Laktator – urządzenie, które służy do odciągania mleka z piersi. Pokarm spływa do butelki lub specjalnego pojemniczka dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Odciągnięte mleko można przechowywać w lodówce lub zamrażarce przez dłuższy czas. Na rynku dostępne są laktatory ręczne i elektryczne.
Czy laktator jest potrzebny?
Laktator to urządzenie, o którym powinna pomyśleć każda mama planująca karmienie dziecka mlekiem naturalnym. Może przydać się na każdym etapie – jedne kobiety korzystają z niego już w pierwszych dniach laktacji, a inne dopiero po kilku miesiącach, kiedy decydują się na powrót do pracy i nie chcą rezygnować z karmienia piersią. Zdarzają się także sytuacje, że laktator nie jest w ogóle potrzebny. Niemniej jednak warto o nim poczytać jeszcze przed porodem, aby w razie potrzeby wiedzieć, jaki laktator wybrać.
Laktator przydaje się do odciągania pokarmu z piersi w przypadku, gdy:
- kobieta decyduje się na powrót do pracy lub planuje zostawiać dziecko pod opieką innej osoby przez kilka godzin,
- konieczne jest utrzymanie laktacji, ponieważ dziecko nie może ssać piersi (np. w przypadku wcześniaków),
- konieczna jest stymulacja laktacji,
- pojawia się nieefektywne karmienie piersią,
- pojawia się nawał pokarmu lub inne problemy z piersiami.
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy kupić laktator. Zaleca się, aby zrobić to po narodzinach dziecka, ponieważ wtedy łatwiej jest dopasować go do swoich potrzeb.
Rodzaje laktatorów
Na rynku dostępne są dwa rodzaje laktatorów – ręczne i elektryczne, które działają na prąd, baterie lub akumulator. Różnią się one wygodą użytkowania, siłą ssania oraz ceną.
Laktator ręczny składa się z nakładki ssącej na pierś, pojemniczka na mleko oraz specjalnej pompki, gruszki lub tłoka, którą kobieta musi rytmicznie naciskać, aby odciągnąć pokarm. Ten typ urządzenia sprawdza się w przypadku nawału pokarmu lub wtedy, gdy odciąganie odbywa się sporadycznie.
Laktator elektryczny ma wbudowany silniczek, który napędza pompkę. W takich urządzeniach można regulować siłę ssania. Ponadto pracują wydajniej niż laktatory ręczne, dlatego sprawdzają się w przypadkach, kiedy konieczne jest częste odciąganie mleka.
Jaki laktator wybrać?
To, jaki laktator wybrać, zależy od potrzeb i preferencji kobiety. Częste używanie laktatora ręcznego może być męczące, ponieważ konieczne jest rytmiczne naciskanie pompki przez kilkanaście minut. Natomiast bardzo dobrze sprawdza się do sporadycznego odciągania, podczas nawału pokarmu lub na początku laktacji. Poza tym laktator ręczny jest cichy w użyciu i zdecydowanie tańszy od elektrycznego.
Laktator elektryczny jest polecany mamom, które:
- chcą pobudzić laktację,
- urodziły wcześniaka i odciągają pokarm do karmienia przez sondę,
- odciągają pokarm kilka razy na dobę.
Laktatory elektryczne to urządzenia bardziej wydajne, w których można regulować siłę ssania (wiele z nich naśladuje tryb ssania niemowlaka). Jednak pracują nieco głośniej i są zdecydowanie droższe od laktatorów ręcznych.
Dodatkowo przy wyborze laktatora warto zwrócić uwagę na:
- możliwość łączenia laktatora z butelką lub pojemniczkiem do przechowywania pokarmu,
- dodatkowe nakładki masujące i stymulujące wypływ mleka,
- łatwość czyszczenia i dezynfekcji urządzenia,
- możliwość dokupienia części, które mogą się zużyć,
- możliwość odciągania mleka z obu piersi jednocześnie.
O pomoc w doborze laktatora można poprosić położną lub doradcę laktacyjnego.
Jak używać laktatora?
Obsługa laktatora jest bardzo prosta. Na pierś należy nałożyć silikonową nakładkę, a następnie uruchomić urządzenie lub rytmicznie naciskać pompkę. Mleko odciągamy do momentu poczucia ulgi (jak to ma miejsce w nawale pokarmu) lub do zapełnienia buteleczki lub pojemnika.
Mleko można odciągać na kilka sposobów. Metodę wybiera się w zależności od potrzeb. Pokarm pozyskuje się między karmieniami, w porze karmienia, po karmieniu, z obu piersi jednocześnie (po 15 minut) lub naprzemiennie (po 7, 5 i 3 minuty lub do ustania przepływu).
Polecamy: Odciąganie pokarmu – jak robić to prawidłowo?
Czyszczenie laktatora
Po użyciu laktator należy dokładnie wyczyścić. Pod ciepłą, bieżącą wodą trzeba umyć wszystkie części, które miały kontakt z mlekiem (niektóre z nich można myć w zmywarce). Następnie trzeba je zdezynfekować we wrzątku lub specjalnym wyparzaczu. Po wyschnięciu, laktator powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku.
Jak przechowywać odciągnięte mleko?
Odciągnięte mleko można podać dziecku od razu lub przechowywać w lodówce, a nawet zamrozić. W tym celu wykorzystuje się szklane i plastikowe pojemniki lub jednorazowe woreczki. Powinny być one sterylne i szczelne.
Świeże mleko w temperaturze pokojowej można przechowywać 6-8 godzin (natomiast latem 4 godziny), a w lodówce do 96 godzin. W zamrażarce mleko może leżeć nawet 3 miesiące, jednak warto pamiętać, że skład kobiecego pokarmu zmienia się wraz z rozwojem dziecka.
Mleko w lodówce powinno stać przy tylnej ścianie na środkowej lub dolnej półce. Dzięki temu jego temperatura będzie stała. Warto też pamiętać, że raz odmrożone mleko nie może być zamrożone ponownie.
Polecamy: Przechowywanie odciągniętego mleka – zasady