Objawy porodu

Objawy porodu

Objawy porodu jest to szereg symptomów, które zwiastują zbliżający się moment wydania dziecka na świat. Możemy podzielić je na dwie grupy. Objawy porodu, które muszą nastąpić, aby rozwinęła się akcja porodowa, oraz objawy porodu, które mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie, ale nie muszą. Ich występowanie, nasilenie i kolejność jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety.

Czym objawia się poród?

Objawy zbliżającego się porodu, w dużej mierze zależą od organizmu kobiety. Oczywiście jest grupa objawów, które pojawiają się zawsze i są wręcz niezbędnym elementem akcji porodowej. Większość kobiet pod koniec ciąży martwi się o to, skąd będą wiedziały, że to już? Na szczęście, natura wszystko dokładnie zaplanowała i nasze ciało, a także kobieca i matczyna intuicja wysyłają wcześniej szereg sygnałów zwiastujących zbliżający się poród.

Niektóre objawy porodu mogą być odczuwalne nawet na kilka tygodni przed terminem i jest to całkowicie naturalne.

W ten sposób ciało kobiety przygotowuje się na wydanie dziecka na świat. Inne z kolei, pojawiają się dopiero bezpośrednio na kilka dni, a czasem godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Typowe objawy porodu

Kiedy rozpoczyna się właściwa akcja porodowa, kobieta może zaobserwować kilka typowych objawów, świadczących, że już niedługo jej dziecko pojawi się na świecie. Są to:

Odejście czopa śluzowego – może do niego dojść bezpośrednio przed samym porodem, ale też nawet kilka dni wcześniej. W każdej sytuacji jest jednak sygnałem, że poród jest już naprawdę blisko. Czop śluzowy to charakterystyczna, bezbarwna lub mleczna substancja, o galaretowatej konsystencji. Jego rola w ciąży jest bardzo ważna — chroni ujście macicy przed wniknięciem drobnoustrojów z zewnątrz. Przed porodem czop śluzowy wydostaje się w całości lub też sączy się w formie strumienia nawet przez kilka godzin.

Odejście wód płodowych – odejście wód płodowych może być szybkie i intensywne, ale nie zawsze tak jest. Wody płodowe mogą sączyć się nawet przez kilka godzin i to również jest całkowicie normalne. Jeśli wody płodowe nie mają nietypowego koloru – zielonego, brunatnego, czy czerwonego, a oprócz ich odejścia ciężarna nie odczuwa innych typowych objawów porodu, wówczas nie musi się bardzo spieszyć do szpitala. W przypadk, jednak kiedy wody płodowe mają nienaturalny odcień lub nieprzyjemny zapach, ciężarna niezwłocznie powinna udać się na izbę przyjęć.

Warto wiedzieć: Co zrobić, gdy są skurcze, a wody płodowe nie odeszły? 

Regularne skurcze macicy – regularne porodowe skurcze macicy różnią się od skurczów przepowiadających przede wszystkim siłą, czasem trwania i częstotliwością. Skurcze, które powracają co 5 minut lub częściej i trwają od 30 do 60 sekund, są bezapelacyjnym sygnałem, że akcja porodowa jest w toku i ciężarna powinna jak najszybciej udać się do szpitala.

Bóle porodowe – oprócz regularnych skurczy porodowych, rodzące najczęściej skarżą się na silny ból w dolnej części pleców, to tak zwane bóle krzyżowe, lub ból w dolnej części brzucha, zbliżony do bólu menstruacyjnego, z tym że znacznie silniejszy.

Objawy, które mogą zwiastować poród

Każda kobieta jest inna, dlatego ciało każdej z nas może wysyłać nieco inne sygnały, świadczące o zbliżającym się porodzie. Oprócz typowych objawów porodu, takich jak regularne skurcze czy odejście wód płodowych, może pojawić się szereg innych symptomów, świadczących o tym, że poród jest coraz bliżej. Do najczęściej pojawiających się objawów, które mogą (ale nie muszą) zwiastować rychłe rozpoczęcie akcji porodowej zaliczamy:

  • Obniżenie się brzucha – charakterystyczne obniżenie się brzucha pod koniec ciąży świadczy o wstawianiu się dziecka w kanał rodny. Jeśli ciężarna nie odczuwa przy tym regularnych skurczy, a jej ogólne samopoczucie jest dobre, nie ma powodów do paniki. Brzuch może obniżyć się zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni przed rozwiązaniem.
  • Skurcze Braxtona-Hicksa – tak zwane skurcze przepowiadające się przyszła mama może odczuwać już w 2 trymestrze, chociaż z reguły są one domeną ostatnich tygodni ciąży. Skurcze te są swoistym treningiem macicy przed ostatecznym wyzwaniem, jakim będzie poród. Skurcze Braxtona-Hicksa charakteryzują się tym, że są nieregularne, ustępują po odpoczynku i nie trwają dłużej niż kilka, maksymalnie kilkanaście sekund.
  • Wymioty, biegunka, mdłości – wiele kobiet przed samym porodem doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. To całkowicie normalne – organizm w te sposób przygotowuje miejsce, aby maluszek mógł bez problemu przecisnąć się przez kanał rodny.
  • Syndrom wicia gniazda – kompulsywne porządki, mycie okien, prasowanie do późnej nocy, to tylko niektóre z czynności, których konieczność wykonania mogą odczuwać przyszłe mamy tuż przed porodem.

Wymienione objawy zwiastujące zbliżający się poród mogą się pojawić, ale nie muszą. Mogą występować wszystkie lub tylko niektóre z nich. Każda kobieta, która zna i obserwuje swój organizm, z pewnością wychwyci objawy, które wcześniej nie występowały. Kiedy z Twoim ciałem pod koniec ciąży dzieje się coś, co Cię niepokoi, nie bój się pytać lekarza i sprawdzać.

Regularna kontrola dobrostanu płodu daje szanse na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i chociażby zahamowania porodu przedwczesnego.

Poród przedwczesny – objawy

O porodzie przedwczesnym mówimy, wtedy kiedy akcja porodowa rozpoczyna się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Objawy porodu przedwczesnego z dużej mierze pokrywają się z objawami porodu terminowego. Pojawiają się regularne, bolesne skurcze, bóle porodowe, a także skracanie się szyjki i postępujące rozwarcie, może nawet dojść do wypadnięcia czopa śluzowego. Mówi się o trzech stadiach porodu przedwczesnego, które różnią się przede wszystkim stopniem zaawansowania akcji porodowej i możliwością jego zahamowania.

Zagrażający poród przedwczesny

Pierwsze stadium porodu przedwczesnego to tak zwany zagrażający poród przedwczesny. Mówi się o nim w przypadku, kiedy u ciężarnej występuje 4-7 skurczy macicy na minutę, szyjka jest rozwarta poniżej 3 cm, i skrócona o mniej niż 60%. Na tym etapie są jeszcze szanse na zatrzymanie porodu i przedłużenie ciąży, która pozwoli dziecku na prawidłowy rozwój prenatalny.

Poród przedwczesny w toku

Poród przedwczesny w toku to drugie stadium porodu przedwczesnego, które bardzo ciężko zatrzymać. Pojawia się 8, a nawet więcej skurczów macicy na minutę, szyjka jest skrócona o 80% i rozwarta na więcej niż 3 cm. Na tym etapie może dojść do pęknięcia pęcherza płodowego i odpłynięcia wód płodowych, co uniemożliwia zatrzymanie porodu i oznacza konieczność rozwiązania ciąży.

Poród przedwczesny dokonany

Ostatnie stadium porodu przedwczesnego to poród przedwczesny dokonany, co oznacza, że dziecko przyszło na świat. Na tym etapie konieczna jest intensywna opieka neonatologiczna. Dzieci urodzone przedwcześnie mają szansę na zdrowy rozwój, wszystko jednak zależy od tego, w którym tygodniu doszło do zakończenia ciąży i jaka była waga urodzeniowa wcześniaka.

 

Bibliografia:
Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu. Ginekol Pol. 2009, 80, 548-557.
Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2,nr 2, strony 58–71