt z pulsoksymetru – urządzenia, które monitoruje puls i utlenowanie krwi tętniczej. Pulsoksymetr zakłada się na palec ciężarnej, ostatecznie można go też przypiąć do płatka ucha.

Wiele kobiet miało jednak hybrydowy lakier podczas porodu i – jak dzielą się na forach z innymi mamami – nie było żadnego problemu z odczytem pulsu z palca.  Jeśli chcesz iść rodzić z kolorowymi paznokciami, warto zapytać położną lub personel porodówki, na której będziesz rodzić, czy lakier na paznokciach nie będzie problemem. Unikniesz w ten sposób stresującej i niezręcznej sytuacji, w której położna będzie zmywała manicure z twoich paznokci. 

37 tydzień ciąży – objawy porodu

Obniżanie się brzucha

Pierwszym, zauważalnym objawem zbliżającego się porodu jest obniżony brzuch. Symptom ten jest bardzo widoczny, a sama kobieta w ciąży może odczuwać go tak, jakby dziecko „wpadło” do macicy.

Biegunka i/lub nudności

U niektórych kobiet przed porodem organizm daje sygnały podobne do objawów grypy żołądkowej. Może pojawić się: biegunka, nudności i wymioty oraz dreszcze.

Wydzielina z pochwy

Objawem zbliżającego się porodu jest gęsta wydzielina z pochwy. Jest to tzw. czop śluzowy, który wypada w pierwszym okresie porodu.

Ból w dole pleców

Są to tzw. bóle krzyżowe przed porodem, które związane są z narastającym ciśnieniem w obszarze miednicy i odbytu.

Regularne skurcze macicy

Skurcze porodowe są rytmiczne, powtarzalne, przybierają na sile i odstęp czasowy pomiędzy nimi zmniejsza się. Jeśli w przeciągu godziny wystąpi więcej niż 6 skurczy, to prawdopodobnie poród już się rozpoczął.

Odejście wód płodowych

Cóż, to dość nieprzyjemne uczucie, zwłaszcza jeśli wody odejdą w momencie, gdy jesteś w miejscu publicznym. Zdarza się jednak, że wody nie odchodzą w ogóle lub odchodzą dopiero w drugiej fazie porodu. Dobrze także wiedzieć, że nie zawsze odejście wód płodowych jest nagłe, czasem wody tylko się sączą.

37 tydzień ciąży: Zanim pójdziesz rodzić

Zrób plan porodu (GOTOWY WZÓR)

Spakuj torbę do szpitala (Zobacz, jak, by niczego nie zabrakło)

Zobacz, jak wygląda poród krok po kroku

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *